Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Náklady na #EET? Pro vesnické potraviny nejméně 20 tisíc korun, tvrdí asociace

Michael Hovorka

Na stranu podporovatelů evidence tržeb se postavila další podnikatelská asociace, varuje však před náklady pro malé maloobchodníky. Budou vysoké a likvidační.

Zákon o evidenci tržeb dokáže alespoň zčásti narovnat pokřivené prostředí českého trhu, náklady pro malé obchodníky budou ale vysoké a možná i likvidační. S tímto novým tvrzení přišla Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), v jejímž čele stojí bývalý šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka. 

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Jaroslav Šnajdr, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

V podpoře zákona o EET je naše stanovisko konstantní a to od samotného počátku. Chceme podnikat v prostředí rovných příležitostí, kde žádné skupině podnikatelů není tolerováno obcházení zákona a vyhýbání se placení daní a ostatních odvodů do státních a sociálních rozpočtů, říká ke schválení zákona Zdeněk Juračka.

AČTO proto přijetí e-tržeb sněmovnou vítá, má však obavy nad dopadem zákona na malé české obchodníky. Osobně jsem toho názoru, že se bagatelizuje dopad nákladů, které zákon přinese pro běžného provozovatele plnosortimentní prodejny potravin. Dle našich průzkumů více než 80% obchodníků dnes nedisponuje zařízením, které je schopno elektronické komunikace, vyjadřuje obavy mnoha malých českých obchodníků Jiří Štorch, člen představenstva AČTO a předseda Družstva ESO MARKET.

Pro potraviny na vesnici bude investice do EET znamenat náklady ve výši 20 tisíc korun

Podle něj například běžná prodejna potravin na vesnici či v menším městě se dvěma pokladními místy bude nucena investovat v nejlevnější verzi vybavení částku cca 20 000 Kč. To je suma pro malý venkovský obchod poměrně výrazná a vlastník bude uvažovat, zda se mu pokračování v podnikatelské činnosti vůbec vyplatí. Navíc avizované slevy na dani jsou výlučně určeny pro živnostníky, nikoliv například pro s.r.o., tedy způsob, jakým podniká právě celá řada malých a středních obchodníků, upozornil Štorch.

Velké firmy EET vítají, malí podnikatelé nikoli

Zákon o evidenci tržeb již prošel poslaneckou sněmovnou. Nyní čeká na rozhodnutí senátu a podpis prezidenta. Zatímco asociace sdružující větší firmy přijetí EET vítají, sdružení menších podnikatelů a živnostníků se staví proti. EET například přivítala Asociace hotelů a restaurací ČR. Podle předsedy Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka, není náhodou, že velké firmy zákon většinou vítají, zatímco statisícům malých podnikatelů a živnostníků EET velmi vadí. Podle Bábka ministr Andrej Babiš svými výroky vyvolává ve veřejnosti dojem, že malí podnikatelé a živnostníci kradou a neplatí daně a s touto argumentací prosazoval EET.

Čtěte také: Názory podnikatelských asociací na #EET? Souhlas i odpor

EET budou muset vést všichni podnikatelé, kteří, zjednodušeně řešeno, přijímají tržby v hotovosti (ale též platební kartou a dalšími podobnými prostředky). EET naopak nemusí řešit ti podnikatelé, kteří dostávají peníze jen bankovním převodem.

Content 2017 - tip Creative Dock

Náběh EET bude postupný. V první vlně se bude týkat podnikatelů, kteří poskytují ubytovací a stravovací služby. S největší pravděpodobností již od listopadu, záleží ovšem, jak rychle projde návrh Senátem, jak rychle ho podepíše prezident a kdy vyjde ve Sbírce zákonů. Další podnikatelé se budou každopádně přidávat postupně.

Čtěte více: Čtěte velký souhrn, kdo a kdy musí #EET řešit a co všechno se s evidencí pojí

Našli jste v článku chybu?
26. 2. 2016 13:39
Tonny (neregistrovaný)

Hoďte sem nějaký odkaz na pokladu pro samoobsluhu, která splňuje EET a stojí 5000,-. K tomu si připočtěte, že musí přijít nějaký technik, který natahá dráty nebo nastaví wifi a tu pokladnu nainstaluje, nakonfiguruje a připojí k internetu.

Navíc, jestli jste někdy viděl pokladu ve vesnický sámošce, tak jsou to jednoduchý stroje, jediná údržba je vyměnit 2x týdně pásku a jinak na to roky nikdo nemusí sáhnout. Ty moderní řešení jsou většinou ve skutečnosti PC s nějakým operačním systémem a softwar…

26. 2. 2016 13:18
tom (neregistrovaný)

Přesně! navíc stát to bude miliardy a navždy budeme živit všechny ty úředníky který to budou obsluhovat a sokromé firmy so celý sistém a věci kolem toho spravovat + miliony co stala priprava a vysledek PRY se vybere na danich vic, ale 1. kdoví jeslti se vůbec vybere aspoň to co to celé dohromady bude stát 2. díky tomu vše zdraží! ANO NIKDO jiný než zákazník to nezaplatí + i ty daně navíc vybrané opět zaplatí zákazník výsledek jestli stát vybere X miliard vic Y milionu to bude mesicne stat = ze X…