Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Nečas chce pro alkohol nové kolky a "rodný list"

Redakce

Nové kolky, „rodný list“ pro alkohol a koncese na prodej alkoholu. To jsou opatření, která má vláda na stole.

Policisté pronikají do nejvyšších pater mafie, která pustila na český trh závadný alkohol, uvedl dnes premiér Petr Nečas. Prohibice je podle něj nutný a nezbytný krok, dlouhodobě však není akceptovatelná. Poškozuje totiž část ekonomiky – jak seriozně podnikající výrobce lihovin, tak podnikatele v pohostinství. Nečas proto považuje za prioritu vlády obnovení řádného trhu s lihovinami.

Alkohol bude mít „rodný list“

V souvislosti s novými výrobky chce premiér posílít informační povinnost výrobců a všech, kteří se podílejí na distribuci alkoholu, a to formou prohlášení, které bude garantovat zdravotní nezávadnost daných výrobků. V prohlášení by mělo být také stanovisko laboratoře, jež nezávadnost potvrdí. U každé šarže alkoholu by bylo zhotoveno něco jako rodný list, uvedl Nečas. Tento alkohol by pak měl být označený novými kolky, které by měly být zhotovené už během příštího týdne. Lihovina bez „rodného listu“ by musela být stažena z oběhu.

Čtěte také: Česko bez tvrdého alkoholu. Milionové ztráty i šance pro sběrače

Stažený alkohol zpět až po kontrole

Z oběhu bylo dosud staženo zhruba 21 milionů litrů alkoholu. Stažený alkohol čeká zpětná verifikace a vrácení do oběhu. Také tento alkohol by se tedy na trh vracel až s „rodným listem“ a s novým kolkem. Nový kolek by přitom v budoucnu měl ochranné prvky jako cenina a měl by být hůře padělatelný. Kolky tudíž zřejmě podraží, zároveň ale podle Nečase vláda myslí na to, aby tímto krokem nepoškodila malé lihovary a likérky. Celý systém sledování lihovin také čeká elektronizace. A vláda uvažuje o zavedení koncese na prodej lihovin s přesně stanovenými kriterii získání koncese.

Podle Nečase čeká v neposlední řadě všechny zúčastněné kontrolní složky a státní instituce analýza. Je totiž třeba odpovědět na otázku, zda stát v této oblasti neselhal. V úvahách je i zřízení jediné instituce, která by měla dozor na starosti.

Čtěte také: Výrobci lihovin: Za rozmachem pančovaného alkoholu stojí i vysoké daně

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
19. 9. 2012 23:45
jezevec (neregistrovaný)

hm. tak bude falešný kolek o padesátník dražší. a?

19. 9. 2012 18:50

Co mě napadá s novými kolky, tak by nebylo špatné je opatřit QR kódy. Dnes má každý telefon fotoaparát a myslím, že by nebyl problém přinutit lidi ať si nainstalují potřebnou aplikaci pro přečtení informací o typu alkoholu, názvu, objemu apod.

Dokonce by šlo udělat aplikaci, která by využívala 2 QR kódů tj, jeden na kolku a jeden na etiketě a porovnávala by se shoda pomocí algoritmu (kontrolní součet).

Myslím, že toto by bylo výborné optaření. Navíc by se to mohlo ověřovat oproti nějakému serv…