Šéf resortu obchodu se chlubí, že podnikatelům snížil administrativu o 8 procent

Osm procent, takové číslo stálo za veřejnou propagaci ministra průmyslu a obchodu v demisi Martina Římana. Tomu se podle svého prohlášení podařilo vloni právě o osm procent snížit podnikatelům administrativní zátěž. Jak vyplývá z vládního plánu, jehož realizaci ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) koordinuje od roku 2007, do konce roku 2010 má dojít ke snížení administrativní zátěže o pětinu.

Za necelé dva roky se podařilo snížit nadbytečnou administrativu o 8 procent. To znamená každoroční úsporu více než 6 miliard korun z kapes podnikatelů. Jsem přesvědčen, že pokud budou další vlády pracovat se stejnou intenzitou, je redukce byrokracie v podnikání o 20 procent do konce roku 2010 reálná, říká ministr v demisi Martin Říman.

Snižování administrativy může podle podnikatelů uspořit až pětinu jejich nákladů. Podle Unie malých a středních podniků ČR přitom administrativní zátěž nejvíce dopadá právě na malé a střední podniky. Ty navíc často nedisponují specializovaným administrativním personálem.

Dřívější vlády to s administrativní zátěží dotáhly tak daleko, že pravidelný průzkum Světové banky ji zařadil mezi hlavní zápory podnikání v České republice, připomněl předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

To si uvědomuje i vláda. Na vládním stole je proto analýza, která uvádí, že zátěž podnikatelského prostředí vytváří celkem 240 právních předpisů v celkové hodnotě 76,5 miliard za rok. Většina zátěže ovšem pochází pouze z několika zákonů. MPO dnes proto ostatním resortům navrhlo, aby se prioritně věnovaly 10 normám, které podnikům působí administrativní zátěž přesahující 55 miliard korun.

MIF16

Vláda dnes kývla na můj návrh, aby se další práce na snižování administrativní zátěže prioritně zaměřily na 10 nejdůležitějších norem. Víme, že jejich rychlým zjednodušením je možné podnikatelům ušetřit až 15 miliard korun, připomněl ministr Říman.

Že by ministerstva měla při snižování administrativy dělat mnohem více, ostatně vyplývá z již dřívější ankety business serveru Podnikatel.cz. Čtěte více: Řešení? Stop stav na administrativní zátěž podnikatelů

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Práce s leady v digitálním prostředí

  •  
    Jaké online kanály používat pro získání leadu
  • Jakým způsobem pracovat s leady
  • Jak vyhodnocovat a optimalizovat efektivitu

Detailní informace o školení Práce s leady v digitálním prostředí »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+