Hlavní navigace

Lázně dnes: Je libo do medu, do ledu nebo do čokolády?

 Autor: 244086
Jana Bohutínská 29. 5. 2009

Lázně jsou dobrou volbou při rekonvalescenci i při potřebě krátké relaxace. Přizpůsobují se novým požadavkům svých klientů a tak nabízejí nejen balíčky, ale i procedury šité na míru.

Pobyt v lázních už dávno není spojený jen s léčbou. Do lázní už se nejezdí jen na doporučení lékaře, ale také na dovolenou nebo na kratší relaxační pobyt. Lázně se proto v závislosti na poptávce proměňují. Čtěte více: Lázně pomáhají s regenerací i v boji proti stresu

Doba pobytu se krátí

Dalo by se říci, že současné trendy navazují na poptávku minulých let. To znamená zájem o balíčkové kratší pobyty. Mnoho klientů se zajímá o kratší týdenní, nebo víkendové wellness pobyty, odpovídá Marcel Hule, PR manager Sdružení lázeňských míst ČR, na otázku business serveru Podnikatel.cz, jestli existují v lázeňství nějaké nové trendy. Klienti si podle něj v lázních chtějí odpočinout a nabrat nové síly v co možná nejkratším čase a zase se vrátit do pracovního procesu. Navíc mají stále větší zájem o lázeňské služby a pobyty jako dárek pro své blízké. Lázeňské domy se proto podle Marcela Hule snaží přizpůsobit poptávce. Prodlužují například běžný denní provoz do večerních hodin. Je skoro zbytečné hovořit o tom, že tyto požadavky přímo souvisejí s investicemi do modernizace a budování nových prostor ve stylu wellness, dodává. Balíčky lázně různě cílí – na manažery, kteří chtějí rychlý relax, na ženy, na ty, kteří mají problémy s nadváhou či bolestmi zad nebo celulitidou, na seniory, páry a podobně.

Zájem o kratší pobyty, ať už víkendové, prodloužený víkend či týdenní, a to léčebné i regenerační, potvrzuje business serveru Podnikatel.cz také Iva Kljunić, která je zodpovědná za marketing v Lázních Hodonín. Podle ní mají přitom návštěvníci největší zájem o procedury jako jsou koupele (například jodobromová, vířivá apod.), masáže (klasické, lávovými kameny apod.) či lymfodrenáže. Iva Kljunić navíc připomíná, že lázně mají své místo také v rámci kongresové turistiky, kdy je opět možné šít účastníkům pobyty na míru.

Lázně se tedy nyní úzce pojí s konceptem wellness. Wellness je vlastně odpovědí na civilizační nešvary. Jedná se o trend, filozofii, životní styl, který na rychlé životní tempo, stres či civilizační choroby reaguje zdravým životním stylem – ucelenou koncepcí zdravé výživy, pohybu, cvičení, rehabilitace a fyzické i psychické relaxace.

Anketa

Jezdíte relaxovat do českých lázní?

Kromě kratších pobytů jsou také současným trendem v lázeňství a wellness netradiční procedury.

Kam kráčíš, lázeňství?

Mezinárodní lázeňská asociace (International SPA Association) provedla v loňském roce průzkum zaměřený na budoucí trendy v lázeňství a wellness 2008 Spa Industry Trend Watch, a to mezi třemi tisícovkami svých členů ze 75 zemí světa. Výsledky průzkumu shrnula agentura CzechTourism následovně:

  • důraz na zdravý životní styl – nabídka pobytů, kde se klienti naučí zásady zdravé výživy a pohybové aktivity vhodné do každodenního života
  • novou perspektivní skupinou klientů jsou teenageři
  • podnikové wellness
  • spojení lázeňské péče s gurmánskými zážitky (rozvoj gastroturistiky)
  • vstup high-tech do lázeňství – například zavedení WiFi zón nebo rozvoj procedur jako třeba světelná terapie
  • relaxace šitá na míru klientovi
  • průnik luxusních značek do lázeňství (například Armani Spa)
  • šetrný přístup k životnímu prostředí

Zabaleno

V balíčcích, které lázně pro své klienty připravují, se tak zdaleka neobjevují jenom klasické lázeňské procedury. Běžná je dnes také například medová masáž, které se připisují detoxikační účinky, či ošetření těla čokoládou (obé nabízí například Lázně Velichovky), návštěva solné jeskyně nebo exotická havajská masáž (to vše třeba obsahuje balíček Wellness de Luxe v Léčebných lázních Bohdaneč). Mnohé lázně vsází na Nordic Walking, severskou chůzi se speciálními hůlkami (například Konstantinovy Lázně). Zatím relativně méně rozšířená je kryoterapie, při které je člověk dvě až tři minuty vystavený teplotě od mínus 110 do mínus 160 stupňů Celsia, nebo oxygenoterapie, což je inhalace kyslíku (obě metody nabízejí například Mariánské Lázně). Čtěte více: V Evropě ojedinělé pivní lázně využívající kvasnicové pivo se dnes otevřou v ČR

Každé lázeňské místo je většinou hrdé na to, čím je ojedinělé nebo typické. Specialitou je jistě náš přírodní zdroj z dob pravěkého moře – jodobromová solanka se svými léčivými účinky na organismus, popisuje Iva Kljunić z Lázní Hodonín. A upozorňuje, že vzhledem k tomu, že hodonínské lázně letos slaví 30 let od svého vzniku, chystají se oslavy a speciální bonusy pro klienty. Čtěte více na Vitalia.cz: Lázně: drahá dovolená?

Vitalia - logo transparent
Vitalia - Mapa lázní

Databáze lázeňských zařízení

Najděte si své oblíbené lázně na interaktivní mapě. V databázi serveru Vitalia.cz můžete zjistit, jaké léčebné metody a procedury jednotlivá lázeňská zařízení nabízejí. K dispozici jsou také aktuální kontakty a tipy na podobná zařízení v blízkém okolí. Čtěte více na Vitalia.cz: Lázeňská zařízení

Relaxovat je ovšem možné i mimo tradiční lázeňská místa, a to v řadě wellness hotelů. Tyto hotely nabízejí vedle ubytování také masáže, služby balneocentra, saunu a další služby. Další pohodlnou možností je objednat si procedury přímo domů.

Ekologické lázně

I do světového lázeňství navíc proniklo slůvko „eko”. Titanic Spa jsou první britské ekologické lázně. Vodu čerpají z vlastního vrtu, využívají solární elektřinu, topí biomasou a důsledně třídí odpad. Ekologické lázně v Pacifiku, Fiji Islands Resort, vlastní Jean-Michel Cousteau, syn známého oceánologa. V Česku loni získal ocenění „zelený hotel” Chateau Mcely. Topí dřevěnými štěpky, park zalévá sbíranou dešťovou vodou, používá vlastní čističku odpadních vod a elektřinu z obnovitelných zdrojů. Svítí úspornými žárovkami, třídí odpad. A samozřejmě nabízí lázeňské a wellness procedury.

Do lázní za hranice

Do lázní ovšem směřují i čeští turisté vyjíždějící do zahraničí. Podle Tomia Okamury, viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, Češi a Češky nejčastěji míří do slovenských lázní, druhé v pořadí je s odstupem Maďarsko. V obou případech se jedná především o relaxační lázeňské pobyty, léčebné pobyty jsou v drtivé menšině, upřesňuje Okamura. Vzhledem k zavedení eura na Slovensku jsou však podle něj pobyty pro Čechy méně výhodné a dochází tak k poklesu zájmu o slovenské lázně. Čtěte více na Vitalia.cz: Wellness a relax

Dopadne na lázně ekonomická krize?

Loni si české lázně libovaly, zájem o pobyt v nich totiž meziročně rostl. Letos se zřejmě i lázeňství dotkne ekonomická recese. Zatímco podle Marcela Hule je hodnocení, jestli a jak na oblast lázeňství dopadne ekonomická krize, před hlavní lázeňskou sezonou předčasné, Tomio Okamura o poklesu a úbytku návštěvníků českých lázní otevřeně hovoří. Pobyty v lázních zaznamenávají v letošním roce velké meziroční propady, a to jak u zahraničních návštěvníků, tak i u Čechů. Pokles cizinců je až drastický, poklesy jsou nejen z hlediska počtu hostů, ale také z hlediska poštu přenocování, tvrdí Okamura pro business server Podnikatel.cz.

Našli jste v článku chybu?

19. 3. 2011 20:20

Anett (neregistrovaný)
Pokud mohu přidat svůj názor na lázně, tak jednoznačně jejich potenciál stále roste a klientů přibývá. Lidé jsou si vědomi toho, že je potřeba přistupovat ke zdraví zodpovědně a lázně jsou skvělou prevencí. Osobně k výběru lázeňského pobytu využívám portál lázně pro Vaše zdraví
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?