MF odhaduje 4,6% růst HDP. ČR má plnit i maastrichtská kritéria, blíží se euro?

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo novou makroekonomickou predikci. Oproti minulým odhadům snížilo odhad růstu ekonomiky v roce 2008. Zatímco v předchozí predikci se počítalo s 4,9 %, dnešní odhad růstu HDP poklesl na 4,6 %. Růst ovlivnily především investiční aktivity, protože spotřeba domácností v důsledku vyšších cen zpomalí.

V predikci je i odhad vývoje HDP v roce 2009. I následující rok by měl růst pokračovat a to cca. o 4,8 %. ČR by se tak měla v ekonomické výkonnosti přibližovat úrovni vyspělých evropských zemí.

Pozitivní zprávou je i odhad deficitu vládního sektoru na HDP. Za rok 2007 by měl dle předběžných údajů ČSÚ činit 1,6 % HDP, pro rok 2008 se počítá dokonce s 1,5 % HDP. Obě tyto hodnoty by pak plnily hodnotu maastrichtského konvergenčního kritéria vládního deficitu, které činí 3 % HDP.

Míra inflace se v tomto roce odhaduje na 6,1 %. Nicméně již příští rok se očekává pokles inflace na hladinu 2,9 %. Ministerstvo financí však jisté proinflační riziko spatřuje v současném mzdovém vývoji.

Díky těmto příznivým odhadům může dostat diskuze o přijetí eura reálnější obrysy, ČR totiž začne splňovat hlavní podmínky nutné pro jeho přijetí.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Právo pro e-shopy

  •  
    Jak provozovat e-shop v souladu se zákonem.
  • Jak přistupovat k vrácení zboží a spory se spotřebiteli.
  • Jak v souladu s právem marketovat e-shop.

Detailní informace o školení Právo pro e-shopy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+