Hlavní navigace

Z diskuze: Kdy daně platit a kdy je naopak neplatit

Autor: 258398
Michael Hovorka

Někteří drobní podnikatelé také v roce 2008 začali své podnikání. Jsou osvobozeni od daně, nebo musejí platit jako každý jiný? A jak je to s relativně nízkým příjmem, který si zaměstnanec vydělá stranou? Odpovědi přinášejí diskuzní vlákna.

Daně a jak na ně

V roce 2008 jsem zahájila podnikání OSVČ. Jsem osvobozena od daně na dva roky? Musím podávat daňové přiznání a přehledy pro pojišťovny? Je to stejné i pro vedlejší činnost OSVČ?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Bude nejlepší, když si najdete daňového poradce nebo účetního, od daní určitě osvobozena nejste.

Máte jiný názor? Reagujte...

Daň z příjmů za první rok podnikání

Musí začínající fyzická osoba platit za první kalendářní rok podnikání daň z příjmů?

Odpověděl/a: xxx (neregistrovaný)

Daň z příjmu se odvádí vždy.

Máte jiný názor? Reagujte...

Osvobození od daní při vedlejší činnosti

Jsem zaměstnaná, k tomu mám vedlejší příjem v tzv. svobodném povolání (tedy bez ŽL). Myslela jsem si, že od daně jsem osvobozena do 6000 Kč výdělku za rok, nedávno mi někdo ale řekl, že nemusím danit do 30 000 Kč za rok, že to musím přiznat, ale nemusím platit daň. Ví někdo, jak to vlastně je?

Odpověděl/a: Dagmar Kučerová

Odpověď najdete v ustanovení zákona o daních z příjmů § 38g):

(1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu.

(2) Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6000 Kč.

Píšete, že jste zaměstnaná. Prohlášení jste zřejmě u zaměstnavatele podepsala, tedy přiznání nepodáváte, pokud vaše roční příjmy (hrubé příjmy nebo tržby) nepřevyšují 6000 Kč.

Máte jiný názor? Reagujte...

Daň osoby bez příjmů

V roce 2008 jsem nebyl nikde zaměstnán a ani nebyl veden na úřadu práce, jen na VZP jsem byl veden jako OBZP. Chtěl jsem se zeptat, jak je to s placením daně, když jsem dostal za výkopové práce pro soukromou osobu 45 000 korun? Podepisoval jsem ten příjem peněz jen na kus papíru. Jak je to s výši danění? Musím podávat přiznání, když částka je pod 50 000 korun?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Daňové přiznání musíte podat, pokud to je příjem nad 20 000 korun, ale daně zaplatíte v tomto případě nulové.

Máte jiný názor? Reagujte...

Daňové přiznání za manžela

Budu podávat daňové přiznání za manžela, kterému vyšly velké příjmy, zato ty moje jsou zanedbatelné. Mohu podat DP jako spolupracující osoba (SP a ZP mám zaplaceno za rok 2008). Nehlásila jsem to nikde. Pokud by to šlo, tak jakým poměrem 50/50, nebo 60/40?

Odpověděl/a: pepé (neregistrovaný)

Nenašel jsem nikde napsáno, že pokud chcete být spolupracující osoba, musíte se nahlásit jen a pouze jako spolupracující osoba a ne jako osoba podléhající dani – čili OSVČ.

Pokud jste byla v roce 2008 na FÚ jako OSVČ a platila zálohy na pojištění, asi bych neviděl problém a klidně do „spolupracující osoby“ šel.

Máte jiný názor? Reagujte...

Pojištění do nákladů?

Je možné do daní za rok 2008 dát do nákladů sociální a zdravotní pojištění?

Odpověděl/a: xxx (neregistrovaný)

Pojištění už není daňovým nákladem.

Máte jiný názor? Reagujte...

Paušální výdaje a přehledy sociální a zdravotní

Letos chci podat přiznání k dani (OSVČ jako hlavní činnost, daňová evidence) s paušálními výdaji 50 %. Daňové přiznání je jasné, ale v přehledech pro sociální a zdravotní pojištění nevím, jestli do kolonky výdajů mohu také uvést paušální výdaje 50 %?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Ano, dokonce musíte. Údaj „zisku“ na daňovém přiznání musí být shodný s údajem v přehledech.

Máte jiný názor? Reagujte...

Daňový bonus a OSVČ

Chtěla jsem se zeptat, zda někdo neví, jak je to s daňovým bonusem OSVČ. Základ daně je 91 010,– tudíž bych „měla dostat“ od FÚ daňový bonus. Nenašla jsem ale v DP kolonku, kde si ji vyžádat, nebo OSVČ nemají na daňový bonus nárok? Nenašla jsem ani v zákoně řešení tohoto problému.

dan_nemovitost

Odpověděl/a: Pavel Říha

V řádku 72 až 77 vyplníte bonus a na řádek 91 napíšete tuto částku s minusem. Na poslední stránce pak požádáte o vrácení přeplatku.

Máte jiný názor? Reagujte...
Našli jste v článku chybu?
16. 3. 2009 11:03
Snejk (neregistrovaný)
jsem zaměstnancem velké firmy a začal jsem podnikat v malé doprvě,musím platít sociální a zdravotní když to za mně platí zaměstnavatel?