Hlavní navigace

Městská cyklistika významně podporuje obchody. Profitují z ní v New Yorku

 Autor: http://www.isifa.com
Redakce 13. 5. 2013

Když se radní v New Yorku před časem rozhodli k úpravě některých ulic, neměli tušení, jak z toho budou těžit majitelé obchodů, restaurací a kaváren.

New York je jedním z nejživějších měst na světě. Život je tu hektický a lidé přemýšlí jen o tom, jak se dostat z bodu A do bodu B. Pokud možno co nejrychleji. Jenže tím pádem ztrácí ulice a náměstí jednu ze svých podstatných funkcí. Nemají to být jen dopravní tepny, ale také místa, kde se lidé budou rádi shromažďovat, budou v nich trávit svůj volný čas a přestanou ulice vnímat jen jako nevyhnutelné místo, na kterém se nechtějí zastavit. Na řešení tohoto problému se před časem zaměřili radní v New Yorku, aniž by měli tušení, jak z toho budou těžit majitelé obchodů, restaurací a kaváren.

Cyklistika podporuje zvýšení prodeje

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Zastavit u oblíbeného obchodu je pro cyklistu mnohem snazší, než pro řidiče osobního auta.   

Jak se uvádí na serveru Americabikes.org, v centru města se nedávno objevily chráněné cyklostezky. Jedna taková vede například na 9. Avenue. Původním záměrem města bylo na této vytížené ulici snížit dopravu a přivést více lidí právě k cyklistice. A povedlo se. Mnozí obyvatelé New Yorku skutečně vyměnili auta za kola a vyrazili do ulic. Tato změna s sebou ovšem přinesla ještě jeden nečekaný efekt. Pro cyklisty je mnohem snazší zastavit u obchodu, který je cestou zaujme, než pro řidiče automobilů nebo cestující hromadnou dopravou. Stačí seskočit z kola, uvázat ho u nejbližšího sloupu a v okamžiku navštívit místo, které člověka takzvaně cvrnklo do nosu. A výsledek? Maloobchodům na 9. Avenue bez jakéhokoli přičinění stouply tržby o 49 %. Přitom ostatní podniky na Manhattanu vykázaly nárůst maloobchodních tržeb o pouhá 3 %. Nedávné studie totiž ukazují, že cyklisté mají tendenci utrácet vícekrát na stejném místě. Opět to souvisí s možnostmi, které jim dané místo nabízí pro zaparkování kola, posezení na lavičce a podobně.

Ulice a místní ekonomika jsou spojené nádoby

Nová studie z New Yorku je důkazem, že ulice, které jsou vstřícné lidem, mají vliv na posílení malých podniků dokonce i v době recese. Zástupci města proto s těmito údaji pracují i při plánování oživení dalších lokalit. A nedůvěřivé odkazují na další z příkladů, kdy město nechalo přestavět zapomenuté a nevyužívané parkoviště v Brooklynu na náměstí s pěší zónou. Obchodníkům v okolí nárazově stouply tržby o 179 %. Nejen cyklisté, ale i pěší totiž využili nové příležitosti, které jim oživený prostor nabídl. Do obchodů zašlo podle zjištění 77 % všech lidí, kteří se tomuto prostoru dříve jen vyhýbali.

Co na to Češi?

Příklady ze zámoří jsou jasným důkazem, jak dobře zvládnutá infrastruktura a pojetí veřejných prostranství pozitině ovlivňuje místní ekonomiku. Aby se tak dělo, musí ale ulice a náměstí plnit více funkcí najednou, není možné se omezit pouze na tu dopravní. V New Yorku tato změna přinesla kladné ohlasy nejen od obchodníků, ale pochopitelně i od obyvatel města.

Čeští obchodníci to ale vidí jinak. Jak se uvádí na webových stránkách Centra dopravního výzkumu, koncem února se v Pardubicích seminář k projektu Central Meet Bike. Jeho cílem je formou osvěty přispět k integraci cyklistiky do dopravních systémů vybraných středoevropských měst na základě zkušeností z měst bývalého východního Německa. Diskutující se ale shodli, že cyklistika v centrech měst mnohdy u místních obchodníků nenalézá podporu. Někteří se dokonce obávají, že by jim s podporou a rozvojem cyklistiky klesly tržby.

I na tomto setkání se ale odborníci shodli na tom, že podpora pěších a cyklistů je jedním ze způsobů, jak centra měst stabilizovat. A také ze zkušeností našich německých sousedů vyplývá, že cyklisté vykazují vysokou loajalitu ke konkrétním obchodům ve svém okolí, čímž mohou zvyšovat jejich konkurenceschopnost vůči automobilově orientovaným nákupním střediskům na okrajích měst.

Našli jste v článku chybu?

14. 5. 2013 6:17

D-FENSák (neregistrovaný)

Přesně, u nás to nejde, pokusy na lidech se sice dělají, ale dopadají špatně.
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012061701


13. 5. 2013 15:16

P2010 (neregistrovaný)

V teto specificke zemi prece neco takoveho nemuze fungovat. Kazdy tu prece vi, ze ozivit centrum a obchody lze prece jen dalsimi parkovisti a hustejsim provozem automobilu v centru, zvlaste na ukor chodcu. Jak jinak by se zakaznici vsech tech heren, bazaru a obchodu se 'slevami' do takovych provozoven dostavali. Prece nebudou jezdit na kole, to je zcela jina cilova skupina.

Nelze to vubec srovnavat se zaostalymi mesty v zahranici.

13. 5. 2013 17:06 redakčně upravil Michael Hovorka, důvod: nepovo…
Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět