Každá čtvrtá firma zvažuje odchod z Česka

Více než čtvrtina firem zvažuje přesun alespoň části svých aktivit z Česka do jiných zemí. Důvodem tohoto uvažování je rekordní posílení koruny v tomto roce. Firmy jsou dále nuceny snižovat počet pracovních míst. A to většinou bez ohledu na obor, ve kterém podnikají. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu mezi českými firmami.

Tento průzkum jasně prokazuje, že prudké posílení koruny se nedotklo jen několika oborů, ale dopadlo v podstatě na celou českou ekonomiku. V posledním měsíci se situace mírně zlepšila, ale i tak bude na konci roku počítání ztrát a z nich plynoucí důsledky pro tuzemské společnosti velmi bolestivé, uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn. Čtěte více: Inflace, koruna, úrokové sazby. Tři překážky úspěšného podnikání v roce 2008.

Většina respondentů se domnívá, že je nutné co nejdříve přistoupit ke společné evropské měně. Čtěte více: Komu zvoní hrana? Měla by již pomalu koruně

Průzkumu organizovaného Americkou obchodní komorou, Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou České republiky, Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou, Nordickou obchodní komorou a Nizozemskou obchodní komorou se zúčastnilo 426 firem. Jednalo se o subjekty podnikající v oblasti výroby, služeb, logistiky, nemovitostí a turistického ruchu. Roční obrat většiny těchto firem přesahoval 100 milionů korun.

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 10. 9. 2008 12:50

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení App Store optimalizace

  •  
    Jak dostat svou mobilní aplikaci mezi lidi
  • Jak na akvizici uživatelů mobilních aplikací na českém i světovém trhu
  • Jak správně spustit, propagovat, měřit a vyhodnotit svoji aplikaci v Google Play i v Apple App Store

Detailní informace o školení App Store optimalizace »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+