Hlavní navigace

Náklady na podnikání lze ušetřit i správným výběrem pneumatik

 Autor: http://www.isifa.com
Redakce 25. 3. 2013

S příchodem jara se řidiči začínají zajímat o nákup nových pneumatik. Čtěte, kolik se při výběru správného typu pneumatik dá ušetřit.

Přesně za týden končí zákonem vymezené období pro používání zimní pneumatik. Řada lidí se začíná objednávat do pneuservisů a vybírá nové letní pneumatiky. Od výběru správné pneumatiky se odráží také spotřeba a životnost letního obutí automobilů. Pečlivě rozhodovat by se měli zvláště podnikatelé, jejichž firma provozuje několik vozů. Úspory mohou dosahovat tisíců korun.

Vybírejte podle energetických štítků

Od listopadu loňského roku musí být včechny pneumatiky ohodnoceny s ohledem na spotřebu paliva, brzdný výkon na mokru a vnější hlučnost. Podle nařízení Evropské unie proto musí být označeny informačním štítkem energetické náročnosti. A to buď nálepkou na pneumatice nebo štítkem vedle ní.

Štítky zákazníky informují o třech základních parametrech:

1. Úspora paliva – míra valivého odporu pneumatiky, která má vliv na efektivitu spotřeby paliva vozidla. Hodnotí se od A (nejvyšší hodnocení) do G (nejnižší hodnocení).

2. Přilnavost za mokra – hodnota schopnosti pneumatiky brzdit na mokré vozovce. Přilnavost za mokra se opět hodnotí od A (nejvyšší hodnocení) do F (nejnižší hodnocení).

3. Hlučnost – vnější hluk vydávaný pneumatikou se měří v decibelech. Třída hlučnosti pneumatik je uvedena v podobě černých zvukových vln v počtu od jedné (tichá) do tří (hlasitá).

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Správný výběr pneumatiky může ve firmě ušetřit tisíce korun ročně.

Spotřeba vozidla se výrazně liší v závisloti na typu pneumatiky. Úspory se projeví při jejich porovnání. Provozovatel, který jezdí na pneumatikách typu B, nemusí si tedy nutně kupovat nejvyšší třídu, ušetří ve srovnání s tím, který jezdí na pláštích typu F 3 000 korun ročně. To za předpokladu, že jsou jako výchozí parametry brány spotřeba 7 litrů paliva na 100 najetých kilometrů a průměrný počet ujetých kilometrů bude 15 000. Znamená to, že za dva roky se investice do kvalitativně vyšší skupiny pneumatik vrátí a následující jednu nebo dvě sezóny bude majitel vozu jezdit „zadarmo“.

Navýšení spotřeby paliva v závisloti na valivém odporu pneumatiky (třída D není pro osobní vozy uvedena)
Typ pneumatiky Spotřeba v litrech na 100 kilometrů
A 6,6
B 6,7
C 6,82
E 6,96
F 7,11
G 7,26

Finanční rozdíl je tedy hmatatelný a kupovat nejlacinější zboží se při výběru pneumatik nevyplácí. A pro vyšší kategorie pneumatik hrají i další, řekněme lidské nebo celosvětové, ukazatele. Pokud bychom všichni jezdili na pneumatikách typu B, ročně by se ušetřilo 20 milionů litrů paliva a do ovzduší by se dostalo o 50 milionů tun méně škodlivých emisí CO2, uvádí mluvčí Ústředního Automotoklubu Igor Sirota. S výběrem správné pneumatiky pomáhají kromě jiného i nezávislé testy, které lze najít na webových stránkách ÚAMK.

Současný zákon a připravovaná úprava

Podle §41a zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu jsou zimní pneumatiky povinné v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N 2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

Řidiči by proto neměli přezouvání svých vozidel podřizovat kalendáři, ale aktuálnímu počasí. To letošní je na konci března stále velmi chladné. Proto je ze strany odborníků považován za velmi zvláštní návrh, kterým se teď zabývá skupina poslanců. Ti chtějí, aby byly letní pneumatiky povinné stejně, jako je tomu u zimních. Povinným přezutím na letní pneumatiky v době od 1. 4. do 30. 10. by vznikly potíže především lidem žijícím ve vyšších oblastech. Praktická doba využití zimních pneumatik se totiž může v závislosti na počasí protáhnout. Podobné ustanovení je v okolních státech, ale i celé Evropě velmi neobvyklé.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO