Hlavní navigace

Mírné progresivní zdanění neuškodí, avšak ani nepomůže

 Autor: 258398
Daniel Morávek

Po několika letech se do Česka možná opět vrátí progresivní zdanění fyzických osob. Jeho nutnost připustil minulý týden i ministr financí Eduard Janota. Podle ekonomů však problém stojí jinde, a to na výdajové straně rozpočtů.

Progresivní zdanění se zřejmě vrátí na scénu. Dlouhodobé snahy levice na jeho znovuzavedení minulý týden nepřímo podpořil ministr financí Eduard Janota, který do několika médií uvedl, že stávající systém rovné daně není financovatelný. Ministerstvo však žádný konkrétní návrh nepřipravuje. Jenže v poslanecké sněmovně už čeká na projednání návrh ČSSD, který počítá se zavedením dvou daňových pásem.

Přestože Eduard Janota označil daňovou progresi za nutnost, ekonomové s tím nesouhlasí. Podle nich se jedná spíše o politické gesto, které veřejným rozpočtům pomůže stejně jen minimálně. Odborníci navíc pořád připomínají, že hlavní problém tuzemských veřejných financí se nachází na výdajové straně, kde stát pořád neefektivně utrácí. Do úpravy mandatorních výdajů se však žádná politická strana zrovna nehrne.

Janota se vyslovil pro znovuzavedení progrese

Opětovné zavedení několika daňový pásem patří mezi stále cíle politické levice v České republice. Poslanecká sněmovna se v posledních letech už několikrát zabývala jednotlivými návrhy na nastavení daňové progrese. Minulý týden se této změně dostalo také podpory od stávajícího ministra financí Eduarda Janoty, který v pořadu Partie na televizi Prima sdělil, že se Česká republika se bude muset vrátit k progresivnímu zdanění příjmů fyzických osob.

Dokonce jsem v tomto smyslu kacíř a říkám, že patnáctiprocentní rovná daň není financovatelná. Považuji za chybu, že v době, kdy se tato sazba stanovovala, nekrátilo se na výdajové straně. (…) Takže se přikláním k nějaké formě rozumného progresivního zdanění, potvrdil v pondělí v rozhovoru pro deník E15 Janota. Čtěte více: Daň z příjmů fyzických osob po reformě: Všichni stejně?

Ministerstvo však v tomto ohledu žádný vlastní návrh zákona nechystá. Ministerstvo financí žádný konkrétní návrh nepřipravuje a rád bych podotkl, že vlivem slev na dani je systém daní z příjmů fyzických osob v současnosti progresivní i přes jednotnou sazbu, uvedl serveru Podnikatel.cz Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.

Ve sněmovně však již čeká na své projednání zákon z dílny ČSSD, který právě progresivní zdanění přináší. Sociální demokraté navrhují zavedení dvou daňový pásem. Stávající 15% daň by zůstala pro ty, kteří se ročně nevydělají více než 1 200 000 korun. Pro ty, jejichž roční příjem přesáhne 1 200 000 korun, by pak platila daň ve výši 180 000 Kč plus 30 % z částky přesahující 1 200 000 Kč.

Cílem tohoto opatření je posílení účasti nejvyšších příjmových kategorií fyzických osob (s průměrným příjmem 100 000 Kč měsíčně) na stabilitě státního rozpočtu a veřejných financí vůbec. Ve srovnání s daňovými pásmy platnými u nás do konce roku 2007, jde o opatření, které dopadá jen na skupiny poplatníků s vysoce nadprůměrnými příjmy a nepředstavuje jejich značné zatížení, píše se v důvodové zprávě k návrhu zákona. Podle předkladatelů by změna přinesla veřejným rozpočtům zhruba 5 miliard korun.

Progrese neuškodí, ale ani nepomůže, tvrdí ekonomové

Se znovuzavedením progresivního zdanění ale příliš nesouhlasí ekonomové, podle kterých přinese do rozpočtů pouze malou částku a neřeší hlavní problém tuzemských veřejných financí – nadměrné neefektivní výdaje. Pokud by se měla měnit příjmová strana, tak ekonomové doporučují zaměřit se na nepřímé daně, tj. zvýšit například spotřební daně na alkohol a cigarety nebo sblížit sazby DPH, které by přineslo okamžitý efekt. Čtěte více: Spotřební daně: Nejde jen o naplnění státního rozpočtu.

Přesto se většina odborníků shoduje, že změnit se musí spíše výdaje. Problém je na výdajové části rozpočtu, kde je toho tolik mandatorního, že s tím Janota nemůže nic dělat. Zvýšením daní se stejně dlouhodobě nic nevyřeší, protože ta výdajová část ze zákona roste a je neufinancovatelná, domnívá se ekonom Matěj Šuster, z Liberálního institutu.

S tím souhlasí i Vojtěch Benda, hlavní ekonom ING Wholesale Banking, podle něhož je progresivní zdanění především politické rozhodnutí, které má z hlediska udržitelnosti veřejných financí pouze nicotný význam. Stát má na jedné straně nastaveny výdajové rámce blízko k úrovni mnohem bohatších států. Výší příjmů za nimi ale pokulhává. Řešením je přiblížit státní výdaje možnostem ekonomiky a ne dál zatěžovat podniky a domácnosti dalšími daněmi, sdělil serveru Podnikatel.cz Vojtěch Benda.

Vyšší daně podle odborníků totiž mimo jiné zdražují cenu práce a náklady kapitálu v domácí ekonomice a tudíž snižují její konkurenceschop­nost. Je třeba ořezat různé předimenzované sociální dávky (např. porodné, mateřská, podpory v nezaměstnanosti). Pomaleji by se měly valorizovat důchody. Investiční výdaje by měly odpovídat tomu, na co ekonomika v současné době má, doplnil ekonom Marek LoužekCentra pro ekonomiku a politiku. Čtěte také: Katastrofální vize rozpočtu nutí k úsporám. Podnikatelé souhlasí.

Anketa

Kdo vám radí v otázkách snižování základu daně?

Progresivní zdanění přinese „optimalizaci“ mezd

Progresivní zdanění podle ekonomů také nemusí přinést tolik, kolik si od něj jeho navrhovatelé slibují. Odliv nejlépe placených pracovníků sice zřejmě nehrozí, protože by nemělo jít o výraznou progresi a bohatým lidem by se i vzhledem k vysokým sazbám v zahraničí odchod příliš nevyplatil. Určitě by však podle ekonomů docházelo ve větší míře k různé „daňové optimalizaci“. Čtěte také: Tipy, jak snížit daň z příjmů již teď.

S příjmem se dá různě kouzlit. Poplatníci udělají všechno pro to, aby se vešlo do spodní sazby daně, myslí si Marek Loužek. Optimalizace mezd a daní je obvyklý jev, ale je pravda, že s vyššími daněmi roste motivace, připojil se analytik společnosti Patria Tomáš Vlk. Zejména díky tomu nelze očekávat, že by daňová progrese přinesla do státního rozpočtu tolik, kolik by vyplývalo z prostého aritmetického výpočtu, kdy bychom vzali současné příjmy a jednoduše na ně aplikovali vyšší daňové sazby. Samotný daňový základ totiž o něco poklesne, uzavírá Matěj Šuster.

Našli jste v článku chybu?

9. 12. 2009 15:15

www.zadluzeni.cz (neregistrovaný)
Tip pro investigativní novináře: zkuste vytvořit křivky celkového zdanění v soustavě x (roční příjem) a y (zaplacená daň) pro daňové režimy se současnými pravidly, pro případ znovuzavedení dalšího pásma vs zrušení stropu pojištění.

Místo pročištění daňového systému (zrušení výjimky stropu) se zavádí další komplikace (nové pásmo). Mě se v současnosti netýká ani jedno (bohužel), ale rozhodně bych raději jednoduší systém než komplikovaný. ČSSD IMHO bojuje proti virtuální "rovné dani" kvů…

9. 12. 2009 6:41

odborník (neregistrovaný)
takový janota byl nedávno ještě taky "odborník" a prosazoval Kalouskovsko-ODSáckou politiku a copak, dnes? že by snaha se udržet u korýtka a prostý výpočet, že příští vláda už nebude z jemu doteď blízkých stran ?...

"Stát má na jedné straně nastaveny výdajové rámce blízko k úrovni mnohem bohatších států" pardón, mohl by mi tohle někdo vysvětlit? to jako, že typický český důchodce si válí šunky několikrát za rok u moře a v lázních? ....nebo, že česká učitelka si může dovolit …

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Podnikatel.cz: Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné