Hlavní navigace

Tomislav Šimeček: Ministerstvo pro místní rozvoj plýtvá dotacemi

 Autor: 258398
Hlasy osobností 1. 4. 2010

(KOMENTÁŘ) Ministerstvo pro místní rozvoj neřeší bydlení sociálně potřebných a místo toho jen plýtvá dotacemi. Uvědomuje si totiž, že není a nikdy nebude schopno masivními dotacemi financovat výstavbu 100 000 bytů s regulovaným nájemným pro všechny potřebné.

Výstavba a provoz bytů s regulovaným nájemným je krajně neefektivní a často zneužívanou cestou k uspokojení jen nepatrné skupinky privilegovaných. Sociálně potřebným se tak pomoc v oblasti bytové politiky často nedostává. Výstavba se totiž realizuje jen v lokalitách, kde se našel investor nebo poskytovatel takového bydlení, nikoliv v lokalitách, kde vzniká potřeba pomoci sociálně potřebným.

Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) a ODS společně představili 18. 3. 2010 na odborné konferenci v Parlamentu ČR návrh komplexně pojatého a systémového zákona o sociálním bydlení. Ten neřeší jen marginální skupinku domácností (400 bytů s regulovaným nájemným v průběhu příštích let), kterým bude přiděleno bydlení v těchto bytech, jak to prosazuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), někteří politici, obce a stavební firmy.

Kontrola obsazení těchto bytů totiž ukazuje, že např. v Praze 1 je pro sociálně potřebné k dispozici jen necelá polovina těchto bytů, ostatní jsou pronajaty s jiným záměrem. Nový zákon o sociálním bydlení naopak systémově respektuje právo všech v nezaviněné nouzi (jejich počet již dnes dosahuje 100 000), které jim garantuje Listina základních práv a svobod, tj. práva na přiměřenou hmotnou pomoc státu, aby si mohli dovolit alespoň minimální bytový standard, který je na bytovém trhu za místně obvyklé nájemné, a přitom nevydávat víc než 25 % disponibilních příjmů domácnosti.

Ministerstvo pro místní rozvoj si dobře uvědomuje, že dotacemi neufinancuje výstavbu 100 000 bytů s regulovaným nájemným pro všechny potřebné. A to hlavně v situaci, kdy se obce masově zbavují zbytku svého bytového fondu pod enormním tlakem nájemníků, svých voličů, kteří postupně převádějí tento bytový fond na trh za obvyklé tržní ceny. Navíc neexistuje efektivní způsob, jak domácnosti, které již pomoc nepotřebují, z těchto „sociálních” bytů zbytečně vystěhovávat. Jedinou „výhodou“ tohoto řešení je, že segreguje sociálně potřebné od většinové společnosti. Chceme opravdu vylučovat sociálně slabší z naší společnosti tímto způsobem?

Jediná věcně správná poznámka v tiskové zprávě MMR je v tom, že systém podpor, které vyplácí ministerstvo práce a sociálních věcí, je pro sociálně potřebné podstatně důležitější než kterýkoliv drahý program MMR či Státního fondu rozvoje bydlení. Jeho zápory jsou stále rostoucí náklady, malý důraz na omezení pomoci jen na ty v nezaviněné nouzi, vyplácení podpor i lidem velmi bohatým a především trvalost této podpory, která nevede příjemce k co nejrychlejšímu návratu mezi ty, kteří se uživí sami. Výše současné dávky nestačí na přestěhování do menšího bytu bez finanční ztráty, neboť nezohledňuje místně obvyklé nájemné. Navíc je přiznávána i lidem, kteří mají vlastní nemovitost, kterou by mohli využít při zajištění dostatečných prostředků na bydlení. Všechny tyto nedostatky nový zákon řeší.

Při zajišťování základních životních podmínek pro občany v zaviněné nouzi se využívá současně platných ustanovení zákona o obcích.

Principy zákona byly projednány s exministrem MMR Cyrilem Svobodou. Ministr Rostislav Vondruška dostal náš zákon před tiskovou konferencí k prostudování. Sám zdůrazňuje, že neexistuje žádný bytový deficit a nabídka bytů převyšuje poptávku. Hlavním úkolem MMR je podporovat svobodný funkční trh bydlení, narovnání právního postavení nájemníků a pronajimatelů a vymahatelnost práva.

Tomislav Šimeček
předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR

Citovaná tisková zpráva MMR ČR

Zdroj: MMR ČR

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?