Hlavní navigace

Kdy můžete uplatnit slevu na dani na manželku?

Slevu na manžela/manželku můžete uplatnit pouze tehdy, žijete-li ve společné domácnosti. Vaše manželka/manžel navíc nesmí mít vlastní příjmy, které by za zdaňovací období přesáhly částku 68 000 Kč. Vše podrobně upravuje § 35ba zákona o daních z příjmů a pokyn D-300.

Co se do ročních příjmů počítá? Přihlíží se k hrubé mzdě (ne superhrubé), hrubým příjmům z podnikání (ne tedy k příjmům minus výdajům), k příjmům z pronájmu, důchodům ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenským dávkám, peněžité podpoře v mateřství a dávkám v nezaměstnanosti. Čtěte více: Manželku za velbloudy vždy neměňte, leckdy se dá odečíst z daní

Naopak se do příjmů nebere rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření.

DANE.PODNIKATEL­.CZ: daňové formuláře ke stažení, návody pro daňové přiznání, online daňová poradna, daňová kalkulačka pro OSVČ, změny 2011

Našli jste v článku chybu?