Konečně jasno v poskytování kapesného v roce 2012

Novela zákoníku práce ovlivnila poskytování kapesného. Konec sporným výkladům o jeho výši, známe stanovisko generálního finančního ředitelství.

Novela zákoníku práce účinná od počátku roku 2012 přinesla naprosto rozdílné výklady k poskytování kapesného na zahraniční pracovní cestě. Podle některých se maximální hodnota kapesného stanoví z kráceného hodnoty stravného z důvodu poskytnutí jídla, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře. Jiný výklad se naopak přiklání k poskytování kapesného z plné sazby zahraničního stravného. Konečně slovo má generální finanční ředitelství. Čtěte také: Zahraniční cestovní náhrady v roce 2012

Za vše může nepřesný odkaz na paragraf

Jak již dříve uvedl pro server Podnikatel.cz Petr Sulekministerstva práce a sociálních věcí, je po 1. lednu 2012 při stanovení výše kapesného třeba vycházet především z jeho účelu. Tím je úhrada předem nespecifikovaných výdajů při zahraniční pracovní cestě, které nemají povahu žádného výdaje, za který zaměstnanci přísluší cestovní náhrady. Může se jednat třeba o spropitné číšníkům či nosičům zavazadel, vstupné na společenské, kulturní či sportovní akce apod. Naopak účelem kapesného není, na rozdíl od zahraničního stravného, úhrada stravovacích výdajů zaměstnance v zahraničí, dodal mluvčí MPSV. Na tomto účelu kapesného novela zákoníku práce nic nezměnila. Čtěte více: Poskytujete správně zahraniční cestovní náhrady v roce 2012?

EBF

Zaměstnavatel uvedený v § 109 odst. 3 zákoníku práce (státní sféra) je podle ministerstva práce a sociálních věcí nadále oprávněn poskytnout zaměstnanci kapesné až do výše 40 % zahraničního stravného určeného podle délky doby strávené při zahraniční pracovní cestě mimo území České republiky. Tedy před jeho případným krácením při poskytnutí bezplatného jídla. Do stejné maximální výše se posuzuje kapesné, poskytnuté zaměstnanci zaměstnavatele, který není uveden v § 109 odst. 3 zákoníku práce (podnikatelská sféra) za příjem, který nepodléhá dani z příjmů ani odvodům pojistného. V § 180 zákoníku práce bohužel nedopatřením zůstal odkaz na celý paragraf 179, ačkoliv byl doplněn o nové odstavce 3 a 4, které se pro účely kapesného nepoužijí, stejně jako § 170 odst. 5, vysvětlil Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.  Čtěte také: Změny v cestovních náhradách 2012

Stanovisko Generálního finančního ředitelství

K výkladu problematice kapesného se aktuálně vyjádřilo i generální finanční ředitelství. Ve svém stanovisku píše, že „kapesné poskytnuté v souladu se zákoníkem práce se podle § 6 odst. 7 zákona o daních z příjmů nepovažuje za příjem ze závislé činnosti a není předmětem zaměstnance. V návaznosti na odpověď ministerstva práce a sociálních věcí, které je příslušné k výkladu zákoníku práce, lze poskytovat zaměstnancům kapesné do výše 40 % zahraničního stravného určeného podle délky doby v zahraničí, nikoliv ze zkráceného zahraničního stravného z důvodu poskytnutého bezplatného jídla.“ Čtěte také: Změny v tuzemských cestovních náhradách

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Workshop: UX design v návrhu webu

  •  
    Rychlý a efektivní návrh rozhraní.
  • Metoda Design Studio.
  • Prototypy - proč a jak prototypujeme.

Detailní informace o workshopu UX designu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+