Hlavní navigace

Bude kapr dvouvnitřňák hitem příštích Vánoc? Pokrok nezastavíš

 Autor: 329515
Jana Bohutínská 23. 12. 2009

Vánoce se v Česku dají prožít docela příjemně. Hlavní je nasadit si silné růžové brýle, nenechat se ušlapat a nedat obchodníkům i poslední drobáky. Takto se lehce dožijete povánočních slev. Tak šťastné a veselé!

Není to tak dávno, co jsem se rozhodla, že bude nejlepší se Vánocům vyhnout. Tak jsem zamířila do Egypta. Kde jinde prožít nevánoční konec roku než u muslimů, říkala jsem si. Ukázalo se ale, že vánoční byznys je všemocný a Vánoce jako obchodní artikl se hodí obchodníkům po celém světě. Takže jsem se v Egyptě dočkala vánočních stromků u pláže, kýčovitého betléma v restauraci a povinné úhrady hromadné vánoční večeře ve stanu, s místními kulinářskými specialitami a se zpěvy a tanečky na pódiu. Podobně si cestovky a tamní hoteliéři nechají zaplatit organizovanou silvestrovskou veselici. Děkuji, nechci. A tak jsem si nadšeně prohlédla Káhiru, pyramidy v Gíze, Luxor i Údolí králů, projela jsem se po Nilu a hned následující rok jsem se pokorně vrátila ke středoevropské vánoční tradici. Ostatně podobně jako Ježíšek. Čtěte více: Ježíšek: Santa Clausovi už prostě nevěřím

Od té doby mám Vánoce ráda. Doma v Česku mi připadají nějak méně kýčovité, méně komerční a mnohem romantičtější. Vědomě nasazené růžové brýle ale letos fungují spolehlivě jen do té doby, dokud člověku nehrozí ušlapání v nákupním centru. Češky a Češi jsou jako utržení ze řetězu, a to navzdory protivným škarohlídům, kteří tvrdí, že krize ještě zdaleka neskončila a úzce souvisí s nutnou proměnou hodnot (méně konzumu, více odpovědnosti). Rok s rokem se sešel a obchodníci se zase tetelí radostí z rostoucích tržeb. Přejme jim to.

Kapr dvouvnitřňák

Na štědrovečerním stole také raději najdu kapra (pokud možno ne z kádě), bramborový salát a rybí polévku než egyptské speciality. Ačkoliv egyptskou kuchyni jsem si onehdá velmi oblíbila. Mimochodem rybí polévka… Ano, vím, že jeden zdravý kapr má jen jednu hlavu a jedny vnitřnosti. Ale vzhledem k vynalézavosti obchodníků a jejich snaze uspokojit poptávku jsem přeci jen trochu zvědavá, jestli se už konečně příští rok na trhu objeví kapři dvoj a trojhlaví, případně kapři dvouvnitřňáci. Bude kapr dvouvnitřňák hitem příštích Vánoc? Pokrok nezastavíš.

Anketa

Nejčastěji pod vánočním stromkem nacházíte jako dárek:

Tiše a ochotně státní výdaje bují…

Také jsem velmi – trochu škodolibě – zvědavá, co se bude dít po Vánocích. Obchodníci odstartují slevy (to ostatně někteří udělali už teď) a kolo nákupů se bude točit dál. Média budou Vánoce reflektovat, zatímco teď je svým způsobem plánují, budou psát o tom, kde získat největší slevu. S tím si možná vystačíme až do jara a pak už se naštěstí přiblíží volby, o kterých se dá psát, mudrovat a spekulovat do aleluja. A do té doby si také můžeme zazpívat: Tiše a ochotně ty státní výdaje bují, stále bují…

Trocha vánoční statistiky

  • Vánoce a Silvestra stráví letos v teplých zemích u moře 20 tisíc českých turistů, hlásí Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. A také uvádí: Období Vánoc a Silvestra stráví přibližně 180 tisíc Čechů na tuzemských horách a 100 tisíc v zahraničí, neočekáváme tak žádný meziroční pokles zájmu.
  • Tuzemské e-shopy registrují letos v předvánočním období více objednávek, než tomu bylo loni. A to navzdory předpokládané hospodářské krizi. Utahování opasků českých spotřebitelů se tak alespoň na internetu zatím nekoná. Během listopadu a prosince roste online poptávka o stovky procent, oblíbené jsou před Vánocemi tradičně parfémy, informuje společnost Vivantis provozující řadu e-shopů.
  • Online prodej šperků v České republice je stále oblíbenější. Zákazníky tvoří z více než dvou třetin ženy, které objednávají nejčastěji přívěsky, prsteny a náramky. Muži se činí především před Vánocemi, kdy jejich počet vrůstá o třetinu, vyplývá ze statistik e-shopu Sperky.cz.

Nakonec je jedno, zda slavíme Vánoce v křesťanském smyslu nebo jako protaženou předkřesťanskou oslavu zimního slunovratu a prodlužujících se dnů, s dárky nebo bez dárků, doma, na horách nebo v zámoří. Mnoho pragmatických Češek a Čechů je možná především rádo, že se s Vánocemi objevuje v kalendáři pár volných dnů navíc. Ať tak či onak, každopádně šťastné a veselé!

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život