Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Mají internetové katalogy stále své místo a smysl? Prozradí čísla

Autor: www.sxc.hu
Redakce

Které české internetové katalogy jsou úspěšné a efektivní pro online marketing? Jsou internetové katalogy coby zdroj návštěv stále významné?

Zápisy ve firemních katalozích jsou klasické zpětné odkazy. Svůj nepřímý vliv na pozice ve vyhledávačích stále mají odkazy ze známých katalogů s vysokou návštěvností. Je ale dobré vědět, do kterých katalogů má smysl investovat čas a peníze.

Význam internetových katalogů jako zdrojů návštěv pro firemní komerční webové stránky rychle klesá, přesto se podle oslovených odborníků v určitých případech vyplatí. Prvenství v přivádění návštěvníků patří katalogu Firmy.cz, který nejen přivádí nejvíce návštěvníků v absolutních číslech, ale také nabízí největší potenciál konverze. Vyplývá to ze zjištění společnosti Effectix.com.


Autor: http://www.effectix.com/cz/

Nejvíce návštěvníků přivádí katalog Firmy.cz

Především dobře optimalizovaný zápis firmy v nejdůležitějším českém katalogu Firmy.cz je vyhledávači brán jako velmi silný zpětný odkaz. Mnoho firem nevyužívá plně možnosti, kdy například popisky neobsahují klíčová slova a jsou zbytečně stručné. I zde platí, stejně jako v linkbuildingu obecně, že čím více návštěvnosti zápis v katalogu webu zajišťuje, tím kvalitnější zpětný odkaz to je, upozorňuje David Bauckmann, jednatel společnosti Effectix.com.

Například v prvních dvou měsících tohoto roku přivedly Firmy.cz na sledované firemní stránky skoro tři čtvrtiny návštěv ze všech sledovaných internetových katalogů, přesně to bylo 491 000. Na druhém místě je se značným odstupem Najisto.centrum.cz. Tento katalog vykázal 71 000 návštěv.

Zajímavé je i chování návštěvníků, kteří z katalogů přicházejí. Nejdelší průměrnou délku návštěvy má další katalog Seznamu, odkazy.seznam.cz a firmy.cz jsou na druhém místě s poměrně velkým odstupem. Stejný katalog vítězí i v průměrném počtu zhlédnutých stránek, konkrétně je to hodnota 8,7. Firmy.cz jsou také na druhém místě se 7,8 subjekty. Oba dva katalogy se tak drží nad průměrem 7,2.

Z ostatních katalogů vynikají Zlatestranky.cz nejnižší mírou okamžitého opuštění 26 % a nejvyšší mírou procenta nových návštěv 73 %. Firmy.cz se ale v míře okamžitého opuštění příliš neliší 27 % a nových návštěvníků přivádějí 53 %. Nejvíce návštěvníků opouštějících okamžitě vstupní stránku přichází z Hyperinzerce.cz, je jich 67 %.

Neinvestujte zbytečně

Pomůže nebo uškodí firmám investovat do malých, prakticky neznámých, katalogů? Naše zkušenost je taková, že podobné techniky se řada firem pokouší využívat, ale nemají žádný pozitivní efekt, jde hlavně o neefektivně vynaložené prostředky, vysvětluje Martin Vinš, vedoucí SEO konzultantů Effectix.cz, a dodává: Nelze jednoznačně říci, že by něco takového bylo nebezpečné, ale může dojít k penalizaci takového katalogu a následnému vlivu i na odkazy v něm uvedené.

Smysl investovat do zápisu do většího množství katalogů má jen tehdy, pokud náklady s tím spojené nebudou neúměrné výsledku. Důležité je také zvážit, jestli jde pouze o realizaci zpětného odkazu, nebo zda firma chce, aby z katalogu skutečně přicházeli návštěvníci.

Našli jste v článku chybu?
10. 5. 2013 16:05
Ludmila Zlatníková (neregistrovaný)

Pokud malý katalog přináší webu návštěvy, jak píšete, pak je to dobře, plní správný účel. Avšak to nemění nic na skutečnosti, kterou jsme v článku zmínili, a to, že hromadné registrace do NEZNÁMÝCH katalogů jsou nesmyslné a mohou mít negativní vliv i na Váš web v případě penalizace neprověřeného katalogu. V článku byla použita statistická data z 2.000 firemních webů bez jakéhokoli zohlednění informací, které zveřejňují samotné katalogy. Děkujeme Vám za ohlas, jsme rádi, že slyšíme pozitivní refe…

6. 5. 2013 10:48
mybn (neregistrovaný)

Zaplaceny PR clanek ... ktery vyzdvihuje akorat nejvetsi hrace? Mam zkusenosti, ze i z mensich katalogu chodi navstevnici, kteri si objednavaji sluzby ci vyrobky. Clanek strasne kastuje bud nejvetsi hrace nebot ostatni jsou vlastne podvodnici a budete penalizovani.