Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Když rádio hraje pro osobní potřebu obsluhy, poplatky platit nemusíte

Redakce

Ústavní soud se zastal podnikatelky, která odmítla platit za rádio na provozovně. Lidé totiž do většiny obchodů kvůli hudbě nechodí.

Ústavní soud dal za pravdu ženě, která se soudila s Ochrannou asociací zvukařů kvůli umístění rádia v prodejně jízdních kol. Podnikatelka argumentovala tím, že rádio měla v prodejně její zaměstnankyně puštěné jen pro svoji potřebu. A s tímto tvrzení obstála. Informoval o tom server Novinky.cz.

Měli byste vědět: Český rozhlas chce zpřísnit zákon pro výběr koncesionářských poplatků

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Anna Vavríková, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Podle podnikatelky lidé do prodejny kol nechodí proto, aby tam poslouchali hudbu. Zdůraznila, že z provozu zařízení nedosahovala jakéhokoliv přímého či nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu a souvislost s podnikáním. To vzal ale v potaz až Ústavní soud. Tato problematika je judikována i evropským soudním dvorem. Že si prodavačka pouští pro sebe rádio, není šířením díla. Zákazníci tam přece nechodí proto, aby poslouchali hudbu z rozhlasu, ale chodí tam nakupovat, tu kulisu ani mnohdy neslyší. Evropský soudní dvůr rozhodoval na příkladu italského zubaře, který měl v ordinaci puštěné rádio, ochranný svaz po něm chtěl také platit, ale k zubaři se přece nechodí poslouchat hudba, prohlásil soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Čtěte také: Pokud v provozovně hrají rádia typu Jamendo, OSA platit nemusíte, tvrdí právníci

Na krajském soudě ale žena s tímto nepochodila. Podle něho měla platit za rozhlasovou produkci v provozovně, aniž by měla s asociací uzavřenou licenční smlouvu, a přitom hudbu veřejně produkovala. Případ se teď právě na krajskou úroveň vrací. Zajímavé je, že v něm jde o 2093 korun. Ústavní soud i proto soudu krajskému vyčetl, že v bagatelním sporu postupoval nepatřičně formalisticky.

Našli jste v článku chybu?
13. 5. 2014 12:57
klaus (neregistrovaný)

ty naše i jiné takzvané firmy jenž se domáhají že mají právo vybírat poplatky na občanech nejsou nic jiného než podobné zločinecké uskupení jako exekutoři vládní ůředníci jenž parazitují na občanech tohoto státu a těmihle účelovými nezákonnými takzvanými zákony a vyhláškami se snaží potlačit práva občanské společnosti a vynutit si bezmeznou poslušnost většiny národa a docílit že 90% obyvatel a těch co nesouhlasí bude poslouchat 10% menšiny jenž je okrádá a na nich bohatne ,CO SE DĚJE V ČR?! Orle…