Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Můžete firmám zasílat e-mailem nabídky svých produktů, nebo jde o SPAM?

Autor: www.isifa.com
Redakce

Pokud pošlete nějaké firmě e-mailem nabídku svých produktů, je to v souladu se zákonem? Nejedná se o SPAM? Odborníci radí v právní poradně.

Potřebujete poradit od odborníka? K dispozici jsou odborné poradny, kde vám vybraní odborníci odpovědí rychle a kvalitně. Další informace v Podmínkách užívání.

Vybraný dotaz z Právní poradny

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Pokud napíši e-mail s nabídkou konkrétního produktu pro konkrétní firmu, která mě nezná, je to považováno za nevyžádanou poštu? Podle jakého právního předpisu se rozhoduje?

Pojem nevyžádaná pošta náš právní řád nezná. Oslovování potencionálních klientů přímo do jejich emailových schránek je stále více užívaným prostředkem reklamy, která stojí nesrovnatelně méně peněz, než např. reklamní letáky.

Reklamou se přitom dle §1 odst. 1 zákona č. 138/2002 Sb., kterým se mění zákon o regulaci reklamy, rozumí oznámení, předvedení či jiná prezentace šířené zejména komunikačními médii, mající za cíl podporu podnikatelské činnosti, zejména podporu spotřeby nebo prodeje zboží, výstavby, pronájmu nebo prodeje nemovitostí, prodeje nebo využití práv nebo závazků, podporu poskytování služeb, propagaci ochranné známky, pokud není dále stanoveno jinak.

Zasílání nabídek produktů konkrétním potencionálním klientům tak reklamou bezesporu je.Omezení uvedeného druhu reklamy je upraveno ustanovením §2 odst. 1, písm. e) zákona č. 138/2002 Sb., kterým se mění zákon o regulaci reklamy, který stanovuje, že je zakázáno šíření nevyžádané reklamy, pokud vede k výdajům adresáta nebo pokud adresáta obtěžuje.

Taková reklama tedy může být v rozporu s uvedeným ustanovením a v krajních situacích by mohla vést i k sankcím. K tomuto kroku však v drtivé většině nedochází a adresát na nabídku zareaguje nebo skončí v koši s ostatní jím „nevyžádanou poštou“.

FABIAN & PARTNERS

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Našli jste v článku chybu?
5. 9. 2013 21:01
Jasin (neregistrovaný)

Rozhodně. A je jí stále víc. Jesti naše právo nezná pojem nevyžádaná pošta tak nezná ani pojem SPAM. Jenže je to slovíčkaření. Kdo musí denně mazat nabídky nejen viagry ale i ojetých aut či ubytování v obskurním hotelu a jiných blbin tomu je jedno jakým pojmem to nazývají zabednění právníci. Toho to obtěžuje a velmi. Až za poslance a právníky nebude tento internetový marast mazat sekretářka tak se jim snad rozsvítí v makovici a pak budou najednou znát pojem nevyžádaná pošta. Jestli ovšem do té d…