Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Je nová prognóza populačního vývoje mýtus?

Vláda aktuálně komentovala informace o údajné „nové“ prognóze, podle které nebudou příspěvky na důchody klesat tak dramaticky. Tu označila za mýtus. Bývalý expert VV pro důchodovou reformu Pavel Rusý totiž zpochybnil bezodkladnou potřebu důchodové reformy na základě revize prognózy populačního vývoje ČR z dílny Přírodovědecké fakulty UK. Podle Rusého existuje aktualizovaná prognóza populačního vývoje, podle které podíl lidí v produktivním věku, kteří svými výdělky přispívají do penzijních systémů, z nichž se vyplácejí důchody, nebude v ČR v příštích desetiletích klesat tak dramaticky, jak dosud tvrdili někteří vládní politici a ekonomové. Podle vlády však žádná prognóza neexistuje. Nejaktuálnější je „Prognóza populačního vývoje České republiky na období 2008 – 2070“ zveřejněná v první polovině roku 2010, kterou pro své návrhy využila druhá Bezděkova komise.

Fakt, že opozice používá ke kritice důchodové reformy neexistující „revidované“ prognózy, bohužel k seriózní diskusi příliš nepřispívá. Měli bychom se reformami vážně a seriózně zabývat a přestat hledat mnohdy zástupné důvody, proč je nedělat. Hazardujeme tak s kvalitou života především budoucích generací. Buďme si toho vědomi, varuje předseda vlády Petr Nečas.

Našli jste v článku chybu?
30. 3. 2011 8:24
Daniel (neregistrovaný)
Proto Nečas uvádí ve svém napadnutí "za stávajících podmínek", tj. za podmínek dosud platné úpravy věku odchodu do důchodu, o které ale už teď ví, že bude změněna a jak. Ale pokud by to přiznal, mýtus používaný k destrukci průběžného systému by se mu zhroutil. Což je jen logické, protože když se bude déle pracovat, bude více platících a o to méně pobírajících, takže se ten poměr musí vylepšit. Nejde tedy o aktualizovanou demografickou prognózu, ale o aktualizaci poměru produktivní a p…