Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Kouření v restauracích zakázáno nebude. Zákon dnes sněmovnou neprošel

Jana Knížková

V Poslanecké sněmovně se dnes projednával protikuřácký zákon. K překvapení mnohých sněmovnou neprošel.

Poslanci dnes téměř čtyři hodiny jednali o protikuřáckém zákoně a celé řadě pozměňovacích návrhů. Novelu z pera ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka ale nakonec zamítli. Na schválení zákona chyběly především hlasy poslanců hnutí ANO.

Hnutí ANO porušilo koaliční smlouvu a dalo najevo, že pohrdá prací Poslanecké sněmovny. Budeme požadovat, aby byla svolána koaliční rada, prohlásil na tiskové konferenci místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

Již dříve jsme psali: Zákaz kouření nepostihne jen hospody, potopí i řadu čajoven s vodními dýmkami

Tzv. protikuřácký zákon měl zcela zakázat kouření ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb. Týká se to barů, restaurací, ale rovněž klubů nebo čajoven. Nereguluje však pouze konzumaci tabákových výrobků, ale i nabídku nealkoholických nápojů, kdy navrhuje, aby restaurace nabízely alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický. Součástí je také regulace elektronických cigaret.

Zákon také výslovně udával, že kouřit nebude možné ani ve vnitřním zábavním prostoru, jakým je např. kino, divadlo, či jiný vnitřní prostor po dobu pořádání koncertů, tanečních akcí, apod.

Psali jsme: Protikuřácký zákon udělá z Česka jednu z nejpřísnějších zemí v EU

Už dříve se server Podnikatel.cz obrátil na odborníky s dotazem, zda není stávající podoba zákona příliš přísná. Zákon je v tomto ohledu tedy poměrně přísný a jen stěží si lze představit provozovnu, která by zůstala veřejnosti přístupná, sloužila stále podobnému účelu jako restaurace či hospoda a nespadla pod definici vymezenou tímto zákonem, uvedl Martin Halaj z TaylorWessing e|n|w|c advokáti.

Našli jste v článku chybu?
26. 5. 2016 1:08
jezevec (neregistrovaný)

stále nechápete podstatu, tak já vám to zkrátím a očísluji:

1) je-li předmětem zákona ochrana nekuřáků - proč člověk nesmí kouřit v uzavřené a takto označené kuřácké restauraci - ale smí kouřit venku na veřejně přístupném chodníku? proč já jsem povinen na veřejné komunikaci strpět smrady kuřáků?

2) je-li předmětem zákona omezení kouření - proč není zakázáno kouření doma v bytě, ve kterém je přítomen nekuřák, nebo dokonce nezletilé děti - proč se dobroserové navážejí zrovna do hospod, kam nikdo…

25. 5. 2016 18:54
jezevec nekuřák (neregistrovaný)

zákon vyhání kuřáky z hospod, zřízených jako kuřácké, kam věru nikdo lezt nemusí - na veřejnou komunikaci, kde by správně nikdo neměl být povinen čuchat jejich smrady. namísto tedy aby kuřáci byli izolováni v soukromých prostorách, aby pokud možno nikoho svými smrady neobtěžovali - zákon je vyhání na chodník před hospodou, aby si cigaretového kouře dobře užili též všichni kolemjdoucí.

ještě zajímavější je, že pokud se zeptáte nějakého militantního nekuřáka, zdali by tedy kuřáci měli mít nějaké …