Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Návody v českém jazyce zajišťuje prodejce

Pokud podnikatel prodává výrobky, které dováží z ciziny, musí zajistit, že na nich bude srozumitelný návod v českém jazyce. Pokud to není možné, musí pak spotřebitele na jeho vyžádání pravdivě informovat. Zákon o ochraně spotřebitele totiž ukládá informační povinnost na bedra prodejce, nikoli výrobce, dovozce či dodavatele.

Zákon přímo říká: Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb, o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby, jakož i o riziku souvisejícím s poskytovanou službou. Dále také zákon zmiňuje, že podnikatel je povinen zajistit tyto informace alespoň ve formě přiloženého návodu.

Našli jste v článku chybu?
17. 8. 2012 8:12
Obchod (neregistrovaný)

Pokud přidáme k výrobku návod, který byl vydán českým dodavatelem a od ČOI bude napaden, že v něm něco chybí, kdo za popis návodu odpovídá? Copak prodejce musí znát všechny odpovídající normy k danému výrobku? Dále nám tvrdí, že k výrobku stačí přiložený obrázkový manuál a tím není nutné přikládat návod v českém jazyce. Je to správné?