Hlavní navigace

Kvůli povodni je možné odložit platbu daní

 Autor: http://www.isifa.com
Redakce 6. 6. 2013

Lidé ze zaplavených oblastí mohou požádat o odložení svých daňových povinností. Co vše je možné a jak na to? Čtěte podrobnosti.

Mnoho podnikatelů z českých krajů má teď zcela jiné problémy, než řešení plateb záloh na daně či podávání daňového přiznání. Snaží se zachránit své firmy a majetky před velkou vodou nebo už likvidují následky povodně. Stát jim z těchto důvodů vychází vstříc a nabízí možnost odložení nebo prodloužení lhůty například k podání daňového přiznání. V případě hrozícího prodlení s placením daní a záloh na daň je možné podat žádost správci daně o posečkání s placením daně z příjmů nebo o její zaplacení ve splátkách. Správce daně může zálohy na daň na žádost stanovit jinak, popřípadě zcela od nich upustit, říká Petra Homolová, mluvčí Finanční správy České republiky. Vyplavení lidé budou dokonce osvobozeni od placení správních poplatků souvisejících s úkony v daňovém řízení. Je ale nutné o nastalých komplikacích způsobených živlem informovat příslušný finanční úřad.

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Při povodních a záplavách je možné žádat o úlevu při plnění daňových povinností. Je ale nutné informovat příslušné úřady. 

Poškozeným lidem mohou pomoci i obce. A to formou kompletního nebo alespoň částečného osvobození od daně z nemovitosti. Toto osvobození je možné uplatnit až na 5 let a zákon povoluje stanovit ho i zpětně za uplynulé zdaňovací období. Pokud poplatník uplatňuje nárok na uvedené osvobození za již uplynulé zdaňovací období, případně na aktuální zdaňovací období, avšak po termínu pro podání daňového přiznání, uplatní nárok na osvobození v dodatečném daňovém přiznání, dodává Petra Homolová. Výše uvedené vstupuje v platnost ve chvíli, kdy obec vydá obecně závaznou vyhlášku. Ta musí být vydána s účinností nejpozději do 31. 3. roku následujícího po zdaňovacím období, v němž k živelní pohromě došlo. Obce tedy mají dostatek času na zvážení tohoto kroku.

Povodně dělají starosti i zaměstnancům těch firem, které byly poničeny nebo v nich musela být na několik dnů přerušena činnost. V takových případech má zaměstnavatel povinnost pokusit se své zaměstnance převést na jinou práci. Tu pak zaměstnanec vykonává po dobu nezbytně nutnou i bez jeho souhlasu. Pochopitelně může nastat situace, že toto není možné a zaměstnanec zůstává doma. Pak se jedná o takzvanou překážku v práci na straně zaměstnavatele a ten je povinen svému zaměstnanci vyplatit nejméně 60 % průměrného výdělku jako náhradu mzdy.

Existuje i vaianta, kdy firma nebyla povodní postižena, ale nemůže své zaměstnance pracovně vytížit, protože například přišla o dodávky energií, surovin a podobně. Taková situace se popisuje jako překážka z důvodu prostoje a zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % jeho průměrného výdělku. Uvádí to zcela nová brožura Jak se vypořádat s povodní vydaná u příležitosti povodní a záplav Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Další z popsaných oblastí je například ztráta důležitých dokladů. V případě řešení ztráty dokladů například pro nemocenské pojištění je nutné kontaktovat úředníky příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Nárok na dávky zaměstnanec neztratí, ale musí počítat s opožděním jejich výplaty. Bude také nutné znovu navštívit lékaře a požádat ho o vystavení nového potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud chce někdo lidem v postižených oblastech pomoci například finančně, může si o tyto poskytnuté dary snížit základ daně. Finanční a jiné dary poskytované při povodních jsou navíc osvobozeny od daně darovací. Podle platného zákona se totiž jedná o bezúplatné nabytí majetku na humanitární nebo charitativní účely a bezúplatné nabytí majetku z veřejných sbírek.

Našli jste v článku chybu?

6. 6. 2013 17:21

P2010 (neregistrovaný)

Pri poslednich povodnich se v mediich objevil pripad zivnostnika, kteremu zaplavy kompletne znicili dum, podnikani i ucetni doklady. Dle zakona to oznamil na FU a donesl ponicene (v te dobe jeste vetsinou citelne) doklady. Lezelo to tam asi rok, cimz se to stalo zcela necitelne. FU az po te provedl kontrolu a vymeril dan podle prijmu "podobneho" podnikatele v kraji, ktery mel ovsem asi 20x vyssi prijem nez on. Nejen ze mu voda vzala dum a obzivu, jeste ho prakticky znicil FU a to vlastni prvotni…

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR