Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Ministr Nečas chce snížit odvody

Vicepremiér Petr Nečas uvažuje o tom, že by vláda snížila odvody na sociální pojištění. To by znamenalo úlevu jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.

Nečas předpokládá, že odvody na sociální pojištění by se mohly snížit až o 3,5 procenta hrubé mzdy. Vidí přitom prostor i pro snížení příspěvku na nemocenské pojištění o 1,9 procenta. S postupnou redukcí nemocenské již vláda vyslovila souhlas. Podle ministra práce a sociálních věcí je také možné snížit, nebo zcela zrušit příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Ten platí jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci a jeho celková výše dosahuje 1,6 procenta. Svůj návrh vicepremiér odůvodňuje i tím, že tuzemské odvody na sociální pojištění jsou i na poměry Evropské unie velmi vysoké.

Jelikož se daň z příjmu fyzických osob od letošního roku vypočítává ze superhrubé mzdy – tedy včetně sociálního a zdravotního pojištění, dosáhlo by se snížením odvodů zároveň také toho, že lidé zaplatí na daních méně.

Zdroj: E15

Našli jste v článku chybu?
25. 2. 2008 10:54
uživatel si přál zůstat v anonymitě
rozumné, když se má člověk postarat sám o sebe, tak mu na to musí také zbýt. Ještě tam chybí, aby to neplatili vůbec třeba důchodci, ti z toho nemají naprosto nic, kdyby se jim aspoň zvedal důchod. Ale toho je, co by se dalo snižovat. A co by si měli lidi sami hradit a ne jiní občané. Je tady přesolidarizované.