Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Lidé na neschopence mají pravděpodobnost přes 10 %, že na ně přijde kontrola

Autor: www.isifa.com
Redakce

Sociálka zvyšuje počet kontrol lidí v pracovní neschopnosti. Oproti loňsku se množství kontrol zvýšilo o 10 tisíc a zkontrolován byl každý osmý na neschopence.

Lidé, kteří jsou v pracovní neschopnosti, by se měli mít více na pozoru. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) totiž v prvním čtvrtletí letošního roku provedla takřka o 10 tisíc více kontrol než před rokem. Celkem jich proběhlo 44 961. Vzhledem k počtu lidí v pracovní neschopnosti zkontrolovala zhruba každého osmého na neschopence. Výsledkem kontrol bylo, že 677 osobám byla odňata nebo snížena nemocenská.

Kontroly může uskutečnit i zaměstnavatel

Ilustrační fotografie
Autor: www.isifa.com

Ilustrační fotografie

Důvodem pro odnětí nebo snížení bylo nedodržování léčebného režimu. Doktor může pracovně neschopnému povolit vycházky maximálně 6 hodin denně, a to v rozmezí od 7 hodin do 19 hodin. Vycházky může lékař vymezit na konkrétní časový úsek nebo více časových úseků. Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je v kompetenci ošetřujícího lékaře. Vycházky však musí odpovídat zdravotnímu stavu nemocného a nesmí narušovat nebo prodlužovat uzdravení, upřesnila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Čtěte také: Oficiálně nemocní by měli dodržovat léčebný režim. Sociálka nezahálí

Jak upozorňuje ČSSZ, kontrola může proběhnout i v prvních třech dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které nenáleží žádná výplata. Kontrolovat nemocného zaměstnance navíc mohou i sami zaměstnavatelé. Pokud kontrola provedená zaměstnavatelem prokáže, že jejich zaměstnanec porušil režim dočasně práce neschopného pojištěnce, postih se řídí pracovněprávními předpisy, tedy zákoníkem práce, dodala Buraňová.

Našli jste v článku chybu?
16. 5. 2014 17:08
bob (neregistrovaný)

Je to hezké, že je snaha postihnout nemakačenka a podvodníky, ale je to celé postavené blbě. Když jsem nemocný, nemůžu se léčit (klid na lůžku, spánek,...), ale musím být stále ve střehu, jestli nejde kontrola. Musím být vzhůru. Musím mít funkční a nadepsaný zvonek. Ručím za to, že to kontrola trefí a najde, že má správnou adresu. Nesmím být ve vaně. Musím stihnout otevřít. Nesmím mít hudbu hlasitější než zvonek. A hlavně: bez ohledu na můj zdravotní stav musím být zdravotně schopný kontrolu vpu…

4. 12. 2014 23:09
pavel (neregistrovaný)

Tak že 700 hříšníků kolik stát ušetřil a kolik zaplatil kontrolorum?opravdu se to vyplatí?Marodím jen když musím a tohle mne prostě znervoznuje a ponizuje jeden aby se bal si při nemoci během dne i shrupnout.