Hlavní navigace

Jaké jsou slasti a strasti soutěží na Facebooku? Zjistili jsme za vás

 Autor: 258398
Jan Janča

Facebook již dávno není jen místem pro sdílení informací. Je to především jedna z největších soutěžních a herních platforem na světě s více než půl miliardou uživatelů, které je možné oslovit, zapojit, označkovat a dle potřeby odměnit nebo naopak obrat o nějaké ty dolary.

V posledním roce se roztrhl pytel s různými soutěžemi, hrami a jinými aplikacemi na Facebooku, které mají přilákat pozornost uživatelů ke značce či výrobku nebo jim nabídnou jedinečnou příležitost jak utratit reálné peníze za virtuální krávy, kávovary, žetony na hraní pokeru a vlastně za cokoliv, na co si vzpomenete.

Zatímco dobře známé hry jako Farmville, Cityville a kdo ví jaký „ville“ ještě, jsou produkty specializovaných herních domů, které je vyvíjejí za účelem zisku, soutěže a jednoduché herní aplikace jsou doménou firem, které se na Facebooku snaží získat zákazníky. Hry, přestože někdy nabízejí i možnost jiné než virtuální výhry, jsou zde především proto, aby za ně uživatelé platili, buď svou pozorností a časem nebo reálnými penězi, zatímco soutěže si naopak kupují pozornost uživatelů nabízenými cenami.

I v soutěžích na Facebooku se vyskytují uživatelé, které lze bez rozpaků označit za profesionální hráče. Zcela běžně mají několik set nebo dokonce několik tisíc přátel, které neváhají použít k získání výhry.

Vítězné tažení soutěží na Facebooku

Za rozmachem soutěží však jednoznačně stojí právě úspěch her. Marketingový specialisté zcela logicky usoudili, že jsou-li milióny lidí schopny hrát něco tak, a teď mi odpusťte tu přímost, stupidního jako je Farmville, budou s velkou pravděpodobností slyšet i na soutěžní aplikace spojené s nějakou značkou či produktem. Tento předpoklad se ukázal jako správný a spotřebitelské soutěže na Facebooku si záhy získaly přízeň uživatelů i firem.

Soutěžní aplikace však nejsou dokonalou kopií her, a to hned z několika důvodů. Jejich hlavním smyslem není přímé vydělávání peněz provozovateli a jejich životnost je většinou zcela plánovitě krátkodobá. Provozovatel soutěžní aplikace zkrátka očekává, že s omezeným rozpočtem rozjede soutěž s omezeným počtem cen, která bude v co nejkratším čase využita co největším počtem uživatelů. Zcela logicky tak směruje k maximalizaci toho, co vnímá jako návratnost investic. Čtete více: Vytváříme stránky pro Facebook: Jak si vytvořit vlastní záložky a zapamatovatel­nou adresu

Klasické schéma soutěže na Facebooku vypadá následovně:

  • Mechanika soutěže je definována jako co nejjednodušší, s minimálními bariérami vstupu, protože čím složitější a náročnější soutěž bude, tím méně bude soutěžících. Nejčastěji se mechanika soutěže točí okolo různých variací na nahrání soutěžního obrázku a následné sbírání hlasů od svých přátel. Ve zkratce lze říci, že bez ohledu na to, jak složitý je soutěžní úkol a herní mechanika, rozhoduje o vítězi počet získaných hlasů, což je zcela v souladu s nejčastějším požadavkem zadavatelů, tedy získání co největšího počtu uživatelů aplikace a fanoušků stránky, na které je umístěna.
  • Vyvinutá soutěžní aplikace je umístěna na stránku firmy či produktu na Facebooku a je propagována reklamou v této sociální síti i mimo ni.
  • Uživatelé Facebooku jsou motivování k použití aplikace a tím pádem i k několikanásobné návštěvě dané stránky pomocí cen, které je v soutěži možno vyhrát. Někdy je podmínkou k zapojení se do soutěže také fanouškovství dané stránky.
  • Soutěžící plní úkoly, hrají hru, například vkládáním fotografií s určitou tématikou.
  • O vítězích cen rozhoduje počet hlasů získaných jednotlivými soutěžícími, kteří je získávají od svých „přátel“, kterým většinou přímo ze soutěžní aplikace, posílají žádost o hlas. Hlasující se musí rovněž stát uživatelem aplikace, potažmo fanouškem stránky, a tak tato provozovatelem většinou nejsledovanější metrika utěšeně roste.

Popsané schéma, není-li provedení soutěžní aplikace technicky a uživatelsky slabé, poměrně spolehlivě naplní základní požadavek zadavatele na přivedení velkého počtu fanoušků na jeho stránku, což si můžete ověřit třeba v případové studii jedné z našich starších aplikací. S fanoušky lze následně pracovat, komunikovat s nimi a všemožně je využívat k šíření slávy značky či produktu. Čtete více: Vytváříme stránky pro Facebook: Využijte pomůcky pro navýšení počtu fanoušků nebo návštěvnosti

Otrávené soutěže a neb zázraky se nedějí

Mohlo by se tedy zdát, že soutěže na Facebooku jsou takřka zázračným a relativně levným nástrojem k získání pozornosti uživatelů a k jejich pozvolné konverzi v zákazníky. Při bližším pohledu však narazíme hned na několik problémů.

Snad každý z nás viděl nějaký ten film, odehrávající se v kýčovitých interiérech chrámů zasvěcených hazardu, ve kterém se hráči snažili za použití všech dostupných prostředků přelstít statistiku a odnést si domů pěkný balík dolarů. Každý z nás proto také minimálně tuší, že počítání karet při Black Jacku je pro provozovatele casin věc zcela nepřípustná, a proto jsou hráči, kteří se takto prohřeší, v lepším případě vykázáni z herny, v tom horším pak i z jejich dalšího účinkování ve hře zvané život.

I v soutěžích na Facebooku se vyskytují uživatelé, které lze bez rozpaků označit za profesionální hráče. Zcela běžně mají několik set nebo dokonce několik tisíc přátel, denně sledují, kde a za jakých podmínek se dá něco vyhrát a v neposlední řadě pak neváhají svou síť kontaktů použít k získání výhry.

Můžete namítnout, že v tom prostě pouze umí chodit a že neporušují žádná pravidla. Efekt přítomnosti takových hráčů je však pro soutěž a její cíl zcela zdrcující. Soutěž i samotnou stránku totiž zaplaví stovky a tisíce uživatelů, kteří mají ke značce nebo produktu vlastně nulový vztah a jejichž jediným cílem je získání některé, nejlépe pak všech cen.

Tito uživatelé jsou pro další práci s komunitou takřka nepoužitelní, protože díky svému nadšení pro soutěže obšťastňují svým fanouškovstvím stovky stránek, ale dění na stránce, mimo soutěž samotnou, se vůbec nezúčastňují. Navíc je zničeno veškeré cílení, protože do soutěže i na stránku se hlásí uživatelé, kterým je propagovaný produkt nebo značka lhostejná a ze sociodemografického hlediska představují prakticky dokonalý mix. A to je ještě ta lepší varianta. Čtete více: Vytváříme stránky pro Facebook: Jak přidat správce a novou aplikaci

Hráčská doupata na Facebooku

Můžeme si o pořekadle „Vrána k vráně sedá“ myslet co chceme, v případě profesionálních soutěžících je však jeho platnost nezpochybnitelná. V předchozím odstavci jsem uvedl, že zapojení profesionálního hráče, který do svého úsilí o získání výhry zapojí svou armádu přátel, je ještě tou lepší variantou. Bohužel musím konstatovat, že také tou méně častou.

Profesionální soutěžící mají totiž tendenci ke sdružování a Facebook jim k tomu dává ideální možnost. Při troše úsilí tak najdete desítky stránek a skupin, jejichž jediným smyslem je výměna hlasů mezi soutěžícími. V praxi to vypadá tak, že v těchto hráčských doupatech probíhá výměnný obchod z hlasy. „Ty my zajistíš 50 hlasů v soutěži o mobil a já tobě 50 v soutěži o parfém“. Nevěříte? Podívejte se na několik příkladů:

Obr. 1

Pokud je soutěž napadena jedním nebo hned několika takovými „gangy“, standardní soutěžící takřka nemají šanci. Jistou útěchou může být, že je soutěžní trh natolik bohatý, že ceny s hodnotou v řádech stovek korun profesionální soutěžící většinou nezajímají. Naopak, čím vyšší hodnota výhry, tím vyšší je pravděpodobnost, že se profesionální soutěžící dostaví.

Jistě vás nyní napadne otázka, zdali proti takovému chování existuje obrana a zdali jsou jeho důsledky skutečně tak hrozné. Nechme zatím tuto otázku spát, protože kromě profesionálních soutěžících existuje ještě jedna vyloženě nežádoucí skupina účastníků soutěží.

Pro Podnikatel.cz připravila internetová agentura Cognito 
Cognito logo
Našli jste v článku chybu?

28. 4. 2011 9:27

Lukasino (neregistrovaný)
Tak dobře jsem se po ránu dlouho nepobavil :-) "hráči, kteří se takto prohřeší, v lepším případě vykázáni z herny, v tom horším pak i z jejich dalšího účinkování ve hře zvané život." Formulace takřka Poláčkovské... Skvělý článek, jen tam schází odkaz na pokračování.
120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze