Hlavní navigace

Každý 10. na neschopence může čekat u dveří kontrolu. ČSSZ rozdala více pokut

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Česká správa sociálního zabezpečení má za sebou úspěšný rok 2015. Daří se jí v kontrolách, nachytala více lidí, jak porušují svoji neschopenku.

Lidé v Plzeňském a Ústeckém kraji nejčastěji porušují režim neschopenky. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) právě v těchto krajích rozdala nejvíce pokut. Celkově pak rozdala za loňský rok 3650 postihů. Celkově pak provedla 154 610 kontrol.

ČSSZ upozorňuje, že její kontrolou tak projde zhruba každý 10. pojištěnec, který by měl dodržovat režim práceneschopného pojištěnce.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Práce neschopný musí označit svůj zvonek

Ten má na neschopence právo rozhodnout o adrese svého pobytu v době nemoci. Nemusí se shodovat s jeho trvalým ani přechodným bydlištěm. Platnou adresu ovšem musí nahlásit svému ošetřujícímu lékaři a v době nemoci se na ní musí zdržovat.

Dočasně práceneschopný pojištěnec musí také zajistit, aby kontrolorovi nebyly kladeny žádné překážky ve výkonu jeho činnosti. Nemocný by měl mít proto označen zvonek svojí jmenovkou. Na kontrolu se může dostavit ČSSZ i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti, i když za ni nenáleží žádná výplata náhrady mzdy.

Čtěte také: OSVČ na neschopence. Hloupost, nebo se to může vyplatit?

Režim dočasné pracovní neschopnosti umožňuje vycházky, které povoluje ošetřující lékař, a to ve stanovených časech. Vycházky může ošetřující lékař povolit nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin.

Kontroly může provádět i zaměstnavatel

Kontroly může provádět i sami zaměstnavatelé, kteří za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti zaměstnancům vyplácejí náhradu mzdy. Pokud kontrola provedená zaměstnavatelem prokáže, že jejich zaměstnanec porušil režim dočasně práceneschopného pojištěnce, postih se řídí zákoníkem práce.

Čtěte také: ČSSZ si došlápla na zaměstnance na neschopence a nešetřila postihy

Výběr kontrolovaných je buď na základě vlastního výběru pracovníky ČSSZ, nebo na základě tipu od lékaře nebo na žádost zaměstnavatele.

Našli jste v článku chybu?
10. 2. 2016 10:52
ass (neregistrovaný)

Takže si to zhrnu o čem je ta "nemocenská".

Platím si ji, abych v době nemoci měl peníze na jídlo, bydlení atd. Tedy něco na způsob pojištění.

Přestože si ji platím, určil stát, že 3 dny dostanu kulové. Tedy je na mě, že si na první tři dny vezmu dovolenou, abych nějak nahradil výpadek s dobu o co mě stát okrádá. A nejsem krkoun, protože tratím část dovolené=nikdo tím není škodný jenom já a sát bohatší o mé peníze s nemocenské...

Když připočtu, že i když platím nemocenskou, tak další dny mi t…

29. 1. 2016 13:58
P2010 (neregistrovaný)

To si musite vyresit sam se sebou. Pokud jste dodrzoval vse, co je potreba pro uzdraveni se (tedy nezneuzival volno na nemoc), pak bych se tim vubec nezabyval. Protoze zakladnim smyslem je stale to, se hlavne uzdravit.

Neni mozne, aby vas nekdo drzel ve strehu kazdy den od 8:00 do 22:00 nebo kdy ta kontrola muze prijit, protoze kdyz mate treba 39'C a vice horecku, tak ani pomalu nevite co je za den. V takovem stavu nemuze nikdo cekat ze budete hned reagovat na nejaky zvonek (v najmu vam majitel…