Hlavní navigace

Komu zvoní hrana? Měla by již pomalu koruně

 Autor: 258398
Daniel Morávek

Koruna v posledních týdnech připomíná bláznivou střelu. Nejdříve rekordně roste, poté se výrazně propadne, aby znovu poté začala sílit. Silná koruna už ovšem neohrožuje jen exportéry, nýbrž i celou ekonomiku. Je tak na čase určit termín přijetí eura.

Kdo je největším českým rekordmanem posledního roku? Není jím ani Roman Šebrle, ani Lukáš Bauer, nýbrž naše měna, která od počátku roku překonává jednu kurzovní metu za druhou. Od ledna posílila vůči euru o 3 koruny. Podíváme-li se na poslední rok, tak zjistíme, že koruna vůči euru apreciovala dokonce takřka o 20 %. Takovýto razantní nárůst nemá obdoby, problémem ovšem je, že silný kurz koruny není odrazem vývoje naší ekonomiky, ač může premiér Topolánek tvrdošíjně tvrdit pravý opak. Pravdou sice zůstává, že české hospodářství vykazuje pravidelně solidní hospodářský růst a díky své stabilitě se stává pro zahraniční investory stále atraktivnější, ale tak výrazně silná měna rozhodně přestřeluje možnosti naší ekonomiky. Čtěte více: Po roce rekordů propad. Došel již koruně dech?.

Už dlouho se proti koruně ozývají vývozci, které silná měna poškozuje nejvíce. Jenže koruna už neohrožuje pouze exportéry, ale začíná postihovat i průmyslníky a firmy působící v oblasti cestovního ruchu. Zatímco první mají problém sehnat nové zakázky, druhé poškozuje skutečnost, že pro cizince se díky silné koruně stává Česká republika drahá. Kvalitou a kvantitou služeb však „cenové drahotě“ rozhodně neodpovídáme. Aby problémů nebylo málo, tak díky silné koruně přicházíme i o miliardy korun z dotací EU. Z řad podnikatelů tak opět zaznívají hlasy na urychlené přijetí eura. Zatímco dříve po euru volali jen exportéři, nyní se k nim přidává i širší podnikatelská obec. Čtěte více: Koruny, děkujeme, odejděte! Podnikatelé chtějí platit eurem.

Nutné ovšem přiznat koruně i cenné zásluhy. Díky jejímu posilování se v Česku tolik neprojevily vysoké ceny ropy. Naše měna též pomáhá držet v mezích inflaci, která na počátku roku výrazně vzrostla. Možná i proto se představitelé ČNB vyjadřují k otázce eura velmi zdrženlivě. Koruna jim do velké míry pomáhá ovlivnit věci, kterých sami mohou dosáhnout je velmi těžko. Euro samozřejmě přináší i několik rizik. ČNB ztratí možnost autonomní měnové politiky. V případě ekonomických šoků bude potřebovat, aby u nás dobře fungoval fiskální systém. Pro vstup do Eurozóny musíme též splnit maastrichtská konvergenční kritéria, především deficit vládního sektoru na HDP a cenovou stabilitu. Čtěte více: Přijetí eura může být pro podnikatele ziskové.

Přitom již příští rok bychom měli hranice maastrichtských kritérií dosáhnout. Není tedy na čase říci euru „ano“? Samozřejmě bychom museli ještě před přijetím eura uskutečnit nutné strukturální reformy (především penzijního a zdravotního systému). Ale aspoň by snad tato povinnost popohnala vládu k rychlejším a radikálnějším činům. Vláda nakročila v reformách správným směrem, ale chtělo by se nezastavovat po prvním kroku. A právě vyhlášení termínu přijetí eura může být tím ideálním hnacím motorem, poté totiž budeme muset reformy dotáhnout do konce. Příkladem nám budiž Slovensko a především jeho předchozí vláda. Premiér Dzurinda provedl bolestivé reformy a i když je současný předseda vlády sliboval zrušit, takřka všechny změny platí dál. Na Slovensku se i díky tomu bude od 1. ledna 2009 platit eurem. I naše vláda by se měla odhodlat dát pevný termín přijetí eura a říci: Koruny! Děkujeme, odejděte.Čtěte více: Slovensko nám jde v otázce eura příkladem.

Anketa

Euro by se mělo zavést v České republice:

Našli jste v článku chybu?

3. 8. 2008 22:46

Hobbit (neregistrovaný)
Co chtěl vlastně autor říci? Že by byl rád, abychom přijali Euro - no fajn, ale co takhle nějaké opravdové argumenty a například scénaře, jak by to vypadalo kdyby. Proč si každej vždycky vytáhne jen to co se mu hodí a ani nezkusí přemýšlet o druhé straně mince.

Takže scénář EURO přijato k 1.6.2007 s kurzem cca 28 Kč
- silně zdražují potraviny a ropa. Je úplně jedno, zda potraviny hlavně dovážíme, či vyrábíme soběstačně, protože ceny určuje globální trh. Zemědělci, když můžou prodat v zahraniční…


3. 8. 2008 20:04

jezevec (neregistrovaný)
ynteligenční kvokvokvocient odpůrců eura nasvědčuje, že měnová konverze už nebude dlouho trvat.
nasekat šestnáct hrubek v pěti řádcích je výkon i na bohnice
Vitalia.cz: Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Věčně rozzlobený podnikatel? Cesta do pekel

Věčně rozzlobený podnikatel? Cesta do pekel

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí