Hlavní navigace

Kdy splaskne bobtnající bublina zvaná český stát?

 Autor: 258398
Daniel Morávek 4. 11. 2009

Deficit státního rozpočtu se stal v současnosti často skloňovaným pojmem. Přestože jeho výše už skutečně atakuje únosné hranice, existuje další závažný problém. Je jím samotná hodnota státních výdajů, která za posledních 10 let vzrostla o takřka 100 %.

Deficit státního rozpočtu, který v tomto i v následujících letech hravě překoná 150miliardovou hranici, tvoří nemalý problém pro českou ekonomiku. Avšak při debatách o únosné výši schodku státního rozpočtu by se nemělo zapomínat na další závažné překážky, které se vývoji českého hospodářství staví do cesty. Při plamenných diskuzích o státním rozpočtu se tak vytrácí fakt, že kromě neúměrného nárůstu jeho deficitu, se rovněž enormně zvyšuje samotný rozpočet, tj. jeho příjmy a výdaje. Navíc se stále zvyšuje podíl vládního sektoru na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP). Český stát tak stále více prostředků přerozděluje a pomalu a jistě bobtná.

Státní výdaje rostou a rostou…

Dobře je to například vidět na podílu vládního sektoru (počítá se do něj jak státní rozpočet, tak rozpočty krajů a další výdaje státu) na veřejném dluhu. Ještě v roce 2000 tvořil dluh sektoru vlády 18,5 % HDP, v příštím roce by přitom již jen o kousek neměl překonat hranici 40 % (odhady hovoří o 39,6 % vládního dluhu k HDP). Nejde však jen o dluh, ale i samotnou velikost státního přerozdělování.

Stačí se podívat na státní rozpočet.V roce 2000 stát vybral 586,21 miliard korun a utratil 632,27 miliard korun. Pro rok 2010 naplánovala česká vláda rozpočet s s příjmy 1 022,2 miliardy korun a s výdaji dosahujícími 1 184,9 miliardy korun. Za deset let se tak výše státního rozpočtu bezmála zdvojnásobila. Čtěte také: Při pohledu na státní finance ekonomové radí: Navažme na první republiku.

Velikost státních a vládních výdajů a jejich neustály růst přitom řada analytiků kritizuje. S velkou pompou média oslavovala přijetí tzv. Janota balíčku, který snížil deficit státního rozpočtu. Jenže zádrhel nastal už v samotném návrhu státního rozpočtu. Státní rozpočet totiž opět nabobtnal. Janotův úsporný balíček není vůbec úsporný. V Janotově balíčku mi rostou výdaje o tři procenta a zvyšují se mi daně. Jak ten balíček tedy může být úsporný? kritizoval například v rozhovoru pro server Podnikatel.cz Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Čtěte více: Aleš Michl: Janotův úsporný balíček není vůbec úsporný.

Nejde však o ojedinělý výkřik. Jak poznamenal k velikosti státního rozpočtu nositel Nobelovy ceny a jeden z nejvýznamnějších ekonomů dvacátého století Milton Friedman: Vůbec mne nezajímá deficit rozpočtu. Zajímá mě výše rozpočtu. Raději bych viděl rozpočet o velikosti jednoho trilionu dolarů s deficitem jeden trilion než rozpočet dva triliony, který je zcela vyrovnán daněmi.

Anketa

Myslíte si, že se úsporný balíček nějak dotknul vašeho podnikání?

Letos letí záchranné balíčky

Přesto se vývoj u nás (ale v i ve světě) ubírá zcela opačným směrem. Stát si stále nárokuje více peněz a stále více chce zasahovat do fungování ekonomiky. Třeba v Británii má podíl vládních výdajů překročit v příštím roce 50 % HDP. U nás sice dosahují „jen“ kolem 40 %, ale s jasným trendem k jejich dalšímu zvyšování. Stát začíná být brán zase jako tatíček, který při sebemenším ekonomickém problému zasáhne a vše napraví. Nejde odbyt? Ať stát nakoupí dané výrobky či podpoří jejich prodej. Jsem v dluzích? Ať mi je stát zaplatí, zaměstnávám přece tisíce lidí. Prostě ať se stát jednou stará, když už ho máme.

Vzhledem k módě záchranných balíčků se žel nedá v blízké době čekat nějaký obrat. Naopak. Státy dokazují, že při sebemenším poklesu ekonomiky či výkyvu přestanou dbát případných dluhů a dalších problémů a začnou sypat do ekonomiky další peníze. A tím se spouští zhoubná spirála, kdy na zvýšené výdaje musí stát více vybrat a tím sebere více peněz občanům a firmám. Pokud se stát rozhodne místo toho si peníze půjčit, dělá to samé v bledě modrém, jen s tím rozdílem, že peníze sebere až budoucím generacím. Tím vykupuje současnou zdánlivou prosperitu financemi našich potomků a ekonomickou svobodou. Čtěte více: Způsobil současnou finanční krizi trh nebo stát?

Že si poté navíc při nalévání prostředků zpět do hospodářství mnohdy počíná jako slon v porcelánu, už nikoho netrápí. Přitom platí, že čím větší podíl na HDP stát mít bude, tím více se budeme blížit opětovnému centrálně plánovanému zřízení. Zatím jsme v půli cesty.

Našli jste v článku chybu?

9. 10. 2011 0:59

domecek (neregistrovaný)
jak je možné že lide jsou tak najivni a veří panu Kalouskovy

25. 11. 2009 13:26

Malotraktor nestačí (neregistrovaný)
Myslim ze nejlepsi reseni by bylo pripojit CR k Nemecku.

Tak tohle napsal asi unavenej nějakej náš poslanec :o)))))


velkej patriot svojeho klídečku
Musim se smát _

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo