Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Kalousek navrhuje odečet DPH u aut jako podporu podnikání, leasingové asociace to vítají

Leasingové asociace se radují. V rámci boje proti finanční krizi navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek zavést odpočet DPH u všech aut, které využívají podnikatelé a živnostníci, tedy plátci DPH, ke své činnosti. Tento návrh má podpořit podnikání, podle podnikatelů i leasinových společností je to významná součást při současné finanční krizi, která navíc podle Hospodářské komory ČR zasáhla Česko již naplno.

Tento návrh by nepochybně znamenal významnou podporu domácím výrobcům automobilů a celému automobilovému průmyslu ze strany státní správy, přičemž by neměl přímý dopad do příjmů státního rozpočtu, míní předseda České leasingové a finanční asociace (ČLFA) Martin Kofroň. Podle propočtů expertů ČLFA se již v horizontu několika měsíců ukáže pozitivní vliv tohoto opatření a povede i ke zvýšení příjmů rozpočtu, především díky zvýšení počtu plátců a zvýšení obratu v tomto důležitém průmyslovém odvětví. Přitom tato změna ulehčí administrativě podniků a zjednoduší výběr daně ze strany státu.

Navíc tato praxe přitom nebude v rámci Evropy ojedinělá. Možnost odpočítávat DPH u osobních automobilů existuje ve většině západoevropských ekonomik, dodává předseda asociace Martin Kofroň.

Našli jste v článku chybu?
10. 12. 2008 9:01
Pavel F. (neregistrovaný)
Milý Stando, to co Kalousek navrhuje není daňové vyjímky, ale naopak ZRUŠENÍ daň. vyjímky.
9. 12. 2008 16:32
Standa (neregistrovaný)
Jestli je to kvůli nastartování ekonomiky a zachování pracovních míst, tak to beru. Jinak ale nechápu, proč by měl mít někdo daňové výjimky...