Hlavní navigace

Neřešte #EET přímou zakázkou pro IBM, říká pracovní skupina rady vlády

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Pracovní skupina Rady vlády pro informační společnost nedoporučila řešit EET tím, že se zakázka rovnou přiklepne společnosti IBM. Doporučení ale není závazné.

Pracovní skupina, která byla zřízena v rámci Rady vlády pro informační společnost (RVIS), nedoporučila předsednictvu, aby schválilo veřejnou zakázku k technickému řešení elektronické evidence tržeb (EET) v podobě, jak ji navrhla finanční správa, tedy rovnou přidělením firmě IBM. Serveru Podnikatel.cz to potvrdilo ministerstvo vnitra, pod který RVIS spadá.

Finanční správa chce EET dát rovnou IBM

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Finanční správa se navzdory svým původním prohlášením nakonec rozhodla vyřešit EET začleněním technického řešení e-tržeb do již fungujících modulů ADIS a nebudovat kvůli evidenci zcela nový systém. Před dvěma týdny již finanční správa vypsala veřejnou zakázku, jde však o veřejnou zakázku jen formálně, neboť je vyhlášena tzv. formou jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU). Vítěz je tak díky povaze zakázky jasný. Má se jím stát společnost IBM, která má za 50 milionů korun realizovat vazby daňového informačního systému (ADIS) na systém EET a zajistit změny a úpravy ve stávajícím informačním systému finanční správy.

Čtěte také: Technické řešení #EET? Zakázku za 50 milionů Kč dostane rovnou firma IBM

Pracovní skupina RVIS tento postup nedoporučuje

Jenže tento postup se nezamlouvá Pracovní skupině RVIS pro jednací řízení bez uveřejnění. Ta zakázku projednávala na dvou zasedáních ve dnech 10. 3. 2016 a 17. 3. 2016. Pracovní skupina na jednání dne 17. 3. 2016 konstatovala, že po prostudování předložených materiálů nedoporučuje Předsednictvu RVIS schválit předložený záměr, potvrdila serveru Podnikatel.cz Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Jak ale zároveň doplnila Pěknicová, výstup Pracovní skupiny má pro Předsednictvo RVIS pouze doporučující charakter. Předsednictvo RVIS nemusí k výstupu Pracovní skupiny přihlédnout a po projednání materiálu se může rozhodnout, že doporučí realizaci veřejné zakázky formou JŘBU.

Co je RVIS

Samotná RVIS vznikla usnesením vlády ze dne 24. listopadu 2014 má 27 členů . Předsedou RVIS je z titulu výkonu funkce člena vlády ministr vnitra. Hlavním cílem činnosti RVIS je rozvoj veřejné správy a eGovernmentu, především v oblastech vyplývajících ze strategických dokumentů Evropské komise a vlády České republiky. Mezi hlavní témata, kterými se Rada zabývá, patří projektové okruhy, definování postoje České republiky k nařízení eIDAS nebo Návrh opatření zvyšující efektivitu elektronických služeb veřejné správy a podpůrných ICT služeb, který definuje slabá místa v oblasti ICT ve veřejné správě a navrhuje opatření, která mají tyto problematické oblasti vyřešit.

Pod RVIS spadá rovněž pracovní skupina RVIS pro jednací řízení bez uveřejnění. Pracovní skupina řeší zakázky vypsané dle § 23 zákona č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách a její hlavní činností je posuzování záměru zadavatele realizovat nadlimitní veřejnou zakázku formou jednacího řízení bez uveřejnění a dále doporučit zadavateli takový postup či koncepci nastavení projektu, aby nedocházelo k nadužívání jednacího řízení bez uveřejnění. Právě tato skupina nyní nedoporučuje řešit zakázku na technické řešení EET způsobem, jaký předložila finanční správa.

Pracovní skupina má celkem 13 členů. 4 jsou z ministerstva vnitra, 3 z ministerstva financí, 2 z ministerstva zemědělství a po jednom členovi má ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo obrany, ministerstvo práce a sociálních věcí a úřad vlády.

Našli jste v článku chybu?

25. 3. 2016 15:56

Stejně to dopadne tak jako u mnoha jiných podvodů viz mýto, Opencard, atd. atd. Prostě která firma je blíž kapsám rozhodujících politiků tu zakázku dostane, lexbabiš, nelexbabiš (případně lexněkdo jinej, nelexněkdo jinej.). V tomhle státu jsem už ztratil iluze.

30. 3. 2016 9:51

Quark66 (neregistrovaný)

Já bych to malinko zakomplikoval, nebo zjednodušil: nepůjde-li to napřímo, pak vybereme nějakou partu, sdružení (a třeba sdružení invalidů které má v získávání IT zakázek praxi a jisté výhody) a skrze ně se to proleje.
Taky bych se podíval na technologickou rovinu ADISu. Není morálně zastaralý 1995, pův Informix/AIX a má k němu cenu lepit něco nového?


Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?