Hlavní navigace

Kolik hodin denně živnostníci "hákují"? Zpravidla 10 a více, a k tomu víkendy

Daniel Morávek 27. 4. 2012

Představa, že živnostník pracuje pár hodin denně, je naprosto mylná. Většina podnikatelů dělá 10 hodin a více. Volné víkendy si navíc dopřává jen zlomek z nich.

Server Podnikatel.cz se nedávno zeptal úspěšných českých podnikatelů, kolik hodin pracují a jaký mají denní režim. Jak vyplynulo z odpovědí, jejich pracovní dny trvají vesměs mnohem déle 8 hodin denně, které stanovuje zákoník práce pro zaměstnance, a volné víkendy známí podnikatelé prakticky nemají. Že se však delší pracovní doba netýká pouze podnikatelských „celebrit“, ukazuje aktuální průzkum serveru Podnikatel.cz mezi živnostníky. Toho se zúčastnilo 200 živnostníků z různých oborů činnosti a ze všech krajů České republiky. Dvě třetiny OSVČ dělají v pracovní dny v průměru 10 a více hodin a pouze 10 % živnostníků nepracuje o víkendech. Čtěte také: Kdy vstávají a kolik hodin denně pracují Okamura, Pilný, Sidovský a spol.?

Běžná pracovní doba živnostníků? 10 a více hodin

Pracovní týden o 40 hodinách a volné víkendy jsou pro většinu OSVČ utopií. Podle průzkumu serveru Podnikatel.cz pracuje velká část živnostníků mnohem déle a jenom zlomek z nich si dopřává pracovní dobu kratší. Necelých 6 % živnostníků uvedlo, že denně v průměru pracují 6 hodin anebo méně. Zhruba 28 % OSVČ pak dělá ve všední dny prakticky stejně jako zaměstnanci, v průměru 7 až 9 hodin denně. Největší část respondentů (51 %) pak denně stráví prací 10 až 12 hodin a přibližně každý sedmý (15 %) dokonce denně „hákuje“ 13 hodin a více.

Pro živnostníky navíc trvá pracovní den v podstatě déle, jelikož u sebe mají zpravidla neustále telefon či jsou dostupní přes počítač, a to ať už zákazníkům či dodavatelům. Pracovní doba živnostníků se navíc skládá z řady různých činností, nejen ze samotného provozu podnikání. Do pracovní doby započítávám přípravu dokumentace, obtelefonování zákazníků, práci v terénu, zpracování dokumentace z uplynulého dne a přípravu na další den, vysvětlil serveru Podnikatel.cz Michal Merta, který nabízí služby v oblasti požární ochrany.

Podobně ale hovoří i další živnostníci, podle kterých trvá pracovní doba svým způsobem od probuzení a až do usnutí. Dobrý podnikatel není na baterky, proto pracuje neustále a možná o tom ani sám neví. Moje pracovní doba je tedy od půl deváté do 22 hodin. Nu a když je potřeba máknout, tak se klidně několik dní nespí, potvrdila serveru Podnikatel.cz Eva Šárovcová, která se živí jako nezávislý kontraktor obchodu a služeb. Když člověk poleví, není možné se na trhu v dnešní době udržet. Před nedávnem jsem bohužel onemocněla a bylo to velmi znát, práce bylo o hodně méně, připojila se Radmila Vlašicová, která prodává kojenecké zboží.

Délka času stráveného prací a náročnost činnosti se u mnoha živnostníků odvíjí od aktuálního množství zakázek. Pokud se jich sejde více najednou, pracovní den trvá klidně 16 hodin. Na druhou stranu pak zase přicházejí týdny, kdy zakázek je poskrovnu a prací živnostník tráví méně času. V sezoně, tedy od podzimu do jara, kdy je objednávek mnoho, pracuji i 15 hodin denně včetně víkendů. Mimo sezonu si dopřávám více volna, pracuji jen kolem 6 hodin denně, o víkendech ne, uvedl Jaromír Ptáček, který podniká v oboru elektro. Čtěte také: 5 důvodů, proč se živit podnikáním

Živnostníci volné víkendy skoro nemají

Právě absence volných víkendů patří mezi další charakteristiky živnostenského podnikání v Česku. Průzkum serveru Podnikatel.cz ukázal, že pouze 10 % živnostníků si dopřává volné víkendy. Zbylých 90 % o sobotách a nedělích pracuje buď pravidelně každý týden, či aspoň několikrát do měsíce. U mnoha živnostníků se množství práce o víkendu opět odvíjí od aktuálního počtu zakázek. Jestliže jich mají hodně, pracovní dny a víkendy se potom výrazně neliší a jakékoli rozdíly se mezi nimi stírají.

Zároveň však podnikatelé vesměs uvedli, že víkendy si snaží dělat volnější a když to jde, tak moc nepracovat. O víkendech se snažím věnovat čas rodině, hlavně mé čtyřleté dceři, kterou přes týden moc nevidím. Z domu odcházím brzy ráno a vracím se kolem desáté večer. Občas ale musím i o víkendu pracovat, podotkl Petr Žák živící se v oboru elektroinstalace, revize a zabezpečovací technika. Většinou dělám i o víkendech. Snažím se pracovat nejvýše čtyři hodiny a o práci mluvit nejvýše další čtyři hodiny, dodala s úsměvem marketingová odbornice Magdalena Čevelová. Čtěte také: Evidence pracovní doby podle nových pravidel

Pozor na utopické představy

Často živnostníci rovněž upozorňují, že v začátcích podnikání se práci věnovali jinak dlouhou dobu. Například Olga Bajková, podnikatelka v oboru webdesignu, tvorby webových stránek a e-shopů pracovala první rok takřka každý den, včetně víkendů, 12 hodin. Teprve posléze si pracovní den upravila tak, že v současnosti dělá 8 hodin denně a víkendy si nechává volné. Někteří začínající živnostníci ale zase naopak očekávají, že se jim pracovní doba prodlouží, jelikož v současnosti nemají mnoho zakázek a pracovní den tak mají logicky kratší. 

A vzkaz zkušených živnostníků těm, kteří teprve plánují podnikat jako OSVČ? Pozor na utopické představy, že budete vstávat ve 12 hodin a pracovat 2 hodiny denně. Pracuji i každý víkend zhruba 8 hodin denně a hlavně vstávám v půl páté. Bohužel když jsem šel podnikat, tak jsem si bláhově myslel, že budu vstávat 10 hodin. Nějak se nepovedlo, uzavřel pro server Podnikatel.cz Petr Strach, který provozuje e-shop Oazacen.cz. Čtěte také: Kdo inspiruje úspěšné české podnikatele a koho mají za vzor?

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?

1. 5. 2012 8:15

Maja (neregistrovaný)

O akom mamone hovoríš? Najprv si zisti prečo ľudia radšej podnikajú a nesedia na ÚP!

30. 4. 2012 11:15

Marekzprahy (neregistrovaný)

A jako OSVČ dávám odpověď - když dělám sám na sebe, je to daňově únosné, a tak klidně pracuju i 16 hodin denně. Mohl bych zaměstnat člověka na celý úvazek a dát mu půlku své práce, ale aby mě každých jeho 10 tisíc stálo 18 tisíc, to si to radši všechno odpracuju sám.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny