Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Mladí absolventi jsou bez práce, protože jim chybí praxe

Autor: www.isifa.com
Redakce

55 % studentů se nebojí nedostatku praxe při hledání svého budoucího zaměstnání. Po škole je proto může čekat pořádný šok.

Ačkoli Česká republika patří k zemím, které jsou v rámci Evropské unie považovány za ty s nejnižší nezaměstnaností, stále více mladých lidí má problém najít si práci. Úřad práce má ve své evidenci 96 000 Čechů do 24 let. Jedním z důvodů je podle průzkumu serveru Vyplňto.cz to, že mladí lidé se cítí pevnější v kramflecích, než ve skutečnosti jsou. 55 % studentů se o své budoucí uplatnění na trhu práce nebojí a na svou profesní dráhu se během studia příliš nepřipravuje.

Ukazuje se to například na přístupu ke stážím a brigádám. 88 % studentů vysokých, vyšších odborných a středních škol vyhledává pracovní příležitost během prázdnin. Dávají přitom ale přednost placeným brigádám před finančně neohodnocenými stážemi, které poskytnou odbornou praxi do budoucna. Sedm z deseti studentů ekonomie nebo nebo pedagogiky tak raději tráví léto například jako obsluha v baru. Prázdninovým přivýdělkem formou brigády se snaží řešit problém i čerství absolventi škol, kteří nemohou najít práci. Na jednu stranu je to zcela pochopitelné, na druhou ne. Pracovní trh je v současné době vysoce konkurenční prostředí. Studenti a absolventi si ze svých studií odnášejí mnohdy pouze teoretické znalosti a praxe nebo nějaké zkušenosti jim chybí. Tito mladí lidé pak mívají větší problém uplatnit se na trhu práce a měli by usilovat o praxi, byť finančně nehodnocenou, říká Viktor Najmon, vedoucí oddělení trhu práce a analýz Generálního ředitelství Úřadu práce.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Mladí Češi ale brigády vybírají hlavně podle finanční stránky. Z důvodu získání praktických zkušeností volí brigádu jen 47 % z nich. A právě potřebná praxe pak mnohým uchazečům o práci schází. 91 % dotázaných se přitom domnívá, že stáž ve firmě může být pro jejich další profesní život užitečnější než placená brigáda mimo obor.

Problém začínají mít už i IT odborníci

Poptávka po počítačových odbornících klesá a trend na trhu práce se postupně obrací. Na každou volnou IT pozici se nám hlásí desítky zájemců, nástupní platy kvůli tomu zákonitě klesají. Od začátku roku to bylo přibližně o 5 až 10 %, uvádí Jaroslav Procházka, generální ředitel společnosti Infinity. Důvodem je hlavně rychlý nástup nových technologií, především cloudu, který podnikům umožňuje snižovat počty IT zaměstnanců, a ti pak vstupují na trh práce. Technické vysoké školy navíc každoročně chrlí nové absolventy IT oborů. Někteří z nich už ale hledají uplatnění jen obtížně a často na nižších pozicích, než by odpovídalo jejich vzdělání. Šanci na uplatnění proto opět dostane ten absolvent, který dokáže potřebnou praxi. Některé specializované IT pozice je pak problém obsadit, protože absolventi nemají zkušenosti.

Content

Na problém nezaměstnanosti a nedostatku praxe jako překážky při hledání zaměstnání se zaměřuje i příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí, Fond dalšího vzdělávání. Ten uchazečům poskytuje možnost získat potřebnou praxi prostřednictvím projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí.

Dále čtěte: Známe plán ministerstva na vytvoření nových pracovních míst

Našli jste v článku chybu?
23. 2. 2014 17:31
korem (neregistrovaný)

Dá se to vyřešit jednoduše - tak jsem to i udělal já. Buď pracovat pro začátek ana nějakých časově omezených projektech, které vám tu praxi naženou a nebo (můj případ - itprace-nemecko.cz) jít pracovat do zahraničí, kde sice ze začátku zastáváte ty nejnižší pozice, ale ta práce tam je...samozřejmě základem toho je umět jazyk (třeba já jsem začal v německu, kde stačí pouze angličtina) a poté se vrátit s praxí zpátky sem do čech

8. 9. 2013 22:21
Jiří (neregistrovaný)

Tomu nevěřte. Každý SW začne okamžitě zastarávat ve chvíli jeho dokončení. Každou další úpravou, každým přidáním nové funkce se z něj stává čím dál tím větší moloch s čím dál tím větším množstvím chyb a stává se tak adeptem na přepsání.

O zjednodušování procesů také nemůže být řeč. Z moji praxe vím, že procesy se naopak stávají čím dál tím složitější (než se dosáhne kritické meze, kdy je nutno začít v podstatě od začátku).