Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Němci pořád berou více. S levnou mzdou končíme, vyhrožují odbory na manifestu

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Odboráři svolali na dnešek do Prahy manifest, který chce upozornit na ekonomický vývoj a stagnaci mezd. Zaměstnavatelé ale nátlakovou akci striktně odmítají.

V pražské Aréně Sparta uspořádali odboráři manifestační mítink. Na něm chce Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořit a motivovat odboráře, kteří budou vyjednávat růst mezd pro rok 2016. Není akceptovatelné držet současnou cenu práce. Je nutné soustředit se na naše schopnosti, prohlásil ještě před startem kampaně na svém účtu na Twitteru šéf odborářů Josef Středula.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Chceme vyšší mzdy, požadují odboráři. 

Odbory proto chtějí zaměstnavatelům připomenout, že mzdový vývoj v Česku začíná být vážným problémem. Analýzy ČMKOS ukazují, že se Česká republika velmi nebezpečně vzdaluje úrovni mezd nejen vyspělých evropských zemí, ale máme už sedmé nejnižší mzdy v rámci celé EU. Za 25 let jsme se dostali na úroveň 28 % německých mezd, přičemž zhruba 80 % zaměstnanců v ČR ani této úrovně nedosahuje, uvádí se v letáku na dnešní akci.

Tip Content early

S manifestem odborů však striktně zaměstnavatelé nesouhlasí a argumenty odborů vyvracejí. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR již nyní firmy zvyšují mzdy a zaměstnancům poskytují daleko více benefitů než v uplynulých letech. Mzdy rostou nejrychleji za uplynulých pět let a budou nadále růst poměrně slušným tempem. Je ale potřeba si uvědomit, že v letech krize se firmám zisky prudce propadly a mzdy přitom snižovány nebyly. Teprve teď se průmysl zotavil z následků krize, od které své zaměstnance chránil. Teď musejí firmy dohánět nedostatečné investice z předchozích let a stabilizace, komentoval dnešní akci odborů viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Ke kritice odborů se připojila i Hospodářská komora ČR. Její prezident Vladimír Dlouhý rovněž nesouhlasí s tím, že by čeští zaměstnanci byli jen levnou pracovní silou. Napsal to na svém Twitteru. Aktivity odborů v tomto směru narušují sociální smír, uvedl Dlouhý.

Našli jste v článku chybu?
18. 9. 2015 18:21
xf (neregistrovaný)

"České mzdy tvoří k německým opravdu oněch 28% jak uvádějí odbory. Podle parity kupní síly to bude 40%, ale je to pořád velmi málo ve srovnání s ekonomickým výkonem (dvě třetiny)."

"Při takto výrazných růstech zisků v roce 2014 (+12,4% podle hrubého provozního přebytku) byl růst mezd vyplácených nefinančními podniky ve srovnání s tím skromný (+2,2%).“

"V analýze ČSÚ dále najdeme i upozornění, že ČNB mimo boje proti deflaci počítala s vyššími firemními zisky (ze slabší koruny) jako kanálem, kte…

18. 9. 2015 16:08
tom (neregistrovaný)

produktivita je už dávno zvedlá!!! Ti zaměstnanci pracují stejně jako ti němečtí zaměstnanci či spíše mnohem více, přesto berou jen 28%!!! o tom to je! Zaměstnavatelé by si měli vytáhnout hlavy z pr... páč nevidí že za 28% platu požadují 150% výkon....