Hlavní navigace

Kdo neuplácí s námi, uplácí proti nám

 Autor: www.isifa.com
Redakce 2. 7. 2013

Češi mají v Evropě nejmenší důvěru ve význam protikorupčních pravidel a jejich vynucování ze strany vedení firem. Pětina lidí už korupci zažila.

Podvodům a korupci se v České republice stále velmi daří. Podle průzkumů pro poradenskou společnost YE ji za velmi rozšířenou považuje 73 % Čechů. Evropský průměr je přitom 57 %. Vedoucí zaměstnanci českých firem ani jejich podřízení zpravidla nevěří, že jejich firmy kladou důraz na dodržování etických principů. Češi jsou také pesimisty ohledně budoucího vývoje situace na trhu, což se může znovu nepřímo odrazit ve využívání nekalých praktik. Čtvrtina lidí pak uvádí, že během posledních 12 měsíců došlo v jejich podniku k manipulacím finančních výsledků, například k nadhodnocování tržeb nebo podhodnocování nákladů.

25 manažerů ze sta připouští, že k manipulaci finančních výsledků skutečně došlo. Má to své opodstatnění ve strachu před konkurencí. Podniky jsou v současných náročných ekonomických podmínkách pod trvalým tlakem, který je nutí zvyšovat zisk doslova za každou cenu. V této situaci se některé uchylují i k neetickému jednání, říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice. Jenže akcionáři firem očekávají, že management bude společnost před podvody a korupcí aktivně chránit a nedopustí ji ani uvnitř firmy. Je proto úkolem dozorčích a statutárních orgánů, aby management bral boj s podvody a korupcí velice vážně a soustředil se na ty oblasti, ve kterých hrozí největší riziko.

Korupční praktiky prostupují všemi obory

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Korupce ve firmách? Hoď kamenem, kdož jsi bez viny.

Úplatky, kupčení a další korupční praktiky se nevyhýbají ani jednomu z oborů. Znají je stejně dobře ve stavebnictví nebo zdravotnictví, jako v automobilovém průmyslu nebo potravinářství. A potvrzují to i výsledky ankety. 31 % všech Čechů je přesvědčeno, že úplatky běžně slouží k získání nové zakázky právě v jejich ekonomickém odvětví nebo přímo ve firmě. 73 % lidí se pak podepíše pod tvrzení, že korupce je v České republice rozšířeným jevem. Právě tato přiznání ale mohou být krokem k nápravě. Jednou z důležitých podmínek efektivního boje proti podvodům a korupci je umět si přiznat, že by se to mohlo stát i v našem odvětví a v naší společnosti, myslí si Daniel Bican, ředitel oddělení investigativních služeb a řešení sporů EY ve střední Evropě. Bohužel je stále mnoho těch, kteří sice korupci vnímají jako velmi rozšířenou v celém systému, ovšem s výjimkou jejich podniku, případně i sektoru.

K neetickému chování dochází z pohledu respondentů poměrně často. A to i přes existenci nejrůznějších etických kodexů, stanovení sankcí a důraz vedení firem na prosazování interních zásad. Je ale těžké čelit podvodům, když řada těchto opatření zůstává jen v teoretické rovině na papíru. Většina dotázaných sice ví, že jejich společnost přijala nějaké interní protikorupční zásady, ovšem pokud jde o jejich respektování a účinné fungování, názory vrcholového managementu a ostatních zaměstnanců se v mnohých organizacích výrazně rozcházejí. Jen 60 % vrcholového managementu se domnívá, že jejich společnost by poskytla podporu osobě, která ohlásí podezření na podvod nebo korupci. Mezi řadovými pracovníky pak tento podíl rapidně klesá a ukazuje pouze 17 %. Co to tedy znamená? Češi příliš nevěří, že společnosti, ve kterých pracují, kladou důraz na dodržování etických principů.

Řada lidí se domnívá, že stačí jen zavést interní protikorupční pravidla, a riziko podvodů a korupce bude dostatečně ošetřeno. To je ale omyl, vysvětluje Tomáš Kafka, ředitel oddělení investigativních služeb a řešení sporů EY s tím, že dnes je pro každou organizaci prioritou kontrola nákladů, zatímco dodržování předpisů se považuje za „nadstavbu“. Pak dochází k tomu, že například celá polovina pracovníků prodeje nepovažuje interní protikorupční pravidla za relevantní pro svoji práci.

Kdo neuplácí s námi, uplácí proti nám

Korupční praktiky budou rozšířené i nadále z toho důvodu, že prakticky nejsou postihovány. Zatímco v regionu střední a východní Evropy je někdo za úplatky takzvaně klepnut přes prsty v 28% případů a ve světě celkově v 29%, v České republice posihování korupce dosahuje pouze 14%. Proto k neetickému chování dochází tak často a prosazování nejrůznějších protikorupčních zásad je mnohdy jen zbytečné plýtvání energií.

Našli jste v článku chybu?

5. 7. 2013 23:45

Dan (neregistrovaný)

To platilo vždy a všude... V podstatě jediný způsob, jak se dostat ke státním zakázkám je přes úplatky nebo různé "dárečky" a podobně :-).

Nemusí se jednat pouze o úplatky, ale když je člověk krkavý, daleko se nedostane. Nakonec i děti mají raději babičku, která jim dá nějaké dobroty než tu, která jim jenom vypráví příběhy z mládí.

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět