Kdy musíte daň z nemovitostí vynásobit koeficientem 1,22? Čtěte reálné příklady

Některým poplatníkům se lehce zvýší daň z nemovitých věcí, stoupne jim totiž koeficient na 1,22. Máme příklady, které k problematice zveřejnila finančí správa.

Některým poplatníkům, kteří vlastní kromě bytu/nebytového prostoru a podílu na společných částech domu i podíl na společném pozemku přesahujícím zastavěnou plochu domu nebo na pozemcích užívaných společně s jednotkami, se letos může mírně zvýšit daň z nemovitých věcí. Je to v důsledku vynásobení podlahové plochy bytu/nebytového prostoru novým koeficientem 1,22, zohledňujícím existenci tohoto pozemku, který již nově není předmětem daně z pozemků.

Čtěte také: Výpočet daně z nemovitostí se bude od nového roku měnit. Jakým způsobem?

Vlastníkovi bytu/nebytového prostoru v domě, který zcela pokrývá plochu vlastněného pozemku, se nic nemění. Základem pro výpočet jeho daně zůstává podlahová plocha vynásobená stávajícím koeficientem 1,20. Jak ale ukazuje množství dotazů, které chodí na finanční úřady, lidé se v problematice příliš neorientují. Finanční správa ČR proto zveřejnila na svých stránkách příklady vycházející z reálných dotazů.

Příklady použití koeficientů 1,20 a 1,22

Příklad č. 1

V roce 2013 jsem koupil byt a podíl na pozemku pod domem. Celý pozemek je zastavěn domem, ve kterém je daný byt. Jaký uvedu koeficient pro výpočet upravené plochy jednotky (řádek č. 310 daňového přiznání)?

Odpověď:

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Daň z nemovitostí se některým lidem lehce zvýší.

Podle § 10 odst. 3 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí se použije koeficient 1,20, protože pozemek je plně zastavěn domem rozděleným na jednotky a oproti právní úpravě účinné do 31.12. 2013 se nic nemění. Tento pozemek se v daňovém přiznání neuvádí, protože pozemky, které náležejí k jednotce (tj.jsou součástí jednotky
nebo jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě a jsou užívané společně s těmito jednotkami) nejsou předmětem daně z pozemků [§ 2 odst. 2 písm. e) zákona o dani z nemovitých věcí].

Příklad č. 2

V roce 2013 jsem koupil byt a podílu na pozemku pod domem. Z větší části je pozemek zastavěn domem, nezastavěnou část tvoří dvorek ve vnitrobloku. Jaký uvedu koeficient pro výpočet upravené plochy jednotky (řádek č. 310 daňového přiznání)?

Odpověď:

Podle § 10 odst. 3 písm. a) zákona o dani z nemovitých věcí se použije koeficient 1,22, protože pozemek přesahuje zastavěnou plochu domu rozděleného na jednotky. Tento pozemek se v daňovém přiznání neuvádí, protože pozemky, které náležejí k jednotce (tj. jsou součástí jednotky nebo jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě
a jsou užívané společně s těmito jednotkami) nejsou předmětem daně z pozemků [§ 2 odst. 2 písm.e) zákona o dani z nemovitých věcí].

Příklad č. 3

V roce 2013 jsem zdědil byt, podíl na pozemku pod domem a podíl na pozemku okolo domu, který je oplocen a slouží jako předzahrádka vlastníkům jednotek. Pozemek okolo domu nesplňuje podmínky pro osvobození podle § 4 odst. 1 písm. l) zákona o dani z nemovitých věcí. Jaký uvedu koeficient pro výpočet upravené plochy jednotky (řádek
č. 310 daňového přiznání)?

Odpověď:

Podle § 10 odst. 3 písm. a) zákona o dani z nemovitých věcí se použije koeficient 1,22, protože pozemek je užíván s jednotkou a je ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě. Tento pozemek se v daňovém přiznání neuvádí, protože pozemky, které náležejí k jednotce (tj. jsou součástí jednotky nebo jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě a jsou užívané společně s těmito jednotkami ) nejsou předmětem daně z [§ 2 odst. 2 písm. e) zákona o dani z nemovitých věcí].

Příklad č. 4

V roce 2013 mi byl převeden do osobního vlastnictví byt, samostatný nebytový prostor sloužící jako garáž, podíl na pozemku pod domem a podíl na pozemku za domem, který slouží jako dvorek na sušení prádla obyvatelům domu. Jaký uvedu koeficient pro výpočet upravené plochy pro jednotlivé jednotky (řádek č. 310 daňového přiznání)?

Odpověď:

Podle § 10 odst. 3 písm. a) zákona o dani z nemovitých věcí se použije koeficient 1,22 u obou jednotek, protože pozemek slouží oběma jednotkám (bytu i garáži), je užíván s jednotkami a je ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě. Tento pozemek se v daňovém přiznání neuvádí, protože pozemky, které náležejí k jednotce (tj.
jsou součástí jednotky nebo jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě a jsou užívané společně s těmito jednotkami) nejsou předmětem daně z pozemků [§ 2 odst. 2 písm. e) zákona o dani z nemovitých věcí].

Příklad č. 5

V roce 2013 jsem koupil byt v domě, který stojí na cizím pozemku. Pozemek pod domem je ve výlučném vlastnictví obce. Jaký mám uplatnit koeficient pro výpočet upravené plochy jednotky (řádek č. 310 daňového přiznání)? Kdo zaplatí daň z pozemku?

Odpověď:

Podle § 10 odst. 3 písm. b) zákona o dani z nemovitých věcí se použije koeficient 1,20, protože vlastník jednotky není vlastníkem pozemku. Poplatníkem daně z pozemku je v daném případě obec, která je podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o dani z nemovitých věcí osvobozena od daně.

widgety

Příklad č. 6

V roce 2013 jsem dostal od rodičů byt, podíl na pozemku pod domem a podíl na pozemku, který je oplocen a slouží jako uzamykatelné úložiště pro popelnice našeho a sousedního domu. Podíl na pozemku mají také vlastnící jednotek v sousedním domě. Jaký uvedu koeficient pro výpočet upravené plochy jednotky (řádek č. 310 daňového přiznání)? 

Odpověď:

Podle § 10 odst. 3 písm. a) zákona o dani z nemovitých věcí se použije koeficient 1,22, protože pozemek je užíván s jednotkou a je ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek obou domů. Tento pozemek se v daňovém přiznání neuvádí, protože pozemky, které náležejí k jednotce (tj.jsou součástí jednotky nebo jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě a jsou užívané společně s těmito jednotkami) nejsou předmětem daně z [§ 2 odst. 2 písm. e) zákona o dani z nemovitých věcí].

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 26. 1. 2014 21:00

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení e-mail marketingu – pokročilé techniky

  •  
    Jak připravit šablonu moderního e-mailu
  • Jak spustit automatizované kampaně
  • Jak dynamizovat běžnou rozesílku

Detailní informace o školení e-mail marketingu - pokročilé techniky »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+