Hlavní navigace

Jednatelé a zdravotní pojištění v roce 2012

Redakce

Od roku 2012 je možný výkon funkce v pracovněprávním vztahu. Byl zaveden nový limit sociálního pojištění. A co zdravotní pojištění jednatelů?

Velmi významnou změnou roku 2012 je novela obchodního zákoníku, která zcela novým ustanovením § 66d umožnila výkon funkce v pracovněprávním vztahu. Podstatně se mění odvod nemocenského a tím i důchodového pojištění jednatelů, společníků, komandistů a dalších osob. Pátrali jsme, jak je to s jejich zdravotním pojištěním. Čtěte také: Společníci, jednatelé, předsedové a sociální pojištění v roce 2012

Změny v důchodovém pojištění od roku 2012

Novela zákona o nemocenském pojištění rozšířila okruh pojištěných osob o další výdělečně činné osoby. Jedná se o společníky a jednatele společností s ručením omezeným a komanditisty komanditních společností, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro společnost práci, za kterou jsou touto společností odměňováni. Dále o členy družstva, kteří vykonávají činnost v orgánech družstva mimo pracovněprávní vztah za odměnu. Účast na nemocenském pojištění se změnila i členům kolektivních orgánů právnických osob, kteří jsou za činnost v těchto orgánech odměňováni, pokud se jejich příjem za činnost v těchto orgánech považuje za příjem ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů. Mezi členy kolektivních orgánů patří například členové představenstva, dozorčí rady akciové společnosti, členové výboru společenství vlastníků jednotek, ale v některých případech i neuvolnění zastupitelé. K pro­blematice posouzení neuvolněných zastupitelů jako členů kolektivních orgánů právnických osob vydalo aktuálně ministerstvo práce a sociálních věcí stanovisko – Účast na pojištění členů zastupitelstev a členů kolektivních orgánů ÚSC.  

Podmínky účasti na nemocenském i důchodovém pojištění jsou pro výše uvedené osoby stejné jako pro ostatní zaměstnance, tj. nepřetržitá účast na pojištění trvá, jestliže je sjednán měsíční příjem aspoň 2 500 Kč. Pokud mají sjednán nižší příjem nebo nemají příjem sjednán vůbec, jde o tzv. zaměstnance malého rozsahu, kteří jsou pojištěni jen v těch měsících, ve kterých dosáhnou příjmu aspoň ve výši 2 500 Kč, uvedla Jana Buraňová z oddělení komunikace ČSSZ.  

Platí obdobný limit i pro zdravotní pojištění?

V případě zdravotního pojištění je situace jiná. Pro účely zdravotního pojištění není u jednatelů s.r.o. stanoven žádný limit pro (ne)vznik zaměstnání pro účely zdravotního pojištění, potvrdil pro server Podnikatel.cz Jiří Rod, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dodal, že se zde nepracuje ani s pojmy jako např. krátkodobé zaměstnání nebo zaměstnání malého rozsahu. Čtěte také: Kdo platí nemocenské společníkům a jednatelům?

Vzhledem k tomu, že se za zaměstnance pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou příjmy ze závislé činnosti a uvedený případ není mezi výjimkami z tohoto pravidla, bude pojistné z tohoto příjmu odvedeno a jednatel bude považován za OSVČ. Pokud nebude mít jednatel jiný příjem ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti, nebo za něj nebude plátcem pojistného stát, bude jednatel povinen prostřednictvím společnosti provádět doplatek do minimálního vyměřovacího základu, upozornil Jiří Rod. Čtěte také: Lze pobírat nemocenské a současně pracovat či podnikat?

Pro zdravotní pojištění žádné limity neplatí. Zdravotní pojištění se u výše uvedených osob odvádí tzv. od první koruny. Jedinou výjimkou jsou členové družstva, kteří nejsou v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonávají pro družstvo práci, za kterou jsou odměňováni. Pro ty je stanoven limit započitatelného příjmu, tj. 2500 Kč.

Našli jste v článku chybu?

21. 7. 2012 9:52

pc (neregistrovaný)

Pokud je jednateli přiřknuto třeba 2400, je zdravotní pojištění 324,-. Znamená to, že jednatel dostane 2076,- nebo se na odměnu jednatele hledí jako na hrubou mzdu, strhne se mu 4,5% a zbytek odvede firma?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka