Hlavní navigace

Máte již pokladní systém? Implementaci #EET nabídne řada systémů zdarma

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek 18. 9. 2015

Řada provozovatelů pokladních systémů ujišťuje, že implementaci e-tržeb provedou zdarma. Najdou se ale i tací, kteří ji chtějí zpoplatnit 5000 Kč.

Elektronická evidence tržeb (EET) sice ještě nebyla schválena, poskytovatelé pokladních systémů jsou na ni však již připraveni. Jak sami uvádí, implementace EET do systémů bude snadná a u řady provozovatelů by stávající zákazníky nic stát neměla. Ti, kdo doposud žádný pokladní systém nevyužívají, si budou moci vybrat, zda zvolí komplexní pokladní systém nebo třeba různé balíčky, které pro ně chystají mobilní operátoři.

Čtěte také: Na #EET se nabaluje doplňkový byznys, zuby si brousí i mobilní operátoři

Implementace EET nebude problém

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Implementace EET by u řady pokladních systémů měla proběhnout zdarma.

Jestliže již v současnosti využíváte pokladní systém, nemusíte se elektronické evidence tržeb prakticky obávat. Poskytovatelé pokladních systémů totiž vesměs ujišťují, že implementace EET nebude žádný problém. Pokladní a skladový systém DATONA je již na EET připraven. Všechny naše pokladny mají připojení k internetu. Stávající architektura systému klient – server (cloud) umožňuje prakticky okamžité nasazení EET, jakmile bude ze strany státu definována struktura požadovaných dat, potvrdil serveru Podnikatel.cz Václav Straka, vedoucí oddělení prodeje společnosti DATONA.

Firma je připravena jak na variantu online, tak i offline, kdy bude server finanční správy nedostupný. DATONA má otestováno, jak se její systém bude chovat v případech, kdy dochází k výpadkům konektivity nebo je konektivita nespolehlivá. Předpokládáme, že pokladní systémy DATONA budou umět i vytisknout nebo vygenerovat žádost o autentizační údaje a na uživateli zůstane pouze to, aby žádost podal. S následným nastavením autentizačních údajů do pokladního systému DATONA uživatelům pomůžeme, dodal Václav Straka.

Podobně hovoří i poskytovatelé dalších pokladních systémů. Storyous je intuitivní pokladní systém, který se přizpůsobí každému podniku. Funguje na podobném technickém řešení jako plánovaná EET, píše český startup Storyous, který před nedávnem připravil pokladní systém pro restaurace a kavárny. Ten v případě zavedení EET půjde prakticky ihned připojit na server finanční správy. Pokladní systém zadává veškeré objednávky i platby do tabletu, který informace automaticky odesílá šifrované a anonymizované na server. Nakonec systém vygeneruje účtenku a obsluha ji předává zákazníkovi. Všechna data jsou uchovávána online a princip evidování tržeb je totožný s navrhovaným zákonem o elektronické evidenci tržeb.

Čtěte více: Start-up představil pokladní systém kompatibilní s elektronickou evidencí tržeb

Také společnost A.W.I.S. Správa, systémy ujišťuje, že její pokladní systém AWIS pro operační systém Windows a pokladní systém PEXESO pro Android a iOS splňují technické i zákonné požadavky na EET. Stejně tak tomu má být u pokladny v komplexním podnikovém informačním systému UNiQ. Že nebude implementace EET složitá, předpokládá i firma ASW Systems. Čekáme na schválení zákona, a především na podrobnou technickou specifikaci podmínek. Implementace potřebné funkcionality (podle aktuálně dostupných informací) nebude náročná, komentoval serveru Podnikatel.cz Lukáš Urban, ředitel společnosti ASW Systems.

Upgrade o EET bude většinou zdarma

Většina podnikatelů, kteří již nyní disponují pokladním systémem, mohou být navíc v klidu ohledně financí. Provozovatelé zpravidla nabídnou potřebnou funkcionalitu zdarma. Systém s EET nebudeme nijak zvlášť zpoplatňovat. Bude automatickou funkcionalitou současného pokladního a skladového systému DATONA. Stávajícím klientům pouze vzdáleným přístupem nainstalujeme nejnovější verzi systému. Noví klienti již automaticky nakoupí systém s EET za stejnou cenu, uvedl serveru Podnikatel.cz Václav Straka, vedoucí oddělení prodeje společnosti DATONA. Zákazníci s platnou servisní smlouvou budou mít k dispozici funkcionalitu zdarma, připojil se Lukáš Urban z ASW Systems.

Nicméně se najdou i tací provozovatelé pokladních systémů, kteří si implementace příslušných nástrojů k EET nechají zaplatit. Pro stávající zákazníky společnosti AWIS Holding, a.s., kteří mají licenci na jeden z výše uvedených systémů, připravujeme upgrade pokladny formou speciálního modulu. Tento modul bude stát 4900 Kč bez DPH, píše například na svých stránkách firma A.W.I.S. Správa, systémy. Tato částka je podle všeho stanovena dle toho, že se v zákoně počítá se zavedením slevy na dani za pořízení systému na EET ve výši 5000 Kč.

Pozadu nechtějí zůstat ani operátoři

Pokud žádný pokladní systém nemáte a elektronická evidence tržeb se vás má dotknout, můžete si vybrat z několika variant. První z nich je zvolit některý z větších pokladních systémů. Nevýhodou tohoto řešení je však cena. Nejlevnější systémy většinou začínají na částce okolo 10 tisíc korun.
Alternativou by se pro některé podnikatele mohly stát balíčky, které pro ně chystají mobilní operátoři.

Například Vodafone připravuje speciální zařízení ePokladna, které umožní všem podnikatelům vystavovat elektronické účtenky a odesílat online informace o tržbách na ministerstvo financí. Do mobilního zařízení si pak stačí stáhnout aplikaci ePokladna a připojit kapesní tiskárnu. Po zadání částky prodeje do zařízení se vytiskne paragon a informace o tržbě se již automaticky odešle na ministerstvo financí, uvedl Vodafone ve své tiskové zprávě. Na EET se připravuje i T-Mobile a O2. T-Mobile bude podle svých vyjádření vycházet z již existujícího řešení, které poskytuje na chorvatském trhu, kde EET už nějaký ten pátek platí. Také O2 nechce zůstat pozadu a podnikatelům hodlá nabídnout balíčky na míru. Jaké budou ceny mobilních operátorů, však zatím ani jeden z nich nechce specifikovat.

Našli jste v článku chybu?

20. 9. 2015 15:58

Pedro (neregistrovaný)

Děkuju. Vždy je uživatel, stát a pak záhadná třetí strana, která je jakoby povinná. Tak snad to někdy bude alespoň jako u datovek.

20. 9. 2015 10:45

P2010 (neregistrovaný)

Samozrejme ze nikde. Ten clanek jsou jen reklamni zvasty. Nikdo nic nevi, to je jedine co se vi presne. Sledujte tuto diskusi http://forum.mesec.cz/index.php?topic=6909.60

Zadna technicka specifikace EET dodnes neexistuje, alespon ne verejne (mozna jen pro vyvolene). Neni ani jasne za jekych podminek bude pristup do testovaciho rozhrani. Nepredpokladam ze verejny vsem, ale zase nejake registrace, napriklad opruzem pres datovou schranku, podanim kolku a podobne :-)

Dale neni jasne jak to bude s…

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon