Ministerstvo financí v lednu upravilo svůj odhad růstu ekonomiky

Ministerstvo financí (MF) v lednu upravilo svůj odhad tempa růstu ekonomiky pro letošní rok. Nyní předpokládá, že růst HDP dosáhne v roce 2009 1,4% tempa. Přiznalo však také, že skutečnost může být i horší. Globální krize by podle MF mohla začít odeznívat v roce 2010 a růst HDP by se tak mohl zvýšit zhruba na 2,1 %.

Ministerstvo financí upravilo v lednu svůj odhad růstu české ekonomiky. Díky poklesu zahraniční a domácí poptávky nyní odhaduje růst HDP kolem 1,4% tempa. Rizika predikce jsou vychýlena směrem dolů, uvádí ministerstvo na svém webu. Obrat v situaci by měl nastat v roce 2010, kdy MF předpokládá zvýšení růstu reálného HDP na 2,1% tempo především díky spotřebě domácností. Čtěte více v seriálu Finanční krize

Mezi dalšími odhady je i vývoj inflace, která by měla být v letošním roce vystřídána výraznou dezinflací. Míru inflace ministerstvo pro letošní rok odhaduje na 1,3 %. Vzhledem k předpokládané spolupráci zaměstnavatelů a odborů by důsledky pro trh práce neměly být fatální, informuje MF dále s tím, že by mělo docházet k postupnému nárůstu mezinárodně srovnatelné obecné míry nezaměstnanosti. Deficit běžného účtu platební bilance na HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení e-mail marketingu

  •  
    Jak získat e-mailové kontakty
  • Jak udělat e-mailing více relevantní
  • Jak zavést automatizované kampaně

Detailní informace o školení e-mailingu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+