Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Majitelé bytů budou muset nájemníkům umožnit trvalý pobyt, a to i osobám blízkým

Autor: 258398
Daniel Morávek

Pokud by prošel zákon o evidenci obyvatel, museli by majitelé nemovitostí umožnit nájemníkům nahlášení trvalého pobytu. A nejen jim, ale i osobám blízkým.

Návrh zákona o evidenci obyvatel vyděsil majitele domů a bytů, kteří své nemovitosti pronajímají. Pokud zákon projde, budou si muset nájemci nahlásit v pronajímané nemovitosti trvalý pobyt. Na základě užívacího titulu nájemce k nemovitosti má navíc osoba blízká získat právo přihlásit se v pronajaté nemovitosti k trvalému pobytu bez souhlasu vlastníka či pronajímatele. To s sebou může podle majitelů nemovitostí přinést řadu rizik. 

Čtěte také: OSVČ, které dluží, se před exekutory na přechodném bydlišti neschovají

V pronajímané nemovitosti budete muset povolit trvalý pobyt i osobám blízkým

Pronajímatelé upozorňují na rizika, která se pojí s návrhem zákona o evidenci obyvatel a rodných čísel. Nově by si nájemníci museli nahlásit trvalý pobyt v pronajímané nemovitosti. Podle nové zásady se stanovuje, že s právem užívat nemovitost, je spojeno právo i povinnost přihlásit se k trvalému pobytu na adrese nemovitosti. Občan má povinnost přihlásit se k trvalému pobytu na adrese nemovitosti, kterou si zvolí jako místo svého trvalého pobytu s úmyslem trvale zde pobývat, uvádí se ve věcném záměru zákona.

Jenže to není vše. Nájemci by totiž dle zákona získali možnost přivést do nemovitosti bez souhlasu majitele osoby blízké, které díky nim také získají trvalý pobyt v daném bytě. Na základě užívacího titulu nájemce k nemovitosti má osoba blízká právo přihlásit se v pronajaté nemovitosti k trvalému pobytu bez souhlasu vlastníka či pronajímatele, píše se ve věcném záměru.

FIN17_bilka

A právě získání trvalého pobytu pro osobu blízkou se majitelům nezamlouvá. Majitelům nemovitostí se především nelíbí, že by se do jejich bytu díky tomuto zákonu mohli do jejich bytu k trvalému pobytu hlásit jako osoby blízké i lidé, kteří jsou například v exekucích. Bojí se o vybavení bytu, které je v jejich vlastnictví a nevědí, jak aktivně předejít dalším případným problémům s nájemníky, uvedla Kateřina Procházková z portálu pravnigramotnost.cz, který se specializuje na problematiku společenství vlastníků a bytových družstev.

Majitelé nemovitostí navíc upozorňují i na další rizika, která se se zákonem pojí. Podle nich zákon zkomplikuje výpověď pro problémové nájemníky. Pronajímatelé se obávají, že se nájemníci budou při výpovědi odvolávat na své trvalé bydliště a zkomplikují tím vystěhování. Naši advokáti doporučují všem majitelům bytů, kteří se v souvislosti s připravovaným zákonem obávají o osud svého majetku a dalších případných komplikací, aby svá práva výrazněji zakotvili v nájemních či podnájemních smlouvách. Konkrétně navrhují do smluv vložit pasáž, která by trvalý pobyt umožňovala pouze po dobu trvání této smlouvy, uzavřela Procházková.

Našli jste v článku chybu?
21. 4. 2015 18:13
xf (neregistrovaný)

Nemáte o čem psát, pitomci? - To, že si nájemník na základě nájemní smlouvy může zřídit trvalé bydliště v bytě, za který platí nájem, platí už hodně let. Prostě zajde na evidenci obyvatel s nájemní smlouvou, a oni mu tam udělají navou občanku. Nemusí se nikoho ptát, a zároveň to že má v bytě trvalé bydliště majitele k ničemu nezavazuje. - Osoba blízká je odporný termit, který zná... leda stará Jechová. Ale zákon ne. - S exukucemi také nemá trvalé bydliště nic společného. K provedení exekuce exek…

29. 4. 2015 11:01
Nic nesmazou, stud neznaji ... (neregistrovaný)

Jediny co iinfo zajima jsou - kupodivu - prachy. Cele jejich "online portfolio" = clenita zakouti jedne zumpy. Jde o jedine - Reklama, reklama, reklama".

Kontroverzni clanky, polopravdy, nelogicka cenzura, to vse generuje provoz.

Snad si nemyslite ze jim jde o obsah / fair play ? To je jako cekat ze googlu (microsoftu, applu, ...) jde o pravo, svobodu ci o obohaceni zivota jednotlivce ...