Hlavní navigace

Jedno inkasní místo – termín zavedení se mění jak aprílové počasí

 Autor: 258398
Matouš Šíma 23. 4. 2013

Ministr financí Miroslav Kalousek už dlouho slibuje, že budeme daně z příjmu odevzdávat i platit přes jedno inkasní místo. Kdy se dočkáme?

Vláda ve středu schválila další daňový balíček. Kabinet premiéra Petra Nečase podpořil změny, které se dotknou desítek tisíc lidí. Mezi nimi je i plné spuštění jednoho inkasního místa, jež začne fungovat až od roku 2015. Projekt Jedno inkasní místo, kde by lidé měli na jednom místě odevzdávat daňová přiznání, sociální a zdravotní pojištění, tak bude po všech průtazích a odkladech spuštěn ve dvou fázích. Od ledna 2014 budou moci poplatníci dobrovolně podávat sjednocené formuláře na jednom místě elektronicky. 


Autor: www.sxc.hu

Sjednocené formuláře se budou týkat daně z příjmů fyzických osob, pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Od ledna 2015 budou lidé muset Jedno inkasní místo využívat povinně.

Jedno inkasní místo
Projekt jednoho inkasního místa (JIM) předpokládá sloučení výběru odvodů na daň z příjmů fyzických osob spolu s výběrem odvodů na veřejnoprávní pojištění. Později by se měl týkat také sloučení výběru daní a cel.

Zjednodušení života podnikatelů by mělo spočívat například v kontaktu podnikatele se státní sférou. Měl by být co nejmenší, třeba ve smyslu co nejmenšího počtu výkazů, které musí podnikatelé státní správě předkládat. Daňovým poplatníkům a živnostníkům vůbec by mohlo právě Jedno inkasní místo situaci v podnikání velmi zjednodušit. 

Čtěte také: Kdy vypustí zákonodárci JIMa z láhve?

Jenže! Kdy opravdu začne fungovat? V roce 2011 to mělo být od 1. 1. 2013, teď to vypadá, že to bude až od ledna 2015. Podle ministra průmyslu a obchodu a 1. místopředsedy ODS Martina Kuby je zavedení JIM od roku 2015 logické tak, aby bylo dobře připravené, aby tam nedošlo k jakémukoliv kolapsu. Je třeba říci, že to bude daňový systém pro celý stát. Čili ta příprava je pro nás klíčová. A také je třeba říct, že já si i umím představit, že i v roce 2014 už bychom absolvovali takzvaně třeba zjednodušené inkasní místo, kdyby finanční úřady si zorganizovaly práci tak, aby dokázaly vybrat všechny ty formuláře jak pro sebe, tak pro sociální správu, tak pro zdravotní pojišťovny. I to by bylo možné a my o tom chceme diskutovat, jestli by nebylo již v roce 2014 takovým prvním krokem umožnit takto zjednodušeně ty formuláře podnikatelům státu poskytnout, řekl na začátku dubna pro Českou televizi ministr Martin Kuba.

Cílem by mělo být snížení administrativní zátěže

Vznik Jednoho inkasního místa rovněž výrazně sníží administrativní zátěž podnikatelů. Pokud by snížení zátěže představovalo 20 % stávajícího objemu, bude snížení dle předchozích studií o výši administrativní zátěže představovat asi 4 mld. Kč ročně. Jelikož jde o největší snížení administrativní zátěže, mělo by se dbát na kvalitu a provázanost komunikačních technologií. Úřady spolu musí komunikovat, v tom by mělo být největší usnadnění práce pro podnikatele, které administrativní zátěž často obtěžuje.

Čtěte také: Jednotné inkasní místo nabývá konkrétní podoby

Není ani od věci na tomto místě připomenout, že režim placení daní se ve většině zemí světa zjednodušuje a klesá i celková daňová zátěž. Podle nejnovější studie Paying Taxes 2013 společnosti PwC a Světové banky se loni opět výrazně snížil čas potřebný ke splnění daňové povinnosti, jakož i celkový počet plateb. V případě celkové daňové zátěže se tempo poklesu v roce 2011 zmírnilo. 

Česko v aktuálním žebříčku jednoduchosti placení daní obsadilo až 120. příčku. Čas vynaložený na splnění daňové povinnosti u nás představuje podle závěrů studie 413 hodin, celková daňová sazba představuje 49,2% a celkový počet daňových plateb v Česku dosahuje osmi. Placení daní podle závěrů studie mezi červnem 2011 a červnem 2012 zjednodušilo 31 zemí, přičemž největším reformátorem byla Libérie.

Čtěte také: HK ČR: Jednotné inkasní místo by pomohlo podnikatelům i státu

Jak je to s JIM vlastně doopravdy, snad nejlépe vystihuje věta ministra financí Miroslava Kalouska vyřčená na 32. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, která se konala 20. prosince 2011. Pokud jsem říkal z tohoto místa před několika týdny, že termín 1. 1. 2013 budeme muset na jaře změnit na termín 1. 1. 2014, úplně stejným způsobem termín 1. 1. 2015 změníme na termín 1. 1. 2014, nestane se nic jiného, než že místo odspodu půjdeme odshora. 

K tomu asi nemá cenu nic dodávat. Jen snad to, že nezbývá než doufat, že až se projekt Jedno informační místo opravdu spustí, nedopadne to s ním jako třeba s centrálním registrem vozidel. Systém tehdy padal a padal a padal …

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo