Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Je tu první česká finta a návod, jak hospody mohou obejít #EET

Michael Hovorka

Netrvalo to dlouho a již před ostrým startem evidence tržeb se objevil první skutečný návod, jak mohou restaurace a hospody obejít EET.

Obejít evidenci tržeb mohou především ty hospody a restaurace, které mají mezi klientelou zaměstnance blízkých firem, nebo se dokážou dohodnout na spolupráci s jiným podnikatelem.

Česká vynalézavost se mezi provozními šíří jako blesk. Připouštějí, že hledají cesty, jak se EET vyhnout, zároveň však nechtějí uvést svoji identitu, aby se jejich podnik neocitl v hledáčku Finanční správy. Píšou to Hospodářské noviny. 

Jak obejít v hospodě EET? Fakturou nebo voucherem

Podle deníku tak existují již dva možné scénáře, jak se evidenci tržeb vyhnout. První možností je fakturovat za obědy firmám, jejichž zaměstnaci jsou častými zákazníky restaurace.

Tip: Všechny pojmy a povinnosti k EET v přehledném manuálu

Druhou možností je si nechat vytisknout voucher na tzv. „zážitkový pobyt s obědem“. Ten by zákazníkům předával jiný podnikatel, který nepodléhá evidenci tržeb a s nímž by se restaurace dohodla na spolupráci. 

Kdo krátil tržby, bude krátit dál, říká Havlíček

Někteří provozovatelé uvažují již o tisku dokonce tisíců kusů podobných voucherů. Podle Karla Havlíčka z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) není takový postup moudrý a rozhodně ho nedoporučuje: Pokud teď někdo krátil tržby, bude se o to snažit dál. Rozhodně však nedoporučujeme EET obcházet, kontroly jsou důmyslné a dnes dokážou zjistit krácení tržeb třeba jen porovnáním podobných podniků ve stejné lokalitě, řekl Hospodářským novinám Havlíček. 

Našli jste v článku chybu?
26. 10. 2016 3:41

Nemyslím, že by mělo být cílem těch voucherů, zcela se vyhnout EET. Ale mohou být různé důvody k tomu, aby se část doposud hotovostních příjmů vykazovala jinak, třeba i jen dočasně.

Přeci jen, i když se dnes tvrdí, že se po těch co jim prudce vzrostou tržby nepůjde, jisté to nikdy není.Z podstaty věci totiž politici i úředníci strašně lžou a daně se mohou i podle pomůcek doměřit tři roky zpětně :-).

A jelikož prosinec je v hospodách něco jako žně, nebo-li, příjmy jsou abnormální, je asi přiroz…

25. 10. 2016 10:52

No nevím, ale nějak mi není jasné, proč by snaha minimalizovat využití EET nutně znamenala krácení tržeb. Fakturace namísto hotovosti je zcela legální, ba naopak, dosud to bylo celkem jednoznačně tak, že faktury placené převodem byly evidované a příjmy dohledatelné, zatímco platbu v hotovosti (zejména od spotřebitelů) bylo (a stále bude) mnohdy možné jednoduše nepřiznat. Na tom se myslím moc nemění. A ty vouchery jsou sice úsměvné řešení, neboť je jen dočasné, ale na druhé straně pochopitelné.