Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Nepodáte přiznání elektronicky, přestože musíte? Připravte si rovnou 2000 korun

Autor: www.isifa.com
Daniel Morávek

Poslanci nyní projednávají novelu daňového řádu, která zavádí automatické sankce pro ty, kteří učiní podání jinak než elektronicky, ačkoli to měli za povinnost.

Kdo má zřízenou datovou schránku, bude muset od příštího roku komunikovat s finančním úřadem už pouze elektronicky. Ve sněmovně navíc leží novela daňového řádu, která zavádí pokuty pro ty, kteří učiní podání jinak než elektronicky, ačkoli to měli za povinnost. Výše pokuty má činit paušálně 2000 korun. Pokud však nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky závažně ztížíte správu daní, budete moci dostat pokutu až ve výši 50 tisíc korun.

Podáte přiznání na papíře? Připravte si rovnou 2000 korun

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Pokud nepodáte přiznání elektronicky, ač musíte, rovnou zaplatíte 2000 korun.

Na všechny podnikatele s datovou schránkou čeká od 1. ledna 2015 novinka. Podle novely daňového řádu (§72 odst. 4 a navazujících §) bude od ledna platit, že pokud máte zřízenu datovou schránku, budete muset činit podání vůči finančnímu úřadu pouze elektronicky – datovou zprávou. Tato novinka se týká přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádného daňového přiznání a dodatečného daňového přiznání.

Datovou zprávu s těmito druhy podání budete moci poslat třemi různými způsoby:

  1. podepsanou uznávaným elektronickým podpisem,
  2. odeslanou prostřednictvím datové schránky, nebo
  3. s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.

Poslanecká sněmovna nyní navíc projednává novelu daňového řádu, která zavádí sankce za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy. Pokud podnikatel učiní podání jinak než elektronicky, ačkoli tak měl udělat, bude muset zaplatit pokutu ve výši 2000 korun za každé jednotlivé podání. Tato sankce se může zvýšit až na 50 tisíc korun, jestliže nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky závažně ztíží správu daní. Důvodem pro zavedení sankce je nedostatečná motivace k dodržování povinné formy podání, která se v aplikační praxi projevuje významným nárůstem vad podání spočívajících v nedodržení jeho formy, píše se v důvodové zprávě k novele daňového řádu.

Čtěte také: Kdo má datovou schránku, bude muset daně řešit elektronicky. Jinak hrozí pokuta

Content

Elektronická komunikace jako přínos pro úřady, ne pro občany

Jak upozorňuje v komentáři na serveru Lupa.cz Jiří Peterka, nezávislý konzultant a publicista, resort financí začíná vnímat elektronickou formu komunikace výlučně jako přínos pro sebe sama. Občané a firmy se v případě daní dostávají na druhou kolej. Asi netřeba dodávat, že celá snaha o zavedení sankcí je pouze asymetrická a míří jen na komunikaci směrem ke správci daně (neboli pro podávání). Nepamatuje na doručování, neboli na obrácený směr komunikace. Třeba na případ, kdy by naopak správce daně měl něco poslat (doručit) občanovi či firmě do jeho datové schránky, neučinil tak a místo toho použil ne-elektronickou formu, komentuje Jiří Peterka.

Čtěte více na Lupa.cz: Za nedodržení povinné e-komunikace s berňákem mají být automatické pokuty

Našli jste v článku chybu?
5. 1. 2015 12:19
Honza (neregistrovaný)

Mám dojem, že v prvním případě by si měli udělit pokutu za to, že se sami nedostaví do práce. Až si zameteno u před vlastním prahem, měli by začít uklízet před prahy ostatních občanů.

31. 7. 2014 13:46
Míla (neregistrovaný)

Myslím, že každý, kdo vymýšlí tyto zákony a povinnosti pro podnikatele by měl několik let aktivně podnikat, zaměstnávat lidi, starat se o provoz a pak by snad měl na "povinnosti" podnikatelů trochu mírnější náhled. Uvědomují si vůbec tito naši zákonodárci, že každý podnikatel není odborník na počítače, internet a nemůže si dovolit tyto služby platit? A uvědomují si, že každý nežije v Praze nebo podobném velkém městě a jsou i lokality a není jich málo, kde je připojení k rychlému internetu dost p…