Naučte se jak zjistit, s jakou sazbou DPH se účtuje produkt či služba

Chcete provozovat služby a nevíte, do jaké sazby DPH se zařazují? Přečtěte si návod, jak na to, na konkrétním případu.

Potřebujete poradit od odborníka? K dispozici jsou odborné poradny, kde vám vybraní odborníci odpoví rychle a kvalitně. Další informace v Podmínkách užívání.

Vybraný dotaz z Daňové poradny

Potřebovala bych zjistit, s jakou sazbou se účtují sportovní činnosti jako cvičení pro ženy, aerobik, pilates, apod. V příloze k ZDPH jsem našla Služby posiloven a fitcenter (CZ-CPA 93.13), které patří do snížené sazby, nikde však není přesně vymezeno, o jaké služby se jedná.

přílohy č. 2 k zákonu č. 235/2009 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“), vyplývá, že snížené sazbě daně podléhají mimo jiné služby označené kódem:

93.11 a 93.12. Jedná se o služby týkající se oprávnění vstupu na sportovní události a dále služby spojené s použitím krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem a dále 93.13 – služby posiloven a fitcenter.

Bližší vymezení, co je obsahem uvedených kódů, lze nalézt v číselníku CZ-CPA, který publikuje na svých stránkách Český statistický úřad.

V uvedené věci vydalo Ministerstvo financí České republiky výkladovou informaci, která je dostupná na internetových stránkách ministerstva.

Pokud byste potřebovala závaznou informaci ohledně zatřídění Vaší činnosti do příslušného kódu CZ-CPA (dle popisu činnosti), je možné se obrátit na některé ze zatřiďovacích středisek. Je současně možné podle ustanovení § 47a zákona o DPH požádat Generální finanční ředitelství o vydání rozhodnutí o závazném posouzení, zda je zdanitelné plnění z hlediska sazby daně správně zařazeno. To však podléhá relativně vysokému správnímu poplatku.

Jakkoliv nejsme k přesnému zatřídění oprávněni, nad rámec lze konstatovat, že u předmětných cvičení pro ženy, které poskytují posilovny a fitcentra, se uplatní snížená sazba daně, neboť se jedná o služby zařazené v příloze č. 2 zákona o DPH.

widgety

Odpověď zpracoval Jan Molín, daňový poradce společnosti MIVO

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Foto: www.isifa.com

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Práce s leady v digitálním prostředí

  •  
    Jaké online kanály používat pro získání leadu
  • Jakým způsobem pracovat s leady
  • Jak vyhodnocovat a optimalizovat efektivitu

Detailní informace o školení Práce s leady v digitálním prostředí »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+