Hlavní navigace

Muži budou mít na jaře a v létě vyštíhlenou siluetu

 Autor: 244086
Jana Bohutínská

Pánská móda sice nepodléhá sezonním módním trendům tak radikálně jako móda dámská, přesto jaro a léto přináší do pánského šatníku novinky. Ať již to jsou štíhlé siluety obleků, tlumené barvy nebo úzké kravaty.

Letošní pánská jarní a letní business móda se vyznačuje zdrženlivým vztahem k barvám. Trendy ale zůstávají černá, šedá, lila nebo fialová. Elegantní klasikou, kterou nelze takřka nic zkazit a hodí se na každou formální i neformální příležitost, je kombinace černé a bílé barvy. Obleky v barvě černé, různých odstínech šedé a tmavomodré můžeme označit za klasické. Záleží také samozřejmě a především na materiálech, ze kterých je oblečení ušité, a špičkovém vypracování. Pro formální příležitost jsou vhodné materiály luxusnější, ať už je to například kašmír u svetrů, vlna u obleků, hedvábí u kravat nebo kvalitní bavlna u košil.

Marks and Spencer jaro muži oblek

Oblek pro štíhlého gentlemana

Pánské obleky jsou pro jaro a léto ve štíhlé siluetě – to se týká jak sak (se širšími rameny a zužujícími se do pasu a k bokům), tak kalhot – a v antracitových, světle šedých, černých, bílých nebo modrých barvách. Zužující se silueta je tak kombinací klasického vzhledu a moderní maskulinity. Ve vzorech je stále módní úzký proužek. Světlý oblek lze doplnit fialovou nebo černou košilí, stejně tak ve vyštíhlené siluetě. S úzkými obleky se navíc zužují také kravaty. Sako s kalhotami nemusí být stejnobarevné, saka a kalhoty je letos možné také barevně kombinovat. Důležité je dávat při nákupu pozor na délku kalhot – správně by měly dosahovat k podpatku, asi dva prsty nad zem.

Marks and Spencer jaro muži oblek 1

Vhodným doplňkem k obleku jsou manžetové knoflíčky do košile, kožený pásek do kalhot, značkové hodinky, ale například také třeba kvalitní a luxusnější kožená taška na notebook.

Anketa

Orientujete se v módě?

Důležité je nezapomenout ani na to, že chování by mělo do jisté míry korespondovat s tím, co má člověk na sobě. V opačném případě by mohl drahý oblek, který má podtrhnout osobnost, působit spíše jako „pěst na oko”.

Jednořadové nebo dvouřadové sako? Pro a proti:

Sako u dvouřadového obleku rozepínáme, jen když usedneme, jinak musí být vždy zapnuté. U jednořadového obleku máme větší volnost, tvrdí Ladislav Špaček v Nové velké knize etikety (Mladá fronta 2008). Sako si může podle Špačka muž rozepnout, když mluví s kolegy, v každodenním pracovním kontaktu a když sedí. Při představování, podávání ruky, pronášení proslovu nebo přípitku, uvádění hostů a podobných společenských příležitostech, kdy se na muže upírá pozornost, by mělo být ovšem sako zapnuté. Dvouřadovému saku je zase možné připsat k dobru, že skryje rostoucí bříško.

Dnes neformálně

Pro méně formální příležitosti či na volný čas se hodí džíny s trikem, polo trikem (s límečkem a knoflíky u krku; límeček může být v barvě, ale i kontrastní) či sportovnější košilí a s pulovrem nebo cardiganem, například v barvě vínové, námořnické modři, bílé, černé, tlumenější červené, béžové, a to jednobarevné nebo s pruhem. Stále aktuální zůstává námořnický vzhled, modrou a bílou barvu však lze doplnit také červenou.

Méně formální je i kombinace kvalitních džín s ležérnějším sáčkem, které se v casual stylu nosí bez kravaty. Pro léto je v případě saka také možné sáhnout po tak lehkém a k nošení příjemném materiálu, jakým je len. Případně lze kombinovat oblekové kalhoty s pohodlným polo trikem nebo pulovrem.

Marks and Spencer jaro muži casual

Technologické novinky z anglické dílny

Díky novým technologiím a funkčním materiálům pánský oděv nejen více vydrží, ale také se o něj snáze pečuje. Takovou speciální technologií je například Stormware z laboratoří Marks & Spencer. „Oblečení do bouřky”, jak lze název přeložit, je voděodolné a také lépe odolává skvrnám. Voděodolnost však nijak neovlivňuje dobrou prodyšnost oděvu. Voděodolnou úpravu mají třeba džíny z kolekce Blue Harbour v barvách modré, tmavomodré, černé, olivové, pískové, čokoládové a bílé.

Voděodolnou úpravu mají také puky na kalhotách, které jsou součástí obleku Performance. Protože je ušitý z látky, která se vyznačuje elastičností, doslova se přizpůsobí konkrétnímu pohybu místo toho, aby v některých místech při větším pohybu „táhl”.

V jarních a hlavně letních dusných dnech může být ku prospěchu nejednoho podnikatele a manažera (i jeho okolí) oblečení z materiálu Realcool Cotton, což je prodyšná bavlna, která absorbuje pot. Z této speciální bavlny se šijí jak trička řady Blue Harbour, tak spodní prádlo v řadě Authentic. Schopnost pohlcovat pot mají i nemačkavé košile Ultimate. Podobnou službu udělají také antibakteriální ponožky Fresh Feet, které zabraňují nepříjemnému (a na důležité obchodní schůzce také velmi trapnému) zápachu nohou.

Marks and Spencer jaro Blue Harbour

Obleky pratelné v pračce a sušitelné v sušičce vypadají na první pohled spíše jako výmysl z říše snů. Opravdu ale existují. Je k nim však potřeba dokoupit ještě maličkost: speciální „chytrou pračku”, která takové obleky umí vyprat. U nežehlících košilí se však lze obejít i bez ní. Čtěte více: M&S: Dámská kolekce 2009

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu