Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Ježek SW se nevzdává, bude o navrácení pojistného dál bojovat

Autor: 258398
Daniel Morávek

Přestože včera Nejvyšší správní soud rozhodl v otázce navrácení sociálního pojištění ve prospěch státu, firma Ježek SW, která na chybu v zákoně upozornila, se rozhodně nevzdává. Společnost je připravená o pojistné dále bojovat.

Stát si prozatím oddychl, firmám nejspíše nebude muset vracet sociální pojištění za první polovinu roku 2007. Včera totiž Nejvyšší správní soud (NSS) zvrátil rozhodnutí Libereckého krajského soudu a vrátil mu celý případ zpátky k projednání. Podle NSS není možné poukazem na určitou legislativní chybu dospět k závěru o zániku platební povinnosti či o nemožnosti stanovení její výše.

Firma Ježek SW, která původně sociální pojištění vysoudila nazpět, se však nehodlá vzdát. Zatím rozsudek a jeho zdůvodnění analyzujeme. Stále jsme však přesvědčeni, že máme pravdu a jsme ochotni za ni bojovat. Znovu připomínám, nejde nám o peníze, ale o dodržování práva jak pro občany státu, tak pro stát a jeho úředníky, potvrdil serveru Podnikatel.cz Jaroslav Scharf, provozní ředitel firmy Ježek SW. Už dříve firma uvedla, že je připravená se odvolat i k Ústavnímu soudu (případně k Evropskému soudu).

Vzhledem k rozhodnutí NSS se dá poddle odborníků očekávat, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) začne podané žádosti o vrácení sociálního pojištění za první polovinu roku 2007 zamítat. V jednotlivých případech, kdy bylo řízení o žádosti přerušeno, ČSSZ nejprve řízení obnoví a pak rozhodne o jejich zamítnutí, doplnila Jana Bartyzalová, partnerka v oddělení daňového poradenství, KPMG Česká republika.

Celá kauza vznikla díky novele zákona o pojistném na sociální zabezpečení, ze které se vytratily paragrafy týkající se definice vyměřovacího základu zaměstnavatele. Toho si všimla mimo jiné firma Ježek SW, která odmítla pojištění zaplatit. Po dohadování s ČSSZ se případ dostal k Libereckému krajskému soudu, který dal za pravdu soukromé společnosti. Sociálka tak musela peníze navrátit, avšak zároveň podala kasační stížnost k NSS. Ten včera nakonec rozhodl ve prospěch státu. Čtěte více: ČSSZ už vrátila vysouzené pojistné, to samé však chtějí tisíce dalších.

Našli jste v článku chybu?
27. 2. 2010 8:01
Komenski (neregistrovaný)
Firma Ježek SW by měla konečně uznat, že zákonem bylo stále určeno,že sociální pojistné se MUSÍ platit a to i kdyby jeho přesný výpočet v zákoně nebyl (on byl ihned po zjištění absence ve vyhlášce MF). Je řada daňových zákonů,které definují povinnost daň platit a přesný výpočet je v nějaké vyhlášce MF či nařízení vlády. Domysleli Ježkovci vše také do důsledků? Že budou muset podat dodatečná přiznání k dani z příjmu+penále, že sociální správa patrně vyloučí z nároku na soc.pojištění příslušného…
28. 2. 2010 1:45
jezevec (neregistrovaný)
trochu si přečtěte o co jde, než o tom začnete blbě pindat. zákonem bylo sice stanoveno že pojistné se platí - ale tím navazujícím zákonem právě nebyly stanoveny vyměřovací základy. takže daň z příjmu + penále budou možná doměřovat ti, co se o slevu přihlásili až retrospektivně - nikoli ježek, který podal dle zákona nulový vyměřovací základ a daně má zaúčtovány správně. taktéž zaměstnanec by pojištěn ze zákona - na nulový základ. chápu to tedy jako boj za nvěcnou správnost zákona - a ač sám js…