Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Jednatelé a zdravotní pojištění v roce 2012

Redakce

Od roku 2012 je možný výkon funkce v pracovněprávním vztahu. Byl zaveden nový limit sociálního pojištění. A co zdravotní pojištění jednatelů?

Velmi významnou změnou roku 2012 je novela obchodního zákoníku, která zcela novým ustanovením § 66d umožnila výkon funkce v pracovněprávním vztahu. Podstatně se mění odvod nemocenského a tím i důchodového pojištění jednatelů, společníků, komandistů a dalších osob. Pátrali jsme, jak je to s jejich zdravotním pojištěním. Čtěte také: Společníci, jednatelé, předsedové a sociální pojištění v roce 2012

Změny v důchodovém pojištění od roku 2012

Novela zákona o nemocenském pojištění rozšířila okruh pojištěných osob o další výdělečně činné osoby. Jedná se o společníky a jednatele společností s ručením omezeným a komanditisty komanditních společností, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro společnost práci, za kterou jsou touto společností odměňováni. Dále o členy družstva, kteří vykonávají činnost v orgánech družstva mimo pracovněprávní vztah za odměnu. Účast na nemocenském pojištění se změnila i členům kolektivních orgánů právnických osob, kteří jsou za činnost v těchto orgánech odměňováni, pokud se jejich příjem za činnost v těchto orgánech považuje za příjem ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů. Mezi členy kolektivních orgánů patří například členové představenstva, dozorčí rady akciové společnosti, členové výboru společenství vlastníků jednotek, ale v některých případech i neuvolnění zastupitelé. K pro­blematice posouzení neuvolněných zastupitelů jako členů kolektivních orgánů právnických osob vydalo aktuálně ministerstvo práce a sociálních věcí stanovisko – Účast na pojištění členů zastupitelstev a členů kolektivních orgánů ÚSC.  

FIN17_bilka

Podmínky účasti na nemocenském i důchodovém pojištění jsou pro výše uvedené osoby stejné jako pro ostatní zaměstnance, tj. nepřetržitá účast na pojištění trvá, jestliže je sjednán měsíční příjem aspoň 2 500 Kč. Pokud mají sjednán nižší příjem nebo nemají příjem sjednán vůbec, jde o tzv. zaměstnance malého rozsahu, kteří jsou pojištěni jen v těch měsících, ve kterých dosáhnou příjmu aspoň ve výši 2 500 Kč, uvedla Jana Buraňová z oddělení komunikace ČSSZ.  

Platí obdobný limit i pro zdravotní pojištění?

V případě zdravotního pojištění je situace jiná. Pro účely zdravotního pojištění není u jednatelů s.r.o. stanoven žádný limit pro (ne)vznik zaměstnání pro účely zdravotního pojištění, potvrdil pro server Podnikatel.cz Jiří Rod, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dodal, že se zde nepracuje ani s pojmy jako např. krátkodobé zaměstnání nebo zaměstnání malého rozsahu. Čtěte také: Kdo platí nemocenské společníkům a jednatelům?

Vzhledem k tomu, že se za zaměstnance pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou příjmy ze závislé činnosti a uvedený případ není mezi výjimkami z tohoto pravidla, bude pojistné z tohoto příjmu odvedeno a jednatel bude považován za OSVČ. Pokud nebude mít jednatel jiný příjem ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti, nebo za něj nebude plátcem pojistného stát, bude jednatel povinen prostřednictvím společnosti provádět doplatek do minimálního vyměřovacího základu, upozornil Jiří Rod. Čtěte také: Lze pobírat nemocenské a současně pracovat či podnikat?

Pro zdravotní pojištění žádné limity neplatí. Zdravotní pojištění se u výše uvedených osob odvádí tzv. od první koruny. Jedinou výjimkou jsou členové družstva, kteří nejsou v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonávají pro družstvo práci, za kterou jsou odměňováni. Pro ty je stanoven limit započitatelného příjmu, tj. 2500 Kč.

Našli jste v článku chybu?
21. 7. 2012 9:52
pc (neregistrovaný)

Pokud je jednateli přiřknuto třeba 2400, je zdravotní pojištění 324,-. Znamená to, že jednatel dostane 2076,- nebo se na odměnu jednatele hledí jako na hrubou mzdu, strhne se mu 4,5% a zbytek odvede firma?