Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Minimální mzda se nakonec od roku 2015 zvýší o 700 korun

Autor: isifa/MAFRA/Jan Zátorský
Daniel Morávek

Původně se měla minimální mzda od přístího roku zvýšit o 500 korun. Jednání koalice ohledně eurokomisaře ale přineslo dohodu, které se doktla i minimální mzdy.

Minimální mzda se od příštího roku zvýší více, než se původně předpokládalo. Vládní koalice se totiž v rámci jednání o novém eurokomisaři dohodla na tom, že minimální mzda vzroste od roku 2015 celkem o 700 korun. Podnikatelé tak musí počítat s tím, že se v návaznosti na minimální mzdu budou valorizovat i nejnižší úrovně zaručené mzdy.

Čtěte také: Sazby minimální a zaručené mzdy od roku 2015

Minimální mzda vzroste na 9200 korun

Ilustrační obrázek
Autor: isifa/MAFRA/Jan Zátorský

Ilustrační obrázek

Jednání vlády o pozici českého eurokomisaře přineslo dohodu, která se dotkne řady firem. Sociální demokraté ustoupili ohledně Věry Jourové z hnutí ANO, která se stane českou kandidátkou, zároveň však s koaličními partnery vyjednali dodatečnou programovou dohodu. Ta obsahuje několik novinek, z nichž některé ovlivní i podnikatele. Konkrétně se jedná o zvýšení minimální mzdy od roku 2015 o vyšší částku, než původně plánovaných 500 korun. Místo toho by se měla minimální mzda zvýšit o 700 korun na 9200 korun. Zároveň se vláda dohodla na posílení financování sociálních služeb o 750 milionů korun. Vyšší prostředky budou určeny na platy pracovníků sociálních služeb. Hnutí ANO oba tyto programové návrhy sociální demokracie v rámci jednání akceptovalo. Současně bylo potvrzeno, že státní rozpočet na rok 2015 umožní realizovat rovněž navýšení platů hasičů, policistů a učitelů, uvedla sociální demokracie na svém webu.

Minimální mzda poroste i v dalších letech

Další zvýšení minimální mzdy se zřejmě projeví i v nárůstu nejnižší úrovně zaručené mzdy. Ta se týká zaměstnanců, kteří nemají mzdu sjednanou v kolektivní smlouvě. Výše zaručené mzdy je odstupňovaná podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti jednotlivých profesí do osmi jednotlivých skupin. U náročnějších povolání se může celkem jednat o zvýšení mezd až o více než tisíc korun. Minimální mzda (a tedy i zaručená) by se navíc měla zvyšovat i v dalších letech. Vláda totiž chce, aby se minimální mzda dostala na úroveň 40 % průměrné mzdy.

Našli jste v článku chybu?
24. 7. 2014 10:14
Martin (neregistrovaný)

Jen samé nesmysly. V situaci, kdy ekonomika "jede" je jasné, že firmy nebudou vůbec propouštět. Jsem sám zaměstnavatelem a jsem přesvědčen, že pokud není schopen zaměstnavatel platit na území EU svým lidem ani pitomých 330 EUR za které se nedá v ČR žít, tak doporučuji přesunout byznys do Číny nebo do Bangladéše. Díky hloupé intervenci ČNB došlo ke skokovému zdražení potravin (ačkoliv inflace nestoupla), takže je na místě zvýšení mezd. Je nutné si to poctivě přiznat.

25. 7. 2014 19:03
Libor (neregistrovaný)

Dobrý den, v případě, že zaměstnavatel nemá prostředky aby zaměstnanci, který řádně vykonává svoji práci, vyplatil mzdu min. 20 000,- kč tak by něměl zaměstnávat a svoji práci si udělat sám . Zbude alespoň více práce pro OSVČ. Věřte tomu, že minimální mzda jako je jako motivace pro vyšší prac. výkon skutečně nedostatečná.Svoje hloupé řeči o tom, že se lidem nechce pracovat si něchte od cesty. Pracoval jsem cca 3 roky v Německu, práci kterou tady musím stihnout sám nebo s pomocníkem jsme tam děla…