Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Ne. Všech živnostníků se elektronická evidence tržeb netýká

Autor: 258398
Daniel Morávek

Nemalý poprask dnes vzbudilo v médiích tvrzení, že elektronická evidence tržeb se bude týkat všech živnostníků. Naštěstí to ale není pravda

Server Echo24.cz dnes zveřejnil článek “Každý živnostník bude pod přísným online dohledem”, ve kterém uvádí, že se elektronická evidence tržeb má týkat všech, kdo sami přiznávají daň z příjmu. Podle serveru budou muset elektronicky evidovat tržby i ti podnikatelé, kteří je inkasují převodem na bankovní účty. Naštěstí pro podnikatele to však není pravda.

Není bezhotovostní převod jako bezhotovostní převod

Nemalý ohlas na sociálních sítích dnes vzbudil článek serveru Echo24.cz, ve kterém se tvrdí, že ...povinnost účtovat elektronickou pokladnou nebudou mít jen plátci DPH, tedy podnikatelé s obratem nad milion korun ročně, ale úplně všichni, kdo sami přiznávají daň z příjmu. O několik řádek později serveru uvádí: Elektronické registrační pokladny si budou muset pořídit i živnostníci, kteří všechny tržby inkasují převodem na bankovní účty. 

Zákon však nic takového, že se elektronická evidence týká všech živnostníků, neuvádí. Ano, je pravda, že zákon nepočítá s limitem pro výši příjmů, zároveň však odlišuje druhy tržeb a definuje, které tržby elektronické evidenci podléhají. Konkrétně jde o platby:

  • v hotovosti
  • bezhotovostním převodem, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat
  • prostřednictvím poukázky na zboží nebo služby
  • prostřednictvím šeku
  • směnky
  • nebo jednotek, které reprezentují peněžní prostředky.

Krkolomná věta bezhotovostním převodem, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat, ovšem neznamená, že každá bezhotovostní platba je evidovanou tržbou. Jak se uvádí v důvodové zprávě, evidence je požadována jen po té skupině bezhotovostních platebních operací, u které je iniciace platby dána prostřednictvím příjemce, typicky se jedná o bezhotovostní transakce, kde dochází ke styku zákazníka a prodávajícího, zejména karetní transakce, ať už uskutečňované prostřednictvím debetní či kreditní karty nebo prostřednictvím virtuální karty umístěné např. v mobilním telefonu. Převod ovšem neprobíhá tak, že plátce sám zadá příkaz k bezhotovostnímu převodu na účet příjemce, ale děje se tak přímo prostřednictvím příjemce, např. přijdu jako zákazník do obchodu, něco si tam koupím a nezaplatím hotově, ale kartou, vysvětlila serveru Podnikatel.cz Tereza KrahulíkováAK FABIAN & PARTNERS. Kdo tedy například dostává peníze za práci například platbou z účtu na účet, například grafik na volné noze, toho se elektronická evidence netýká.

Čtěte více: S elektronickou evidencí se pojí novinka, zákazníci budou muset převzít účtenku

Tip Content early

Nikde ale samozřejmě není řečeno, že zákon nedozná v legislativním procesu změn. Aktuálně se však všech živnostníků netýká. Faktem nicméně zůstává, že by se dle odhadů měla dotknout více než půl milionu podnikatelů.

Čtěte více: Elektronická evidence tržeb se dotkne více než půl milionu podnikatelů

Našli jste v článku chybu?
21. 2. 2015 21:23
Ana (neregistrovaný)

Mám tu pár otázek: 1) Jak to prosím budeme dělat na jarmarku? (připojení k internetu není všude, a jiné technické obtíže) Výdělky z jarmarků jsou pro řadu řemeslníků hlavním zdrojem výdělků 2) Horko těžko šetřím na povinné atesty, které stojí 10 000 Kč/ 1 atest. Pro mé podnikání (pozn. záčínám opravdu od nuly, nikdo mi počáteční kapitál nedal, vše si buduji sama) bude tedy asi VELMI VÝHODNÉ VRAZIT 20 000 Kč DO POKLADNY pane Babiši??????

Cenu pokladny jsme zjišťovali na internetu a pohybuje se k…

21. 2. 2015 11:31
P2010 (neregistrovaný)

Technicky je neco takoveho v tehle zemi nerealne. Ta sluzba bude temer jiste tercem DOS utoku proti kterym prakticky neexistuje dlouhodobe obrana. Pokryti mobilnim Internetem je zde stale naprosto zoufale, a to i ve mestech, nemluve o cenach a smesnych objemech dat.

Uz vidim jak cisnik v Horni Dolni beha po navsi s terminalem a hleda zbytek signalu na 'Nejrychlejsi EDGE siti', aby mohl Pepa zaplatit tri piva.

Tohle snad v zadne jine zemi neni, podobne jako paskvil zvany Datove schranky. Mozna …