Myslete už nyní na daně. Víte, že si můžete odečíst i manželku?

Podnikáte a letos jste uzavřeli manželský sňatek. Můžete si manželku odečíst už za letošní rok? Zajímejte se o daně již nyní a čtěte odpověď daňového poradce.

Potřebujete poradit od odborníka? K dispozici jsou odborné poradny, kde vám vybraní odborníci odpovědí rychle a kvalitně. Další informace v Podmínkách užívání.

Vybraný dotaz z Daňové poradny


Autor: www.isifa.com

Z daní si můžete odečíst i manželku. 

Chtěla bych se zeptat, zda můj manžel OSVČ může uplatnit v daňovém přiznání za rok 2012 slevu za manželku, pokud jsme se stali manželi až v červenci 2012?

Do července 2012 jsem pobírala rodičovský příspěvek a od té doby do prosince podporu od pracovního úřadu. Jiný příjem jsem neměla. Navíc je manžel od konce října 2012 do konce roku na neschopence, pokud to hraje nějakou roli.

Vůči finančnímu úřadu máme nedoplatek. Jelikož máme 2 děti a manžel si na ně uplatňuje úlevu na dani, měl nám FÚ za rok 2011 vrátit částku přes 20 000 Kč. Vzhledem k tomu, že máme ale u nich nedoplatek, částku nám vyplatit odmítli, ale řekli, že tuto úlevu na dani evidují jako přeplatek a my tedy do doby „vyrovnání“ tohoto přeplatku nemusíme dle splátkového kalendáře platit.

Vzhledem k tomu ale, že nedoplatek splácíme „z jiné hromádky“ (z příjmů z podnikání), bylo by toto pro nás komplikované. Navíc mám za to, že úleva na dani na děti je určena prioritně pro potřebu dětí a měla by tak být od problému s nedoplatek vůči FÚ oddělena. Mohla bych se zeptat, zda a podle jakého paragrafu může tento podivný postup FÚ uplatňovat? Existuje u nás jiná možnost, jak úlevu na dani na děti uplatňovat, pokud já jsem evidována na pracovním úřadě?

Váš dotaz si dovolím rozdělit na dvě části: 

  • 1. dotaz ve věci slevy na dani na manželku za zdaňovací období roku 2012 
  • 2. dotaz na postup správce daně. 

ad 1) Ve smyslu ustanovení § 35ba písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů má poplatník (Váš manžel) nárok na slevu na dani na manželku ve výši 24 840 Kč za rok, pokud s ním manželka žije ve společné domácnosti a pokud její vlastní příjem nepřesahuje za rok částku ve výši 68 000 Kč. 

EBF16

Čtěte také: Pravicová vláda protlačila vyšší daně. Čtěte, co všechno vás čeká

Do vlastního příjmu manželky se nezahrnují dávky státní sociální podpory (tedy například rodičovský příspěvek), příspěvek na péči atd. Vzhledem k Vašemu zadání se zdá, že podmínky splňujete, protože Váš roční příjem zřejmě bude činit 67 500 Kč. Pokud tomu opravdu bude tak, Váš manžel si může uplatnit ve svém daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2012 slevu na dani na Vás, ale pouze za ty měsíce, ve kterých jste již od začátku měsíce byli manželé, tj. od srpna do prosince 2012: celkem 5/12 roční slevy na dani (to vyplývá z ustanovení § 35ba odst. 3 zákona o daních z příjmů. Sleva na dani na manželku tak bude ve výši 10 350 Kč za rok 2012. 

ad 2) Domnívám se, že vámi popsaný postup správce daně je v souladu s právními předpisy. Správce daně vám totiž vrátí přeplatek na dani jen tehdy, pokud nemáte nedoplatek na jiných daních, jinak ho použije na úhradu dluhu. Správce daně postupuje podle ustanovení § 154 zákona č. 280/2009,  daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Vzhledem k tomu, že nemáte vlastní příjmy ve smyslu ustanovení § 35c odst. 4 zákona o daních z příjmů, může daňové zvýhodnění na dítě uplatnit v zásadě pouze Váš manžel.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení online marketingu - jak přivádět na web návštěvnost

  • Vyhledavače a PPC kampaně - jak fungují
  • Webová analytika - k čemu jí využít
  • Facebook a další sociální sítě - co a jak komunikovat

Detailní informace o Školení online marketingu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+