Hlavní navigace

K dispozici je téměř 27 mld. EUR. Zažádejte si o ně!

 Autor: 258398
Lucie Domanská 6. 6. 2007

Pro období 2007 - 2013 je k dispozici ze strukturálních fondů EU a Fondu soudržnosti téměř 27 mld. EUR, které může ČR čerpat ke zlepšení životní úrovně svých občanů. Tyto peníze mohou čerpat téměř všechny subjekty (nejen obce, kraje a neziskové organizace, ale i podnikatelé, vlastníci dopravní infrastruktury, školy a další), které splní kritéria kladená na žadatele, jako finanční podporu pro své činnosti.

Pomocí strukturálních fondů EU jsou ročně financovány stovky různých projektů. Podle posledních odhadů bude poskytování těchto prostředků zahájeno ve druhém pololetí tohoto roku a do konce roku by měly být zřejmě spuštěny již všechny operační programy.

Každý zájemce, který chce čerpat část z těchto peněz, by neměl v žádném případě podceňovat přípravu. Nejedná se o jednoduchou záležitost. Subjekty, které s tímto nemají žádné zkušenosti či nemají kvalifikované pracovníky, se mohou obracet na některou z poradenských společností, která jim pomůže se žádostí i s projektovou dokumentací. Jiří Vondrášek, senior manažer společnosti KPMG Česká republika, radí, aby žadatelé také využili zkušenosti získané v předcházejícím období a aby se poučili z problémů, se kterými se potýkali úspěšní žadatelé.

Neriskujte

Všichni žadatelé by se měli před zpracováním žádosti zaměřit zejména na důkladné prostudování konkrétní výzvy a hodnotících kritérií daného operačního programu, protože tím se výrazně zvýší šance na úspěšnost projektu.

Ukazuje se, že častým problémem nevyčerpání prostředků v plném rozsahu je zpožďování projektů. Příčinou bývá malá úspěšnost některých projektů a následné prodlužování zadávacích řízení, neboť tato řízení probíhají podle zákona 137/2006 Sb. Takže neúspěšní žadatelé se odvolávají a tím řízení zbytečně protahují a znesnadňují úspěšným žadatelům čerpání prostředků v plném rozsahu. Proto je nutné dobře odhadnout dobu na provedení zadávacích řízení a zahrnout ji již v době přípravy žádosti do plánu projektu.

Některá čísla

Podle informačního systému o veřejných zakázkách byla od 3.7.2006 – 27.5.2007 zrušena zhruba třetina zadávacích řízení, což je alarmující číslo. Z toho vyplývá, že musí být kladen velký důraz právě na plánování a přípravu každého projektu. Je nutné zvláště pečlivě vypracovat žádost a veškeré přílohy a hlavně dobře stanovit již zmiňované akviziční termíny, aby nedocházelo ke zpoždění a tím k nevyčerpání celé dotace.

Cíle musí být vždy v souladu s cíli EU

Ne na každý projekt lze získat peníze. Zdroje jsou omezené a není možné vyhovět úplně všem. V každém případě má šanci jen ten projekt, jehož účelem je dosáhnutí určitého cíle, který je v souladu s cíli EU. Např. investice do výstavby továrny v regionu s vysokou nezaměstnaností přispěje právě ke snížení nezaměstnanosti v daném regionu. Stavba komunikace, která zlepší dostupnost některých lokalit apod. Město Plzeň a dopravní podniky např. získaly dotaci ve výši více než 66 mil. Kč na podporu regionální dopravy.

I výše přidělených dotací se liší případ od případu. Maximální dotace je stanovena určitým procentem z objemu uznatelných nákladů. V období 2007 – 2013 bude možné získat až 85 % uznatelných nákladů. Ovšem u soukromých subjektů bude tento limit přísnější, navíc může být i rozdíl mezi jednotlivými regiony. Je nutné i upozornit na to, že dotace nejsou nárokové, takže dotace nemusí být poskytnuta v požadované výše, i když byl daný projekt vybrán.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR