Hlavní navigace

Manuál: Jak používat databáze na serveru Podnikatel.cz

Jana Bohutínská

Užitečnou součástí serveru Podnikatel.cz jsou databáze. Vyhledávejte v zákonech a smlouvách nebo svůj byznys zdarma prezentujte v katalogu živnostníků.

Business server Podnikatel.cz změnil svůj vzhled a proměnou prošly také databáze, které jsou jeho součástí. Nyní jsou přehlednější, jednoduše využitelné a lépe přístupné z titulní strany. Čtěte více: Server Podnikatel.cz mění strukturu obsahu, logo a modernizuje de­sign

Server obsahuje následující databáze:

Zákony

Na serveru Podnikatel.cz jsou zákony, které úžeji či obecněji souvisejí s podnikáním. Na prvním místě se vypisují zákony podnikateli nejžádanější, jako je zákon o daních z příjmů, občanský zákoník, živnostenský zákon, zákoník práce nebo obchodní zákoník.

Zákony jsou systematicky členěné do kategorií podle oblastí tak, aby byly co nejpřehlednější pro vyhledávání – občanské právo, ochrana spotřebitele, zaměstnanci, veřejné zakázky a hospodářská soutěž a podobně. V konkrétním zákonu pak je možné vyhledávat podle jednotlivých kapitol nebo si rovnou rozkřiknout úplné znění zákona, které se rozbalí na jedné stránce.

Formuláře

Výhodou databáze formulářů na serveru Podnikatel.cz je, že tu podnikatel najde frekventované a nejpotřebnější formuláře na jednom místě a nemusí je složitě vyhledávat na webech jednotlivých úřadů. U každého formuláře je krátký popis informující o oblasti jeho užití a také číslo zákona, ke kterému se formulář vztahuje. Formulář lze velmi jednoduše, tedy jedním kliknutím myší, stáhnout v praktickém formátu pdf.

Smlouvy

Užitečným nástrojem jsou pro podnikatele vzory smluv z oblasti občanského a obchodního práva, k zaměstnanecké problematice a také pro začínající podnikatele. Vzory jsou většinou velmi jednoduché, ukazují, jaké základní náležitosti by měla ta která smlouva obsahovat. Je pak na podnikateli, aby si smlouvu přizpůsobil vzhledem k situaci, pro niž ji potřebuje využít.

Kalkulačky

Vypočítat daně, nemocenské nebo čistou mzdu není jednoduché, proto server Podnikatel.cz nabízí řadu kalkulaček zaměřených na nejžádanější problematiku. Do kalkulačky stačí zadat konkrétní údaje a kliknout pro výsledek.

Firmy a Hospodářské výsledky

Zdrojem dat pro katalog firem na serveru Podnikatel.cz je stabilně Evropská databanka. Databáze obsahuje přehled českých firem, členěný do sekcí Výroba a řemesla, Velkoobchod, Maloobchod a Služby. V každé sekci pak členění pokračuje dále k ještě detailnějším kategoriím. Firemní záznam obsahuje název firmy, její IČ, adresu, kontaktní údaje, logo a popis činnosti. Nahlásit změnu a aktualizovat údaje je možné klikem na příslušné tlačítko přímo z firemního záznamu.

Databáze Firem je přímo propojená s databází firemních Hospodářských výsledků. Ty se zobrazují vždy u jednotlivé firmy, ale také v nich lze vyhledávat pomocí názvu společnosti, respektive jejího IČ.

Živnostníci

Do databáze živnostníků a OSVČ se mohou podnikatelé zdarma registrovat a také v ní mohou podle oborů činnosti vyhledávat. Z názvu je evidentní, že databáze neslouží obchodním společnostem (společnostem s ručením omezeným, akciovkám atd.), ale skutečně živnostníkům, osobám samostatně výdělečně činným a jiným nezávislým profesionálům. Ti se zde mohou prezentovat pomocí fotografie, popisu podnikatelské činnosti, svých kontaktů a dalších doplňujících údajů. Klikem na modré tlačítko lze opět rychle nahlásit změnu údajů a tak záznam udržovat stále aktuální.

Nejen registrovaným podnikatelům, ale všem čtenářům business serveru Podnikatel.cz pak slouží diskusní Fórum Podnikatel.cz. Zde si mohou podnikatelé vyměňovat zkušenosti z praxe nebo pokládat dotazy v široké podnikatelské problematice.

Poptávky, Úřady a Výběr tisku

Partnerem databáze poptávek je specializovaný server ePoptávka.cz. Poptávky se třídí podle oborů, podle nichž je možné v nich vyhledávat.

Databáze úřadů obsahuje přehledné kontakty na jednotlivé CzechPointy, finanční úřady, zdravotní pojišťovny, pobočky České správy sociálního zabezpečení a Jednotná inkasní místa. A to včetně mapy umístění konkrétního úřadu nebo odkazu na jeho internetové stránky.

Výběr tisku obsahuje rychlé, zajímavé zprávy z českých deníků s ekonomickou tematikou, na denní bázi. Umožňuje tak rychlý přehled o aktuálních událostech.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Podnikatel.cz: Hospody a EET? Mají technické problémy

Hospody a EET? Mají technické problémy

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?