Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Kniha jízd se definitivně zruší, zákon podepsal i prezident

Prezident ČR Václav Klaus podepsal novelu zákona o správě daní a poplatků, která kromě jiného ruší povinnost vedení knihy jízd. Namísto stávající evidence služebních jízd si podnikatelé budou moci nově započítat do nákladů paušální odpočet 5 000 Kč měsíčně za jedno služební auto. Jestliže auto nevyužívají výhradně k podnikání, budou si moci odečíst měsíčně maximálně 4000 korun. Odpočet zle půjde uplatnit nejvýše na tři firemní vozy. Zákon vstoupí účinnost prvního ledna 2010.

Hlavním důvodem pro zrušení povinnosti vést knihu jízd je podle ministerstva průmyslu a obchodu odstranění nadbytečné administrativy, která komplikuje podnikatelům život. Jak totiž vyplynulo z průzkumu společnosti Factum Invenio, podnikatelé stráví vedením evidence jízd v průměru 2,6 hod. měsíčně, tj. 31,5 hod. za rok. Zrušením knihy jízd se tak dosáhne administrativní úspory více než 850 milionů Kč, potvrdil serveru Podnikatel.cz Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

Zrušení knihy jízd tak přivítaly i samotné firmy. Z našeho pohledu jde o další z řady opatření vedoucích ke zjednodušení a zefektivnění podnikatelské činnosti. Povinnost vést si knihu jízd podnikatele – bez většího vnějšího efektu – spíše zatěžovala a nemohli tak využít své finanční prostředky, energii a čas ke smysluplnějším a účelnějším aktivitám, které mají přímou návaznost na podporu a rozvoj jejich podnikání, komentoval Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Našli jste v článku chybu?
12. 8. 2009 12:42
jezevec (neregistrovaný)
Co to tady furt žvaníte capiny, jak byla zrušena kniha jízd? Vždyt to přece vůbec není pravda!!! Platí to jen pro malou výseč nejmenších podnikatelů co mají do tří aut, takže těch kterým by to pomohlo nejvíc, se to netýká. Navíc mi v článku chybí základní údaje: 1) tech 5000 je co - kompletní paušál včetně amortizace pořizovací ceny vozu, nebo paušál jen na PHM, nebo paušál na veškeré provozní výdaje, nebo paušál na veškeré výdaje s vozem (tedy opravy, gumy, technické zhodnocení, . . . ) 2) j…